Název INV neznamená nic, jsou to jediná tři písmena, na kterých se členovci shodli… Totiž, někteří… :-)
PREHISTORIE
Kapela INV navazuje na dřívější bystřecko-jablonsko-okolní hudební projekty Diphtheria (metal), Invalid Porx (crossover), Mitosis (metal) a Invalidovna (šraml punk), které vznikaly a zanikaly průběžně od roku 2001, kdy proběhla první zkouška Vaška Hrdiny (ds) a Míry Grunwalda (g), do roku 2015.
Všechny tyhle kapely přinášely radost zejména svým členovcům, kteří se na zkouškách dobře bavili; širší veřejnost měla možnost slyšet pouze vystoupení Invalid Porx a především Invalidovny, která odehrála asi dvě desítky koncertů na území východních Čech a severní Moravy (škoda, že se stejné možnosti nedočkala tematicky závažnější Mitosis, která nepřečkala nastalý geografický rozptyl hudebníků).
V těchto kapelách se vystřídalo postupně 22 členovců, z nichž každý měl nějaký svůj přínos, ať už hudební, lidský, nebo i pekelný... Kromě zakladatele, prvního kapelníka a primárního bubenisty Vaška Hrdiny, se těchto aktivit účastnili např. zpěvátoři a zpěvkyně David Slodičák /Agas/, Milan Karpíšek /Karpa/ (pak Marana, nyní Scars of Violence, DE), Jarda Holubec (ex Theraphosa), Tomáš Grosskopf /Grosák/ (ex Venia, Infected Voice, pak Halfmoon, Syenit), Zuzka Žváčková / Faltusová, Míša Bednářová... Vaškovi rytmičtí následovníci Lukáš Dušek /Hárvi/ (ex Černá sanitka, Infected Voice, pak Batoh bez pádla), David Cvrkal (mj. Ordrums, Kat a Pult Band, Zupper, atd., nyní Sekwenza, ReGen a ?), Honza Novotný (mj. Ordrums, nyní DeadKillers, Mortem)... Samozřejmě kytaristi, počínaje prvním spoluzakladatelem Mírou Grunwaldem /Doudou/... následuje Vladek Hrdina /Vlad/ (prošel všemi uvedenými kapelními variacemi + ještě Tripod), autor většiny hudby a textů a principál č. 2, Honza Suldovský /Junior/ (také prošel všemi kapelními variacemi), opět Milan Karpíšek, věrozvěst moderního metalu... a konečně Michal Kačírek /Kačer/ a Štěpán Chládek. Jako basisti se vystřídali Milan Kyral (pak VHS Prádelna), Aleš Jureček /Pawouk/, Vlasťák Kyral, Honza Kubín /Troll/ (v minulém století zábavové kapely, např. Elektron, dechovka Orličanka, hlavně však Pohřební dechová hudba, a to dosud). Různé další nástroje ovládali Petra Kosková (akordeon), Lukáš Souček /Loki/ (housle, akordeon), Petr Holeček /Holík/ (housle), zajímavostí byl pozoun Honzy Kubína. O všech by se dalo napsat spoustu chvály i drbů, jak to v kolektivním snažení už bývá, rozhodně jim ale do jednoho patří velký dík za to, co do společné muziky dali :-)
Žánrově se ty kapely diametrálně odlišovaly. V seznamu výše jsou lidi naprosto různého hudebního cítění, kteří by se asi v životě neshodli a nejspíš vzájemně ani nepotkali. Přesto se našlo několik lidí, kteří mají rádi jak tvrdou hudbu (punk, rock, hardcore... death metal...), tak tu akustickou (folkrock, bluegrass...), a tím začíná historie INV:
HISTORIE
V roce 2014 vznikl, jako spin-off, projekt INV, s předsevzetím propojit písně a prvky výše uvedených kapel, ve kterém se prvotně vyskytli Vlad (g, voc), Junior (bg), Honza Novotný (ds), Štěpán Chládek (g, voc) a Loki (acc, vi, voc). Namísto Juniora záhy přichází Aleš Přibyl (mj. Fofr), Honzu Novotného nahrazuje Milan Vychytil /Hlíman/ (ex Hrabě KX, zábavovky a swingy) a poté Aneta Vašátková (ex Syenit), která ovšem původně měla hrát na housle.
KONCERTY (prehistorické i historické)
Z koncertů lze zmínit několik vystoupení v Paintball aréně Bystřec, v Billiard clubu Tropic v Lanškrouně, nějaké ty pivní slavnosti - Bystřec, Nepomuky.. punkový festival Virus všem (Bratrušov) a punkově laděná FreeStage v Žamberku; charitativní koncerty (čarodějnicová benefice CEMA v Žamberku, Stežník fest Winter v Horní Čermné), soutěžní Kinematograf bratří Čadíků v Lanškrouně, kde jsme si vysoutěžili účast na Městských slavnostech v Lanškruně (Lanškrounská Kopa), pak třeba Trnávkohraní v Trnávce u Chvaletic, kulturní vložka na Mistrovství ČR v biatlonu na kolečkových lyžích, Rockování Pod lipami Kunčice, Letní rockový koncert Jablonné, párkrát páteční rockový večer v rámci folkového festu Jablonský Medvídek, raritou je jediný koncert Invalid Porx v hostinci U Koruny v Bystrci; jednou jsme hráli na svatbě a zatím nikdy na pohřbu.
Dokumentace včetně fotek a i nějakého videa zde:
https://www.facebook.com/pg/Invalidovna-147017065334947/posts/?ref=page_internal
INV = vedlejší projekt vedlejšího projektu, shodou okolností nakonec jediná přeživší inkarnace
Původně se mělo jednat o tvrdší odnož kapely Invalidovna, která byla pro změnu měkčím vedlejším projektem kapely Mitosis. V roce 2014 jedna zkouška, v r. 2015... jedna zkouška, o r. 2016 paměť i záznamy mlčí, r. 2017 žádná zkouška a dva koncerty (pod třemi různými názvy, z nichž ani jeden nebyl INV), v roce 2018 se opět začíná zkoušet a někam směřovat. V r. 2019 koncert a poté se tento směr mění, v souvislosti s výměnou bubeníka.
Sestava z tohoto roku zůstala ustálená, takže počátkem r. 2020 je nazkoušen repertoir sestávající z 14 písní. V únoru vznikly zkušebnové live nahrávky většiny z nich, která jsou k dispozici na Bandzone.cz. Koncertní činnost byla narušená příchodem covidové éry, a tak se v tomto roce konaly 3 koncerty. Stejný počet potom v roce 2021. V průběhu tohoto roku vznikl také akustický set, který zahrnuje část písní z běžného repertoiru v akustické úpravě, a dále úplně nové písně.
Náš FB:
https://www.facebook.com/INV-460117618129271/?modal=admin_todo_tour
Aktuální sestava od 2023:
ČLENOVCI
Vlad – akustická kytara, elektrická kytara, foukací harmonika, zpěv, hudba, texty (2014-)
Štěpán – elektrická kytara, akustická kytara, zpěv (2014-)
Loki – akordeon, housle, vokály (2014-)
Aleš – baskytara (2015-)
Aneta – bicí / housle / cajon (2019-)
Lenka – housle (2023- ; stálý host)
VZPOMÍNÁME...
Junior – baskytara (2014)
Honza – bicí (2014-2017)
Hlíman – bicí (2018-2019)
HUDEBNÍ STYL
Celkové vyznění hudební produkce se postupně proměňuje podle zařazování písní a nejvíc je ovlivněno asi tím, jaké pořadí tyto písně mají. Vzhledem k tomu, že z praktických důvodů se začalo zkoušet několik věcí z repertoiru kapely Invalidovna, tak východiskem je řekněme folkrock s vlivy punku, ke kterému bude přibývat více tvrdších věcí.
Rytmický základ bicí + baskytara doplňují kytary, zpravidla v kombinaci elektrická + akustická, k tomu nějaký alternativní nástroj - akordeon, nebo housle, nebo taky nic, a samozřejmě zpěv. Tvorba je z 93% vlastní. Texty jsou v češtině, ačkoliv historicky existovalo i několik anglických.