Myškin - Blog | Bandzone.cz

Myškin Muž, 31 let / Roztoky u Semil

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Playlist je prázdný :(

Fanoušek Myškin si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.

Blog

1. kolo STÁRPLEJE v Jablonci Na Rampě vyhrála naše kapela CZE-HUN

Stárplej, Na Rampě, v Jablonci nad Nisou.

Recenzi napsala Romča Nedomová.


Uplynul rok a přišel ten pravý čas na další ročník Stárpleje (soutěžního festivalu regionálních amatérských hudebních skupin), kterou pořádá již šestým rokem jablonecký klub Na Rampě.

Prvního kola VI. ročníku Stárpleje se zúčastnilo pět kapel v tomto pořadí: Soundfall, Luděk, Cze-hun, The Twain a Pejsci na grilu. Pořadí, v jakém kapely hrály, určilo losování.

Hned v úvodu se hosté dočkali drobné změny: již tradičního moderátora večera Martina Kadlece pro tento večer nahradila jeho divadelní kolegyně Slaměnka, která diváky hned v úvodu večera ujistila, že svého kolegu zastupuje zcela výjimečně - a podle mého názoru se své role ujala více než bravurně.

V porotě zasedli tradiční i noví členové – nesměl chybět Petr Jakimiv, nazývaný guruem soutěže, Martin Bauer st., porotce zastupující Rampu, hudební novinářka Jitka Fialková z portálu Lbc Music a Milan Lamač z týmu pořadatelů festivalu Dolánky 2013 – muzikant a provozovatel nahrávacího studia.

Jak v úvodu večera zmínil Martin Bauer st., který pronesl pár úvodních slov a odstartoval jimi šestý ročník Stárpleje, tohoto kola se neúčastnila žádná z "gymnaziálních kapel", což se částečně projevilo i na návštěvnosti (zejména na začátku večera, později se sál přeci jenom docela slušně zaplnil).

Překvapila mě novinka v systému hlasování: kromě zakoupených lístků, kterými mohou diváci hlasovat pro svého favorita, a kromě hlasů porotců (každý z porotců má k dispozici 1/4 součtu diváckých hlasů) měla tentokrát každá kapela k dispozici deset hlasů, kterými mohla podpořit některého ze svých soupeřů. Hodnotím tuto inovaci kladně, protože podle mého názoru podporuje přátelského ducha tohoto hudebního klání.

A jak večer probíhal?

Jako vůbec první kapela, která zahájila nejen tento večer, ale i celou škálu vystoupení dalších 41 kapel, které se na Stárplej 2013 přihlásily, se představila turnovská pětičlenná bandaSoundfall, hrající příjemný, spíše baladičtější rock. Zpěvák a frontman skupiny Daniel Sedláček na kapelu prozradil, že vznikla z původně poloakustického tria, které doplnili baskytarista Jan Malina a bubeník Jiří Rennét. Skupina během vymezeného času odehrála pět skladeb, které se příjemně poslouchaly. Hra těchto košilatých mladých pánů byla prostě pohoda, zvuk kláves příjemně hladil a celkově bylo znát, že Soundfall umí hrát. Jejich výkon kladně zhodnotil i porotce Petr Lamač.

Po krátké pauze, kdy byla odstartována soutěž o celoroční vstupenku do klubu Na Rampě, se velice svérázným způsobem představila dvojice muzikantů z Tanvaldu, tvořící uskupení zvanéLuděk. Zpěvák a textař Jan Blasche popsal Luďka jako jizerského ducha, jež se zhmotňuje ve dvou tělesných schránkách - tedy v té jeho a ve schránce jeho kolegy, kytaristy Zbyňka Koldovského. S neuvěřitelnou nadsázkou popsal i cestu, kterou toto duo míří: "Luděk se zabývá vychylováním elektronických zvuků, nachází zálibu v obskurních básničkách a vystupuje na veřejnosti", v písních se prý promítá "těžký Luďkův život plný nepochopení". Vystoupení této dvojice, vyznačující se dosti specifickým humorem a tmavými brýlemi, nedovedu charakterizovat jinak, než že bylo neuvěřitelné. Začínalo i končilo osobitým pojetím dechové hudby, nechyběl ani cover známé písně Can´t touch this, či krátký "disco úsek". Jen jsem žasla, co dovedou stvořit dva lidé, udivoval mě i kontrast mezi propracovaností muziky a svéráznými texty. Jitku Fialkovou vystoupení bavilo a pochválila Luďka za nápaditost.

Třetí vystupující kapelou byla pětičlenná parta muzikantů z Bozkova, skupina CZE-HUN, odvozující svůj název od národnosti členů (čtyři Češi a jeden Maďar). Na první pohled na členech kapely zaujala trička s názvem kapely a s bílým lvem na prsou. Zpěvák skupiny, Jiří Doubek, první skladbou představil své spoluhráče. Své hlasivky vůbec nešetřil. Skupina hrála rychlý, dynamický rock s prvky metalu, zpěvák byl ohromně živý a využíval při vystoupení celého prostoru pódia. Z vystupování všech členů kapely bylo jasné, že jsou sehraná banda dobrých přátel. Co od nich bylo odvážné – a vyšlo to – kapela do svého playlistu zařadila i zbrusu novou písničku, kterou před veřejností hrála úplně poprvé. Když vypršel vymezený čas, kapela se tvářila skoro zklamaně, že musí opustit pódium. Ale pravidla jsou pravidla.

Čtvrté místo v playlistu si vylosovali liberečtí The Twain, tříčlenná pop-rocková skupina, která se rozhodla již podruhé zkusit ve Stárpleji štěstí. Nela Sasková, zpěvačka a baskytaristka v jedné osobě, i kytaristka Anna Žihlová formou dialogu velice živě komunikovaly s diváky. S rytmickou podporou jediného mladého muže v kapele, bubeníka Vojty Bujárka, se jim povedlo roztleskat publikum a zapojit do vystoupení nejen svůj fanklub v první řadě. Zazněly covery známých písní, např. Rolling in the deep (Adele), Mercy (Duffy) a Feelin´good (Muse), a musí se nechat, že Nela Sasková má opravdu nádherný hluboký hlas, který dokáže zaujmout. Na projevu kapely bylo znát jejich mládí, nicméně věřím, že mají velký potenciál a opravdu jim fandím. Jejich vystoupení mělo spád, bylo velmi zábavné, avšak na vkus poroty zaznělo až příliš mnoho coverů.

Večer zakončila skupina Pejsci na grilu, jediná skupina večera nepocházející z Libereckého, nýbrž ze Středočeského kraje. Tato tříčlenná parta mladíků předvedla rytmický rychlý pop-rock, v písničce Ská-ču se objevily i prvky ska. Na kluky byl příjemný pohled, bohužel však spíše než na hudbu vsadili na show, kterou však publikum přijalo s velkým zdráháním. Porota si všimla kontrastu mezi akčním bubeníkem, který bicí opravdu nešetřil, a zbytkem kapely, který zhodnotili jako příliš statický.

Hlasování

Kapela Soundfall svými hlasy podpořila skupinu The Twain. Stejně se svými hlasy naložil i Luděk, který má rád děvčata a obzvlášť taková, která „ jsou mladá, krásná a mají potenciál“. Luďkovi se naopak dostalo hlasů od Cze-hun, které jejich tvorba zaujala. The Twain hlasovali pro Soundfall. Pejsci na grilu měli zjevně ruce plné aparatury a systémem hlasování byli poněkud zmatení, pokusili se hlasy rozdělit – no zkrátka, jejich volba zřejmě vyplynula kamsi do ztracena…

Porota hlasovala následovně:

Petr Jakimiv a Jitka Fialková hlasovali pro Cze-hun, Milan Lamač dal své hlasy Pejskům na grilu a Martin Bauer st. hlasoval pro Luďka.

 Resumé

Již tradičně se na Stárpleji vyhlašovalo pět kategorií: nejlepší zpěv, nejlepší kytara, zvláštní cena poroty, zvláštní cena klubu Na Rampě, cena diváků a absolutní vítěz.

 V kategorii „nejlepší zpěv“ zcela zaslouženě vyhrála Nela Sasková, která tuto cenu získala již podruhé.

Nejlepším kytaristou večera se stal Lukáš Václavík ze Soundfall, který za cenu nepoděkoval jen Petru Jakimivovi, který mu ji předal, ale i Leo Fenderovi.

Zvláštní cenu poroty předal Milan Lamač bubeníkovi Pejsků na grilu.

Cenu klubu Na Rampě, kterou již tradičně předávala Milena Bauerová, získal Luděk.

Diváckým vítězem se stala skupina The Twain.

 A absolutním vítězem, který postupuje do finále, se stala skupina CZE-HUN.

 První kolo letošní Stárpleje bylo celkově velice příjemným večerem, kde se střetlo pět zcela odlišných skupin. Byl to velmi rozmanitý večer, kde si jistě každý host přišel na své.

Romana Nedomová