Šesté pokračování pravěké anabáze
Upraveno:ZE ZÁPISNÍKU JEDNOHO BOHA
kapitola VI
Zima toho roku trvala skandálně dlouho. Řepkins ale říkal, že je to normální. Měl jsem sice spoustu nápadů na různé vynálezy, které by mně a zdejším lidem usnadnily život v závějích sněhu, například sněžnice, jelení lůj nebo saně, ale kvůli té zimě jsem téměř nevylézal z vyhřátého domku.
Když po půl roce začínal tát sníh, postupně se mi do žil vléval nový život a s prvním jarním kvítkem jsem se cítil jako znovu zrozený. Čilý, svěží a odpočinutý jsem očekával den, kdy vyhlásím první výpravu za solí a jinými surovinami. Ten den nastal, po noci, která se dala přežít pod širákem u rozdělaného ohně. Já to tedy nezkoušel, ale Řepkins říkal, že už to jde.
*
S sebou jsem plánoval vzít Řepkinse, coby zástupce inteligence a bezbariérové komunikace, Nerváka jako silovou složku týmu a Horvátha, zkušeného a zdatného lovce. Před odchodem mi náčelníkova žena spíchla vycházkový kožich z vlčí kožešiny na ramenou efektně doplněný srstí dikobraze nebo spíš nějakého pravěkého ježka. K tomu přidala vlčí kalhoty a nové boty. Vyzbrojil jsem se kopím, Řepkins kamennou sekyrou, Horváth lukem, kopím a pazourkovou dýkou, Nervák táhl asi půlmetrákový kyj.
*
1. den:
Hned po východu slunce jsme vyrazili jižním směrem. Narozdíl od ostatních jsem nic netáhl, a tak se mi šlo celkem dobře. Ostatním ale také, protože jsou o dost zdatnější. K obědu jsme zakousli kus sušeného masa, jelikož jsme neobjevili žádné živé maso. Po poledni začalo slunce velmi zlehka hřát, což bylo příjemné. Navečer jsme dorazili na okraj náhorní planiny, na které jsme se nacházeli. Udělali jsme ohniště, Řepkins do něj přendal oheň, který nesl ve speciálně zkonstruované schránce, a s krajinou jako na dlani jsme plánovali trasu na zítřek.
Teplota v noci se mi nejevila jako zcela komfortní, ale dalo se to snést. Z jedné strany mě hřál oheň, z druhé jednak můj vlčí kožich a jednak deka z kožešiny něčeho velkého, chlupatého a smradlavého.
2. den:
Druhý den ráno mě probudila zima stoupající z téměř vyhaslého ohniště, avšak probudili jsme se všichni živí, a tak jsme učinili první objev této výpravy – noc venku se dá přežít. Posnídali jsme sušené maso a vydali se po nebezpečné stezce dolů. Když jsem se dole posbíral, objevil jsem několik adeptů na čaj. Abych pravdu řekl, ani nevím, jak čajovník vypadá a vlastně ani nepočítám s tím, že by zde rostl. Neměl jsem tedy jinou možnost, než objevit nějaký zdejší substitut. Krajina pod asi padesátimetrovým srázem vypadala zcela jinak než ta nahoře. Lesy z ní vyrůstaly častěji a vegetace obecně působila různorodějším dojmem. Horváhovi se málem podařilo střelit zajíce, a tak jsme poobědvali sušené maso. Zdejší kamení sice nevypadalo jako chlorid sodný, to mě ale neodradilo a každý kámen, který jsem minul, jsem podrobil svému zkoumavému pohledu. Navečer Horváth objevil stopy něčeho velkého. Z Řepkinsnovi geniální pantomimy jsem vyrozuměl, že jde o ohromné chlupaté hovado s dlouhým rypákem a kly až za roh. V noci jsme tedy drželi hlídky. Já hlídal jako první – uvařil jsem si „čaj“, seděl jsem u ohně a poslouchal, neuslyším-li nějaké nebezpečně dunivé kroky.
Pak se na mě zbortila hvězdnatá obloha a já si uvědomil, že jsem nenašel čaj, nýbrž nějakou príma drogu. Vznášel jsem se v universu a kochal se barvami, které v reálném světě nemají jména ani hexadecimální kódy, viděl jsem tvary, které v trojrozměrném prostoru nedávají smysl, slyšel jsem hudbu, která byla tak krásná, až se mi chtělo brečet. V tom kolem mě a zároveň mnou prolétl radiátor. Letěl jsem nad fantaskní krajinou a cítil, že každý její bod, každý prvek, každý atom je čistým extraktem krásy, ale ne té naší klasické krásy, ale povýšené krásy tohoto mnoha rozměrového prostoru. Všechny atomy mého těla se tetelily blahem, všechny smysly se mi zostřily a dokonce jsem získal i několik smyslů nových. Najednou jsem seděl mezi hrby jednohrbého velblouda a do huby mi létali pečení holuby. Nic lepšího jsem nikdy nejedl, a to jsem byl jednou ve francouzské restauraci. Proletěli jsme kolem pyramid, odrazili se od jejich energetického pole a zamířili ke Slunci. Když jsme dorazili až do jeho středu, na vlastní oči jsem pozoroval termonukleární reakci. Ze Slunce jsme vyrazili napříč vesmírem, proletěli kolem několika planet Sluneční soustavy a zamířili do středu Galaxie. Cestou jsem viděl krásy všech těch neznámých světů. Uprostřed Galaxie je černá díra. Vletěli jsme do ní. Neměli jsme to ale dělat. Vrátil jsem se zpátky do svého těla.
Co teď? Nektar už je vypitý a další listy tohoto druhu nemám. Budu tedy hlídat. Myšlenkami jsem ale stále dlel někde v tom světě. Zítra toho musím natrhat víc.
3. den:
Ráno mě probrala opět zima. Posnídali jsme sušené maso a pokračovali jižním směrem. Před námi se tyčila taková menší hora, a tak jsem se rozhodl, že ji zdoláme a využijeme rozhledu, který jistojistě poskytuje. Dál jsem sbíral různé listí a po očku zkoumal kamení. Nervák našel ještě větší, a tudíž asi také lepší, kyj, než s sebou táhl, takže se teď plahočil s metrákovým kmenem. Vypadal však velmi spokojeně.
Po poledni jsme se vyškrábali na tu horu, co zezdola vypadala poměrně neškodně. Z jejího vrcholku se nám naskytl dech beroucí výhled. Rozsáhlé pastviny okupovaly stovky ohromných chlupatých hovad s dlouhými rypáky a kly až za roh. Po dlouhé době, ne-li poprvé, jsem byl šťastný, že jsem v pravěku – ten pohled za to stál.
Poobědvali jsme sušené maso a kvůli tomu početnému stádu pod horou jsme vyrazili jihovýchodním směrem dál. Ostražitě jsme obcházeli laxně se pasoucí velikány a pozorovali jimi zpustošenou krajinu.
Celé odpoledne jsem měl velmi znepokojující, avšak těžko definovatelný, pocit v žaludku. I ostatní mi připadali nesví. Co se mi ale zdálo ještě horší, bylo to, že ohromná chlupatá hovada s dlouhými rypáky a kly až za roh jevili známky neklidu také.
Napětí se stupňovalo. Nervák něco rozčileně mrmlal, velikáni na pravoboku nervózně troubili, až mnou otřásala hrůza, po obloze se proháněla hejna ptactva, v ovzduší visela předzvěst něčeho strašného...
Neuběhlo mnoho skličujících okamžiků a ohromná chlupatá hovada s dlouhými rypáky a kly až za roh se vyhecovala natolik, až se splašila. A samozřejmě se dala na hromadný úprk naším směrem.
Země duněla nekompromisními kroky toho šíleného stáda. Prach se zvedl a v jeho apokalyptickém víru se nejasně rýsovaly zlověstné obrysy těch kolosálních nestvůr. Všichni jsme cítili, že se náš čas krátí...
***
PS: Trocha osvěty - V této kapitole jsem použil výrazu "apokalyptický" ve smyslu slova katastrofický. Avšak apokalypsa znamená zjevení. Z důvodu, že Apokalypsa sv. Jana byla z velké části katastrofická, dodnes se nesprávně užívá výrazu apokalypsa jako synonymum slova katastrofa. Z tohoto důvodu jsem ho také, jsa si vědom jeho věcné nesprávnosti, použil.
PS2: Velice děkuji za pravopisnou korekci Džindrákovi, díky kterému teď snad nevypadám jako úplný debil. To by se mi patrně podařilo, kdyby mě na chyby taktně neupozornil.