Hypnotic Scenery - Novinky | Bandzone.cz

Hypnotic Scenery metal / Havířov

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Zpátky v krvavých ruinách
    Nezařazeno
  • Nebešťan
    Nezařazeno
  • Hlouběji a hlouběji
    Nezařazeno
  • Hypogeum
    Nezařazeno

recenze

 

A tribute to Master's Hammer

Tento článek byl původně umístěn na webzinu Abyss a byl napsán někdy v období 2002-2004. Současná verze obsahuje pouze drobné změny a je nutné jej brát i jako dokument doby.

Nemám moc rád coververze a tribute alba – většinou se jedná buď o snahu zamaskovat vlastní neschopnost při skládání převzetím známé písně někoho jiného, nebo snaha vydavatelské firmy oživit zájem o nějakou svou ovečku a následně vydat další (zbytečné) best of album... A občas se jedná o obojí... Ale naštěstí existují výjimky. Dneska se podíváme na jednu z nich – nejedná se o žádnou novinku, ale o docela nadčasovou věc – A tribute to Master's Hammer, vydanou v roce 1999 brněnským vydavatelstvím Redblack.

Na první pohled překvapí (a potěší) obal – je přesně v duchu grafiky desek MH (logo, písmo) a je perfektně graficky zpracovaný. Obsahuje věnování Franty Štorma, které je psané s perfektním nadhledem a dává celému CD další význam, některé věty by se daly tesat do kamene... Každá zúčastněná kapela má v bookletu jednu stránku s dalšími informacemi.

MH hráli blackmetal – proto mě trochu překvapilo, že (snad kromě Entrails) žádná zúčastněná kapela není blacková – každopádně vybrané kapely patří mezi českou metalovou špičku. Všechny kapely uzpůsobily písně MH svému stylu, takže v podání Ingrowing a Fleshless se dočkáme death/grindového nářezu, od Dark Gamballe uslyšíme elektroničtější podobu, od Insanie astrální hardcore a od Dissolving Of Prodigy pomalý doomu... Také experimentátoři Forgotten Silence se s tématem vypořádali po svém – jejich verze je hodně rozmanitá (jak je zvykem), ale v kontextu tvorby kapely se jedná vlastně o přímočarou skladbu... Zajímavě působí také doplnění o housle, flétnu, violu a další (např. SSOGE, Dissolving Of Prodigy). Jenom škoda, že chybí tympány... Většina skladeb zní oproti originálům moderněji (přeci jenom uplynulo skoro deset let) a barevněji - což je dáno i použitými nástroji. Franta na Jilemnickém okultistovi zpíval více hlasů – což většina kapel řeší střídáním zpěváků (a zpěvaček).

Nemá asi cenu hodnotit každou skladbu zvlášť – a ani nedokáži říct, která se mi líbí nejvíce, ale nejméně mi sedí verze od (jinak mé oblíbené) Insanie.

Byl jsem docela překvapen, že z každé písně je jasně cítit duch originálu, ale na druhou stranu se jedná o typickou skladbu té které kapely (po umístění na řadovou desku byste možná ani nepoznali, že je to cover – viz. Dark Gamballe) - takhle nějak mají vypadat coververze. Ať se na toto CD dívám jako na dnešní pohled na MH, nebo jako na představení této legendy, nebo jako na představení české metalové špičky – vždy mě vychází vynikající deska - takže závěrečné hodnocení asi nemůže být jiné, než stoprocentní...

PS: Kdybych měl přeci jenom jednu věc vybrat, tak to je černá, pardon hnědá, svatozář od Hypnotic Scenery :-)

07.02.2003

recenze

 

Hypnotic Scenery: Back In The Bloody Ruins

19.6.2002 | Autor: Petr Korál

Crystal Production & Sheer Records (49:19)

Hypnotic Scenery
Téměř dva roky od jeho natočení trvalo, než se jedna z nejsvébytnějších českých - tedy, v tomto případě moravských - metalových kapel dočkala vydání třetího alba. V důsledku této časové prodlevy jeho obsah už příliš neodpovídá současné podobě HS. V mezičase je totiž opustili zpěvák Oto Gajdoš i klávesistka Kateřina Mozolová. Na chuti a kvalitě téhle desky to však nic nemění.

Back In The... rozvíjí linii, kterou Hypnotici načrtli už na minulém, pět let starém albu Deeper And Deeper. Z někdejší death-doomové katedrály (viz debut Vacuum) nezůstal kámen na kameni. Přesněji řečeno, zbyl po ní magický opar specifického náladoborectví a, jak jinak, hypnotičnosti. Pryč je však někdejší temnotemná drsnost a pochmurnost. HS zde znějí dosud nejsoučasněji ze všech svých nahrávek, aniž by popírali sami sebe a přestali dbát na jistou výlučnost svého projevu nejen v rámci tuzemské scény. Přitom je fuk, jestlise právě opět sluní v inspiračních paprscích jakéhosi moderního hard rocku, řízného heavy metalu nebo ještě říznějšího thrash/death metalu (slyšte téměř 'g"teborské' úseky v Caelicola nebo The Picture Of Apocalypse!).

Ne, HS rozhodně nevyměkli, spíš naopak. A přitom zase nakročili trošku jiným směrem.




Body:

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2002/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/recenze/Hypnotic-SceneryBack-In-The-Bloody-Ruins~19~cerven~2002/
recenze
 

recenze

Recenze

Zvětšit písmo článkuZmenšit písmo článkuNormální velikost písma článku

HYPNOTIC SCENERY - Back In The Bloody Ruins

HYPNOTIC SCENERY - Back In The Bloody Ruins2002 Crystal Productions/Sheer Records

Skoro nekonečné se zdálo čekání na následovníka tolik hitového alba "Deeper…" od zádoomčivých HYPNOTIC SCENERY. Přestože byla aktuální deska natočena již drahnou dobu, dočkala se vydání teprve roku 2002, tedy celé dva roky od svého vzniku. Opožděné vydání se na kvalitě desky sic celkem významně podepsalo (kapela si je zajisté vědoma toho, že nenatočili toliko nadčasové album, aby mohlo setrvávat v zaprášeném šuplíku), na druhou stranu se však nejedná o žádný zavržení hodný odpad. Přestože ve své době by CD udělalo rozhodně větší díru do světa, musíme k desce přistupovat tak, jak to prostě je. Metal nemá na růžích ustláno a v moravsko-slezské oblasti to platí dvojnásob. Jako zázrakem se však zjevil Crystal prods., který situaci částečně řeší, za pomoci Sheer recs. vydávají Hypnoticům v pořadí již třetí zásek s příznačným názvem "Back In The Bloody Ruins". Jestliže předcházející dvě desky byly svým způsobem vyjímečné, pak "Back…" musí působit lehce zpátečnickým dojmem. Troufám si tvrdit, že novinka je takovým mixem obou desek předešlých, více poznávacích znaků však logicky nese hlavně z "Deeper…". Charakteristický zpěv se téměř vůbec nezměnil, kapela možná více přišlápla pedál, ale na druhou stranu už neuslyšíme tak hitové a přímé songy. Lehkých experimentů se dočkáme na klávesovém postu, keyboardy již nejedou v jedné lajně, naopak se nebojí použít vícero zvuků, především hammondky znějí netradičně a dodávají hudbě netušený drajv. Za ty roky zúročené hráčské dovednosti jen podtrhují kvality desky. Ovšem nejen kvalitou oplývá tahle fošna. Asi nebudu sám, kdo vysloví kacířskou myšlenku, a mnozí se mnou budou zajisté souhlasit, že kapela má své nejlepší časy už za sebou, nyní již jen udržuje zažitý standard. Nebudu však malovat čerta na zeď - komu se líbily předchozí počiny, nepohrdne ani tímto. Deska ukrývá řadu překvapení, několik hitovějších skladeb a především zřejmě nejlépe provedený booklet ze stáje "Crystalováckých" kapel :-). Pevně věřím, že kapelu vydání CD nakoplo natolik, že si pro nás připraví něco, co předčí zatím všechny jejich počiny!!!

Kontakt:
Crystal Productions
P. Bezruče 8, 73601 Havířov-Podlesí, Czech Republic
internet: www.crystalprod.cz

sestava: Kateřina Mozolová - syntetizátory, Michal Jonszta - baskytara, Laďa Říha - bicí, oto gajdoš - zpěv, Martin "Bzuk" Zuzčák - kytara
produkce: HYPNOTIC SCENERY
studio: Barbarella
čas: 49:13
země původu: Česká republika
styl: heavy doom metal
odkaz: www.hypnotic.mysteria.cz
tracklist:
1. Where's The Land
2. Planet Adamah
3. Caelicola
4. Orgy Of Love
5. I See Your Eyes
6. The Picture Of Apocalypse
7. A Purple Rain
8. Back In The Bloody Ruins
9. Recalled To Life