Orange Crew - Blog | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Orange Crew Český Těšín

Playlist je prázdný :(

Fanoušek Orange Crew si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.

Blog

Happening v Českém Těšíně 5.7.2009

V neděli 5. 7. 2009 uspořádalo občanské sdružení Liberte z Českého Těšína a ZBC z Orlové informační happening za zachování sociálně kutlurních center. Míting přijelo podpořit také několik lidí z Polských měst Bielsko-Biala a Kraków. Akce navazovala na události z 30.6.2009 , kdy došlo k násilnému vyklizení soc. kulturního centra Milada v Praze. Několik mladých lidí z okolí Těšína a Orlové se sešlo na prostranství před vchodem do obchodního domu billa v Českém Těšíně. Na místě hráli na africké bubny, účastnící happeningu rozdávali kolemjdoucím informační letáky o událostech v Praze k dispozici byl také informační panel s fotografiemi z objektu Milady v Praze. Mladí lidé debatovali s kolemjdoucími o sociálně kulturních centrech. Tato centra uspokojují přirozené potřeby mladých sdružovat se a aktivně se podílet na svém sociálním i kulturním životě. Podobné akce proběhly také v Orlové a Ostravě. Organizátoři planují podobných akcí přes léto více.

 

více na: http://www.trinec.cz/clanek/happening-v-ceskem-tesine/

 riot night

Bude místo centra pro mládež nákupní galerie?

Občanské sdružení Liberte působí v Českém Těšíně již řadu let. Je to místo, kde se mohou scházet příznivci alternativní kultury jak z české tak i polské strany. Nyní má problémy s existencí. Dojde k zavření alternativního centra?

15. února 2009 10:00 – ČESKÝ TĚŠÍN
Občanské sdružení Liberte vzniklo na počátku roku 1998 z iniciativy několika osob pocházejících z Těšína a okolí. „Původní myšlenkou byla především integrace polské mládeže. Chtěli jsme vytvořit místo, kde by se mohli mladí scházet, kde by mohli diskutovat a rozvíjet své myšlenky týkající se především alternativní kultury,“ říká Kuba Molinski, předseda sdružení Liberte.

Začátky sdružení Liberte nebyly vůbec jednoduché. Sdružení sice začalo fungovat již v roce 1998 ale svoji veřejnou činnost zahájilo až počátkem roku 2002, když našli vhodné prostory. Veškeré rozhodování a fungování sdružení bylo založeno na přímé demokracii. Naše společenství se od začátku stavělo proti veškerým projevům netolerance, rasismu, násilí a tvrdým drogám. Naším cílem je hlavně napomoci mladým lidem naplnit svůj čas tvůrčím způsobem.“

Další stěhování na sebe nenechalo dlouho čekat a na podzim 2004 se sdružení přestěhovalo do nových prostorů bývalého legendárního „Jazz klubu Na hranici“, které jim do nájmu poskytlo Městské kulturní středisko Na Střelnici v Českém Těšíně. „Byli jsme tam 2 roky. Bylo to asi nejlepší místo, z hlediska dobrých prostorů pro pořádání koncertů. Otevřeli jsme tam také bar, a tak bylo otevřeno i přes týden, bylo to už o něčem jiném. Pořádali jsme i promítání cestopisných filmů, probíhaly výstavy a přednášky,“ dodává Kuba Molinski.

V roce 2006 se však sdružení Liberte muselo opět přestěhovat. Podle Kuby Molinského důvodem byly stížnosti občanů na hluk mladých lidí, kteří z koncertů odcházeli v dobré náladě. Bohužel stávající prostory nenabízí již tak dobré zázemí, proto je zcela nemožné pořádat jakékoli výstavy. V současné době probíhají především koncerty a soundsystemy, sem tam reggea a ska. Občas promítají i filmy. Klub však mimo jiné nabízí i malou knihovnu různých zinů a fanzinů, také filmotéku a hudební knihovnu.

„Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli stát se nezávislými, nepobíráme žádné dotace či granty. Financovaní máme zajištěné pouze z vlastní činnosti a případných darů. Osobně razíme heslo „Do it yourself“ – udělej si sám. Začínajícím kapelám poskytujeme prostory zcela zdarma. V současnosti tu třeba zkouší kluci na gramofonových deskách a ještě dvě kapely,“ dodává Molinski.

Další existence klubu je však nejistá. Zastupitelstvo města Český Těšín schválilo v červnu loňského roku záměr prodeje nemovitostí, tedy i pozemků, na kterých stojí budova, ve které sdružení Liberte vyvíjí svoji činnost. „Na základě zveřejněného záměru obdrželo město Český Těšín tři nabídky investorů, z nichž Zastupitelstvo města vybralo a schválilo prodej nemovitostí v tzv. zóně A společnosti Immo Property s.r.o. Společnost bude na dané ploše realizovat výstavbu celoplošně dvoupatrového objektu Galerie Těšínské,“ uvádí vedoucí majetkoprávního odboru paní Karasová.

„Dozvěděli jsme se to z Těšínských listů,“ říká Molinski. „My se však snažíme to nevzdat. Už teď se poohlížíme po nových prostorách, avšak tím, že jsme se rozhodli být nezávislými, je velmi obtížné sehnat prostory, na které bychom finančně dosáhli.“

To jak se bude dále vyvíjet situace záleží na novém majiteli pozemků, na kterého přecházejí práva a povinnosti vyplývající ze stávajících smluvních vztahů. Výjimečnost Liberte spočívá v tom, že široko daleko na Polskou stranu není podobné sdružení, které by mladým lidem nabízelo prostory k seberealizaci a k vzájemné integraci s českou stranou. Liberte je známé nejen v Těšíně ale i ve světě, díky kapelám, které se sem vracejí.

Pavla Šuráňová

 

více na: http://www.solokapr.cz/obrazky/clanky/clanek-6212/detail-titulni.jpg