Viva la nostalgie
Brněnští fanoušci rockové hudby zažívají zlaté časy. Pryč jsou doby, kdy manažeři interpretů pokládali místním promotérům telefon se slovy: Brrr, NO. Zahraniční hvězdy, zvyklé na hraní na stadionech, v Brně ochotně koncertují i v klubech. Za tento rok už jihomoravskou metropoli navštívili The Rolling Stones, Queen, Deep Purple, Pink Floyd a Red Hot Chilli Peppers(dokonce čtyřikrát). A invaze hvězd nekončí. Jen v květnu přijedou Rage Against The Machine, U2 a Led Zeppelin.
Že by se Led Zeppelin dali opět dohromady, aby mohli hrát v klubu Metro? Začínají Rolling Stones svoje světové turné k oslavám padesáti let od založení kapely na Melodce? Bohužel. Na plakátech je totiž kromě obrovského názvu kapely drobně napsáno revival. Jde o součást procesu obracení se do hudební minulosti.
Poslední desetiletí nepřineslo hudební styl, který by poslouchala většina. Posluchačská základna se díky internetu roztříštila a obrátila pohledy zpět. Někteří tvrdí, že každá melodie již byla vymyšlena, ale to není důvod se nejít přesvědčit na vlastní kůži. Nové kapely obtížněji přitahují posluchače. Proč by někdo poslouchal neznámou kapelu, když klasické desky stojí jedno kliknutí? Proč by šel na koncert začínající kapely, když může na dobrém revivalu předstírat, že Freddie Mercury vstal z hrobu?
Tuto formu nekrofilie dále přiživují moderní technologie. Letos v dubnu vystoupil na americkém festivalu Coachella raper Tupac. Pokud vám to nepřijde zvláštní, drobná lekce z historie hip hopu vám napoví. Tupac Shakur byl v roce 1996 zastřelen. Přesto jeho hologram “živě“ zarapoval dvě písně. Vystoupení sklidilo velký úspěch a fanoušci už spekulují, kdo bude oživen příště.
Hologramy by mohly způsobit revoluci nejen v hudbě, ale například i v církvi. Kněží by mohli být při kázáních nahrazeni Ježíšem, nebo alespoň Ježíš revivalem. Kdo jiný by měl kázat slovo Boží než jeho syn? A český národ si může oddechnout. Otázka, kdo bude dostávat České slavíky, až Karel Gott zemře, je vyřešena. Jasně vidím, jak se hologram Karla Gotta na Zlatém slavíku 2126 dušuje, že ocenění po stopadesáté opravdu nečekal.
Viva la nostalgie. Starší hudba připomíná švédské stoly. Každý si z nich vybere, co má rád, tudíž není nutné uvařit čerstvé jídlo. A pokud si s ním někdo dá práci, lidé novinky neradi ochutnávají. Dávají přednost pokrmům, které už okusili. Jenže na švédských stolech je spousta levných a nekvalitních náhražek. Rád si vzpomenu na dobré jídlo, které jsem měl před mnoha lety. A přestože mohlo být lepší, než dnešní čerstvé maso, po náhražce nesáhnu. Bývá po nich nevolno.