Zajímavé postřehy z jedné knihy z r. 1921 (1. část)
Dostala se mi do ruky kniha s názvem "Příručka všeobecného vzdělání" z roku 1921 a chtěl bych se touto cestou s vámi podělit o pár myšlenek z ní, které mě zaujaly. Je až neuvěřitelné, jak takhle stará kniha může být aktuální, co se týká přemýšlení, vnímání, politiky a dalších jiných věcí.
No, nebudu zdržovat, pár mnou vybraných citací je zde:
V demokracii záleží vše na tom, jaká je většina, která rozhoduje a jménem národa vládne. Nejsou tedy svoboda a demokracie pojmy totožné. (František Modráček)
Práva a svobody, jež si většina přizná, musí býti vyjádřeny zákony, jež platí pro každého a tudíž i pro menšiny. (František Modráček)
Jenom vzdělanost naučí lid chápati práva a povinnosti občana, otupí hrubý fanatismus mas a stran, oživí smysl pro všeobecné zájmy. Jedině u vzdělaných národů stane se demokracie tím, čím má býti: Chrámem spravedlnosti a svobody! (František Modráček)
Nečistota netkví v hmotě, v těle, ale pochází z ducha. (T. G. Masaryk)
Humanitní program nedopouští násilí, ale dopouští, ba vyžaduje sebeobranu a obranu jiných proti násilí. Bránit se, neznamená užívati proti násilí násilí nového; znamená to právě jen bránit se, není-li jiné možnosti, i železem… (T. G. Masaryk)
Každý čin posuzuje se podle úmyslu, z něhož prýští, a je tudíž jasné, že ten, kdo se brání, chce docela něco jiného než ten, kdo pozitivně znásilňuje. (T. G. Masaryk)
Poctivý člověk nikdy není v pochybnosti, kdy se jen brání a kdy činí násilí… (T. G. Masaryk)