joe157
Ahoj.
Pozývam ťa vypočuť si moje skladby. http://bandzone.cz/joeorchid http://bandzone.cz/thedzem
Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.
Články pro Rónin píšu do hlavního profilu... zde lze nalézt jen něco málo z mých vylepšení nástrojů a obecně z toho co momentálně tvoří můj zvuk...
Přestože jsem byl se svým zvukem celkem spokojen nemohl jsem přeslechnout občasné poznámky zvukařů na adresu zvuku mého Stratocastera nicméně já osobně jsem spíše stále hledal větší sílu snímačů u Nighthawka. Jelikož jsem vše kompenzoval přidáváním Gainu tak zejména při zkreslenějších zvucích, vše působilo tence a méně čitelně. Celá situace vyústila v hledání nového silnějšího kobylkového snímače na Nighthawka ve snaze nahradit instalované korejské neoriginální kolejnicový OBL (na obr. níže) něčím opravdu silnějším... Ve svém pátrání jsem našel rovněž kolejnicový DiMarcio X2N (na obr.níže), který by měl patřit mezi jeden z nejsilnějších snímačů.
Při hledání prodejce DiMarcio v ČR jsem narazil na českou firmu R. M. Pickups, která nejen, že prodává i DiMarcio, ale zároveň vyrábí i ručně vinuté snímače vlastní výroby. X2N je i celkem drahý snímač a pro zabudování do Nighthawka, který má kobylkový snímač stejně našikmo jako třeba Stratocaster by bylo potřeba obě cívky od sebe rozdělat a upnout je nově z normální obdélníkové na kosodélníkovou patici tak aby ho bylo možné zabudovat do kytary. Toto řešení se mi u snímače který v té době stál přes 2500,-kč nakonec nechtělo zkoušet.
Po domluvě s panem Machem jsem tedy zkusil ekvivalent z produkce jeho snímačů R. M. Pickups. Doporučený kobylkový snímač F4 Hot Bridge - Custom (na obr. níže je normální provedení - mé custom má cívky kosodélníkově) sice nebyl kolejnicový jako původní, ale pokud je za to náhradou lepší a silnější zvuk lze dílčí design obětovat.
K tomu jsem rovnou objednal rovněž zakázkově upravenou mini verzi F4 Hot - neck – custom (se zlaceným krytem jako původní OBL). Výhodou obou těchto snímačů je, že přestože jsou cívky ručně vinuté a je kvalita na vysoké úrovni, tak je cena přijatelná... za oba snímače jsem zaplatil jako za jeden DiMarcio. Po instalaci jsem byl se zvukem nad míru spokojen, jelikož se mi podařilo z kytary dostat opravdu vše co její materiály skýtaly. Mini humbucker je čitelný a při zkresleních se při mrtvých tónech rád vazbí, což mi vyhovuje a přidalo mi to další výrazový prostředek, s OBL dříve neproveditelný.
Pokud bych měl shrnout plusy obou snímačů, tak to asi nejlépe vystihují slova síla a konkrétnost.
Původní představa byla taková, že vyměním pouze oba Humbuckery. kolejnicový single OBL který byl zvukem ze všech tří původních snímačů nejlepší (kulatý skoro humbucker zvuk – nejvíce asi připomínající Godin kytary) měl zůstat, nicméně po instalaci obou snímačů R. M. Pickups bylo jasné, budu muset vyměnit i tento, jelikož oba nové humbuckery zvýraznily jeho nedostatky a oproti novým snímačům zněl jakoby šustivě a bez dynamiky. Rozhodl jsem se tedy pro dvojkolejnicový V. V. Rails. Ačkoliv single snímače od R. M. Pickups mají z jendné strany jinou rozšířenou patici, než single staršího typu tak jsem si s problémem poradil a pro patici potřebný prostor v kytaře vydlabal tak, aby na první pohled nebylo nic vidět.
Zvuk V. V. Rails bych nazval precizním hi – fi zvukem, jelikož ve zvukovém spektru nic nechybí a je tedy někde na pomezí single a humbucker snímače (osobně ho nejraději používám na beglajty). Na konec jsem ještě po domluvě s panem Machem ještě následovně doladil zapojení a rozpínání snímačů.
Původní verze zapojení byla díky pětipolohovému přepínači á la Stratocaster a dvoupolohovému mini switchi (On – On , DPDT) od kobylky následující:
Nighthawk – originální zapojení
Humbuckery (sériově)/ singl; HSH
humbucker; humbucker /single; single; single/mini humbucker, mini humbucker.
Ála Stratocaster single zapojení
Po přepnutí miniswitche rozepnutí na klasické single stratocaster zapojení:
kobylka; kobylka/ střed; střed; střed/ krk; krk
Nově jsem vyměnil dvoupolohový miniswitch za třípolohový Gotoh 3DPDT (On – On – On), což umožnilo zapojení rozšířit na 3 možnosti aby nakonec vypadalo takto:
Nighthawk - nové zapojení
Humbuckery (sériově)
humbucker kobylka; humbucker/střed; humbucker střed; humbucker střed/ humbucker krk; humbucker krk.
Ála Stratocaster single zapojení
single kobylka; single kobylka/ single střed; single střed; single střed/ single krk; single krk
Paralelní zapojení
kobylkový a středového snímač paralelně.
Větší foto zapojení snímačů zde.
Celkový zvuk kytary dostal najednou větší šťávu a sílu (na výstupu téměř dvojnásobnou) a dynamiku přičemž výše popsaný paralelní obvod rozšířil zvuk ještě o zajímavou barvu, kdy se jedná o silný harmonický zvuk jakoby čitelnějšího humbuckeru (nejraději používám na sóla). S kytarou jsem tedy konečně spokojen a můj zvuk se i celkově vylepšil zesílil a stal se mnohem čitelnějším, což bylo původním záměrem upgradu...
Zapomněl jsem podotknout, že během celé instalace velmi ocenil vstřícný přístup trpělivost a rady pana Macha.
Už před začátkem této „snímačové“ úpravy jsem v kytaře měl nainstalovaný předzesilovač, pro zesílení slabých snímačů, který jsem ovšem používal jen málokdy a další úpravy se týkaly spíše nových mechanik Gotoh, nové kobylky a nového bukového těla, které jsem si vlastnoručně vyrobil a které kytaru zvukově posunulo mnohem výše než původní MDF materiál od výrobce. Jasné ale bylo to, že snímače jsou slabé s ořezaným pásmem, zejména vyšších harmonických.
Když jsem viděl, že R.M.Pickups prodává tzv. „Stratpack“ neboli balení tří snímačů přímo na Stratocastery za lidovou cenu 2495,- Kč, tak jsem neváhal a jeden jsem si objednal. Navíc k tomu ještě nový pětipolohový přepínač Schaller a můj vysněný perleťový pickguard. Po domluvě s panem Machem jsem ještě rozšířil možnosti kytary dokoupením Gotoh Push-Pull rozepínacího potenciometru s DPDT přepínačem kterým jsem plánoval přepínat kobylkový a středový snímač sériově.
Nakonec se tedy v mém „Stratpacku“ objevily následující snímače:
RS1 - krkový
RS2 - střední
RS3SE - kobylkový
U kobylkového snímače jsem nakonec dal na doporučení pana Macha, a ze dvou možností se pořídil RS3SE, který má mít kulatější tón ve středech, což se také potvrdilo, ale ne tolik, aby se ztratil zvuk typický pro kytary tohoto typu. Instalace snímačů se opět neobešla bez rozšíření otvorů pro snímače, jelikož ty staré byly bez patic s terminály pro vodiče.
Zapojení snímačů jsem pojal jak klasicky tak i s přidaným jedním obvodem navíc.
Klasické Stratocaster zapojení
single kobylka; single kobylka/ single střed; single střed; single střed/ single krk; single krk.
Sériové zapojení
kobylkový a střední snímač zapojený do série. Zapínání a vypínání – push – pull Gotoh DPDT tónová clona 500kOhm
Zvuk nových snímačů zůstal charakterem v podstatě stejným a charakteristickým pro Stratocastery, „pouze“ se pročistil, zesílil a získal větší dynamiku. Jedinou změnou od standardu byl malinko teplejší zvuk kobylkového RS3SE, což se ale nakonec ukázalo jako pozitivum, jelikož dřívější zvuk byl p říliš ostrý .
Závit pro páku se u každého tremola vždy postupně vytlačí (ale v mém případě přímo praskl) tak jsem poprosil zručného kolegu Petra, zda by mi pomohl tremolo nějak opravit.
Jelikož byl celý blok pro uchycení strun i páky jeden kus (navíc z nějaké měkké slitiny se zřejmě velkým podílem zinku, nebo olova), bylo nutné vymyslet nějaké jednoduché a nejlépe vyměnitelné řešení opravy prasklého závitu závitu páky.
Celý systém opravy později nazvaný jako VEDblock™ je založen na úpravě výkyvného plechu, do kterého se připevňuje vyměnitelný mini blok z nerezové oceli se závitem pro páku.
Toto rychlé a spolehlivé řešení se mi zatím velmi osvědčilo.
Přestože nebylo jasné jak úpravy dopadnou lze prohlásit, že vše dopadlo nejen tak jak mělo ale i nad očekávání jelikož se zvuk obou kytar zlepšil a vše co jsem od úprav požadoval se podařilo naplnit.
Ahoj.
Pozývam ťa vypočuť si moje skladby. http://bandzone.cz/joeorchid http://bandzone.cz/thedzem
Ahoj Tome, dnes jsme vypustili do světa 3 ochutnávky z novýho alba a můžeš si je poslechnout na našem profilu. Jsme samozřejmě rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu:) Měj se fajn. IT
Čau, novej singl je venku :-)