Jiřík - vedoucí mák, jódlování a kukání
Voytus - kytara hlasitá, efektopanel jako kráva, haw-haw, ječák, psychedelický mák
Drak - kytara další hlasitá, efektopanel menší
JD - basový mák
Hóňa - bubenický mák
Formič - 88 černobílých kláves, hammondovy orgány, fenderovo pianino, sem tam hlas
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Magdička - vesmírný šepot a zpěv, klávesy a mák (2009-2016)
Terka - kytara taky hlasitá, klávesy a makový vokál (2013-2015)
Jindrovka - vokály éterické (2012-2013)
Kuba - kytara, zpěv a psychologie (2009-2013)
Mišák - kytara (2009)
Dan - tenorsaxofon, příčná flétna, cow-bell (2009-2011)
Pavel - hostující ságo, klarinet (2009-2010)
Všechno to začalo někdy v roce 2005, kdy společný kamarád a toho času spoluhráč Jiřího Novotného Jan Brabec seznámil v Ústí nad Labem Jirku s Vojtěchem Petržilkou alias Voytusem, kteří okamžitě zjistili, že sdílejí jeden důležitý zájem - pozapomenutou hudbu 60. a 70. let. Jirka tehdy zpíval ve skupině Zpátkananeděli, která byla z podstatné části složena z lounských hudebníků, studujících v Ústí. Z budoucích členů Flower Cover to byl basák Jiří Drábek a bubenice Pája Táboříková. Zpátkananeděli poté vystoupili na lounském festivalu Antikotel a v létě podnikli menší soustředění na zkušebně Joe Purple, s nimiž tehdy Voytus hrál. Ale trvalo ještě nějaký čas, než se ze společné lásky ke staré hudbě stala i kapela.
Přenesme se tedy do roku 2008, kdy už Jiří Novotný bydlí v Lounech a s Voytusem se pravidelně scházejí na zkušebně, kde se probírají starou hudbou a příležitostně si i něco zahrají, jen tak nezávazně s akustickou kytarou. To nejprve vede k vystoupení na open micu v kavárně Tiffany, ještě za asistence Daniela Machilla, saxofonisty a flétnisty skupiny Furt rovně. Krátce na to Jirka vysloví nápad na vytvoření skupiny, která by hrála interprety ze “zlaté éry psychedelického rocku”. Voytus se zprvu cuká, neboť hraje ve svém autorském podniku Feast of Friends a ještě stále působí v Joe Purple. Jinými slovy: “má toho moc”. Ale když Jirka vyjeví již vytipované spoluhráče, tak je myšlence na nový projekt o něco více nakloněn. Přeci jen už zjistil, že jim to spolu dobře zpívá.
Po Voytusově náhlém odchodu z Joe Purple v březnu 2009 už novému projektu vůbec nic nebrání. Novými spoluhráči jsou osvědčení Jiří Drábek a Pája Táboříková, sestavu pak ještě doplňuje další kytarista Michal Vinš, zpívající klávesistka Magdaléna Patrovská a příležitostní dechaři Daniel Machill a Pavel Dvořák (saxofon, klarinet). Páju ovšem, kvůli různým jiným hudebním aktivitám po několika zkouškách nahrazuje Voytusův bratr Jan, taktéž z Furt rovně. První vystoupení proběhne na Antikotli v květnu 2009, kde se nová skupina představí dvacetiminutovým setem před Voytusovými Feast of Friends. Prvotní setlist tvoří písně od Hawkwind, Cream, Jimiho Hendrixe, King Crimson, Gong a Black Sabbath. Repertoár se postupně rozrůstá o Jefferson Airplane, Aphrodite’s Child, Edgar Broughton Band, Blue Öyster Cult, Captain Beyond, Pink Floyd, Family, Beatles nebo Santanu.
Vzniklá sestava ovšem nemá dlouhého trvání a v září 2009 ji opouští Michal Vinš, který se chce naplno věnovat Joe Purple. Na jeho místo přichází Jakub Müller, hrající též ve skupinách Misprint a Winday. Sestavu postupně opouštějí oba dechaři, protože songů s nimi je stále míň. Za to přibývá koncertů, kapela hraje na celé řadě undergroundových akcí, z nichž určitě můžeme zmínit například každoroční Lábusovky, narozeniny Vladimíra Drápala, toho času ředitele lounského Vrchlického divadla a majitele vydavatelství českého undergroundu Guerilla Records. Právě takové publikum nejlépe docení živou kapelu, která dokáže zprostředkovat zážitek cestování v čase a zahrát hudbu, kterou jim tehdejší režim zakazoval. Flower Cover se tak rázem ocitají ve společnosti The Plastic People of the Universe, Znouzectnosti, Jiříkova vidění, Půlnoci, Garáže, Bratrů Karamazových nebo Už jsme doma.
V roce 2012 sestavu posiluje zpěvačka Michaela Jindrová, to aby snad vokalistů nebylo málo. Právě vícehlasé vokály se postupně stávají silnou kapelní zbraní. v dalším roce náhle opouští sestavu Jakub Müller a nahrazuje jej Tereza Vorálková.
Koncerty, koncerty, zkoušky, nový songy, věčný koloběh. Právě v této době všeho přibývá, Flower Cover hrají prakticky kdekoli, kde je elektřina a dostatečný počet šavlí na mixu. Na podzim roku 2015 vystřídá Terezu u kytary Tomáš Drábek z Furt rovně, čímž v sestavě vzroste počet bratrů. Ano, tušíte správně, je to bratr basáka Jirky. V tu dobu už nejspíš není v sestavě zpěvačka Míša, ale kdo si to má všechno pamatovat. V roce 2016 odchází i zpěvačka Magda kvůli rodinným povinnostem. Obě zpěvačky se ale později na pódiu několikrát objeví, to když v roce 2019 slaví skupina první desetiletku. Ale to trochu předbíháme. Po ztrátě ženského elementu skupina poměrně přitvrdí, do repertoáru přibývají songy od Pentagram, Thin Lizzy nebo Grand Funk Railroad. Když legendární Black Sabbath ohlásí své poslední turné, nazkouší Flower kompletní album Paranoid, které nejprve přehraje na další z Lábusových akcí v červnu 2016 a později ještě několikrát, z toho jednou i jako předskokani další legendy, skupiny Progres 2. Z dalších “tributních” akcí je třeba zmínit poctu skupině Monsters, kteří na lounsku v 60. letech “učili publikum tvrdou hudbu”.
Koncerty, akce, oslavy narozenin, nová místa, první projevy stárnutí (hahaha…). Po několikaleté absenci kláves sestavu v červenci 2018 doplňuje Tomáš Formánek, přinášející novou energii. Největší věkový rozdíl v kapele je najednou 23 let, ale na tom nezáleží. Též dostává mikrofon a vokály se tak znovu stávají do popředí. Díky Tomášovi se do playlistu vrací moře písní, které skupina nemohla vzhledem k aranžím hrát a celkem jich je asi 60, což není v lidských možnostech odehrát naráz. První vystoupení s Tomášem alias Formičem proběhne v Bílině před skupinou Ruby the Hatchet z Philadelphie, která je překvapená, že jim někde v srdci Evropy někdo dokáže takhle věrně zahrát Blue Öyster Cult, jichž jsou velkými fanoušky. Právě díky bílinskému pořadateli Martinu Peschlovi si kapela zahraje se zajímavými mladými, zejména psychedelickými kapelami: Sacri Monti (CA), Cheap Wine (FR), El Perro (CA) nebo The Skull Guru (IT/SP).
V roce 2019 dochází k zásadní proměně Flower v autorský projekt. S tím se nepočítalo. Stejně jako se nepočítalo s covidovými lockdowny a omezeními. Čímž se proces psaní nového repertoáru zásadně protáhl, a tak se kompletní autorský playlist na pódia dostává až na Antikotli 2021, tehdy přeloženého z května na srpen. Na podzim 2022 vzniká první autorské promo v podobě tří přímočařejších písní, které si můžete pustit i právě zde. Ty další na svůj čas nahrání čekají, ale věřte, že ten čas přijde.