Špuntík - O kapele | Bandzone.cz

Špuntík rock-alternative / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Jezevec (Demo zkušebna na pakárně 2021)
    Nezařazeno
  • Nevěsta (Demo zkušebna na Pakárně 2021 )
    Nezařazeno
  • Tuptudum (Demo zkušebna na Pakárně 2020 )
    Nezařazeno
  • Napakárně (Demo zkušebna na Pakárně 2019)
    Nezařazeno
  • Povětroň (Demo zkušebna na Pakárně 2019 )
    Nezařazeno
  • Mekula (Demo zkušebna na Pakárně 2019 )
    Nezařazeno
  • Honzovka ( Demo zkušebna na Pakárně 2018)
    Nezařazeno
  • Keke ( Demo zkušebna na Pakárně 2018)
    Nezařazeno
  • Tma ( Demo zkušebna na Pakárně 2018)
    Nezařazeno
  • I will follow (z dochovaného koncertu rok 1982)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.
Captcha obrázek

Dodatečné info

Bio a historie

AKTUÁLNÍ SESTAVA:

Kytara, zpěv: Antonín Chrastil

Kytara: Jan Čerňanský

Baskytara: Pavel Máca Macura

Bící: Pavel Kačus Šťastný

 

HISTORIE:

Píše se rok 1981. V Praze Kolovratech, ve sklepě jednoho domu, začíná muzicírovat parta čtyř kluků z Prahy, Moravy a Kolína. Zakládají kapelu Sputnik.

Kytara, zpěv: Antonín Chrastil

Kytara: Jan Čerňanský

Baskytara: Miroslav Šemík Šemora 

Bící: Pavel Kačus Šťastný

 

Pod vlivem Nové vlny U2, Talking Heads, Dirty Looks, ... vzniká po půlroční lopotě pod taktovkou Šemíka dvacet jedna autorských skladeb. Ambice Sputniku s ohledem na hudební styl však překračují míru tolerance tehdejších strážců socialistické kultury, z čehož jasně plyne, že první úřední přehrávky dopadly nevalně. Po prvních tónech propadla zasedající obstarožní komise absolutnímu zděšení a „TOTO!?! NIKDY!!!“, zazněl ortel. Tím první fáze schvalovacího řízení skončila. Naštěstí pomohl jeden osvícenější člen poroty a vyjednal kapele individuální náhradní schvalovací termín. Jeho přičiněním se nakonec toužené povolení k veřejné produkci podařilo získat.

 

První vystoupení proběhlo v Kojicích u Přelouče pod záštitou nebohé místní organizace svazu mládeže. Dopadlo to s ohledem na odvedený výkon kapely dobře (z vystoupení se dochovala autentická nahrávka), leč představitelé zmíněného spolku socialistické mládeže byli následně předvoláni k výslechu a údajně byla veškerá jeho činnost ukončena. Kapela Sputnik dostala úřední zákaz veřejné produkce v okrese Pardubice, který se, jak tehdy bohužel zvykem, velice rychle rozšířil na další republikové okresy.  Doba to byla pro rockově zaměřené kapely těžká a veřejně legálně vystupovat, neřku-li, prosadit se v médiích bylo v době trvajících hudebních pogromů nemožné. Kluci se však museli nějakým způsobem živit. Aby zůstali u muziky, vydali se tři členové kapely na uměleckou dráhu s profesionálními, pro režim stravitelnými hudebními skupinami. 

 

Z tohoto rozčarování jsme projekt Sputnik "mírně" odložili a sešli se ve třech původních členech s novým basistou Pavlem Mácou Macurou po 37 letech ;o). Oprášili jsme původní repertoár, tento průběžně doplňujeme novými kusy a věříme, že i pro dnešní posluchače bude aktuální a hlavně stejně zábavný, jako tehdy.

 

Ukázky z ledna 2019 jsou zatím jen demoverze ze zkoušek, přidáváme i něco z dochovaného koncertu z roku 1982.