Bútka - Blog | Bandzone.cz

Bútka Muž, 35 let / Anti-mesto :DD

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Playlist je prázdný :(

Fanoušek Bútka si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.


Blog

Sweatshop - čo to je???

Existují různé definice, ale dá se říct, že jde o továrny či manufaktury, ve kterých je vyráběno zboží od textilu až po elektroniku za podmínek porušujících jak zákonné, tak etické a morální normy. Ve zkratce to jsou pracoviště, kde není dodržováno mezinárodně uznávané minimum standardů pracovních podmínek . Dělnice a dělníci ve sweatshopech jsou extrémním způsobem využíváni: pracovní doba se pohybuje mezi 10-14 hodinami denně, mzda je naprosto minimální a neodpovídající (řádově do dvou desítek amerických centů za hodinu),a medzi pracujúcimi sa nachádzaju aj deti.

Patria sem znacky ako American Eagle, Carrefour, Cintas, Dickies, Disney, Guess, Hanes, New Era, Speedo, Tommy Hilfiger, Toys‚ R‘Us a Wal-Mart,NIKE(čiže aj CONVERSE- je to pobočka NIKE)

 

Pokud chceme (my jako punkrockeři a punkrockerky) vypadat trochu seriózně, musíme se probudit a uvědomit si, že už nejsme v roce 1984. Hodně věci se pro lidi zotročené průmyslem změnilo k horšímu – zhoršily se platy, pracovní podmínky a výrobní vztahy a poměry obecně. Vansky se už nevyrábějí v U$A, ale v asijských zemích a stvořitelé Warped tour už mají s punkrockem méně společného než kdejaký odpadek u silnice. Kapely prezentující se jako oddané kdovíčemu a přitom obuté v Nike, Reebok nebo v dalších značkových sportovních botách, jsou směšné a nedají se brát vážně. Pokud se rozhodneme spojit svůj život s vegetariánstvím nebo veganstvím, měli bychom také odmítat produkty vyrobené zneužívanými lidmi, jejichž způsob života by se ani nemusel dát označit za lidský.

Ale nejen oblečení je vyráběno ve sweatshopech. Vyrábí se tam i počítače a další věci. Všechno, co si každý den, týden, nebo na pravidelném základě kupujeme, je vyráběno ve vykořisťujících podmínkách a doslova z krve a potu jiných lidí, kteří neměli to štěstí, že by se narodili v západní zemi. Pravda je taková, že je velmi těžké se oprostit od produktů vyrobených takovouto cestou. I neznačkové tenisky mohou být vyrobeny ve sweatshopech. S velkou opatrností by se dalo říct, že čím méně „globální“ je produkt, tím menší je šance, že byl vyroben ve sweatshopových podmínkách. V zásadě je dobré se starat o to, jaké kupujeme produkty, ale není to lehké. Nebylo by skvělé, kdybychom všichni mohli následovat striktně „anti-komerční“ a „anti-diskriminační“ pravidla (jaká používáme při distribuci, nahrávání a prodávání hardcorepunkové hudby) při vybírání produktů , které nemají nic společného s hudbou nebo punkem? Mysleme a jednejme.