zachyceno ve FB, po pár vzorcích se okamžitě du stát fanouškem a poslouchám dál a posílám názor a zdravím z brna :) www.bandzone.cz/tomasdvoracek
Řepka zpívá Mattera: Švýcarský šanson poprvé v češtině.
Antologie největšího švýcarského barda Maniho Mattera vyšla 18. 11. 2016
Zakoupit ji lze na www.janrepka.cz/rozjimaniosendvici
Nové album Jana Řepky uvádí dílo nejvýznamnějšího švýcarského písničkáře Maniho Mattera (1936-1972). Sbírka nese jméno Rozjímání o sendviči, obsahuje 36 písní a její nedílnou součástí je 160stránkový dvojjazyčný booklet. Takto rozsáhlý překlad bernského šansonu je i v mezinárodním měřítku ojedinělý.
„Mani Matter je pro německy mluvící Švýcary podobně důležitou osobností, jako pro Francouze Georges Brassens, pro Rusy Vysockij nebo pro nás Karel Kryl,“ přibližuje Jan Řepka. „Jen jazyková bariéra brání tomu, aby se dočkal uznání také za hranicemi. Jeho schopnost zachytit ve dvou minutách absurditu lidského života a přimět přitom posluchače zároveň k smíchu i k zamyšlení, byla opravdu výjimečná.“
Album vyšlo 18. listopadu 2016 vlastním nákladem ve spolupráci se švýcarským vydavatelstvím Zytglogge. Slavnostní křest se uskutečnil na dvojitém koncertě v neděli 13. listopadu 2016 v salonní čekárně na Hlavním nádraží v Praze. Koncem listopadu pak následovalo týdenní švýcarské turné, při němž byla antologie uvedena také v Matterově domácím městě Bern.
Nahrávka vznikla z větší části ve švýcarském studiu SoundValley, jako hosté na ní v šesti písních vystupují kontrabasisté Jean-Pierre Dix a Filip Benešovský. Jinak se doprovod drží originálního znění, tedy prosté kombinace zpěvu a kytary.
- Videorozhovor o albu: www.youtube.com/watch?v=-moZ61bHhWk&t=3s
- Video: Živě v Bernu (2016): www.youtube.com/watch?v=EOhjtUNB_1M
- Video: Živě v Praze (2010, dvojjazyčně): www.youtube.com/watch?v=ciXshuCQIRw
Mani Matter
Právník, filozof a umělec Mani Matter (1936-1972) patří mezi nejvýznamnější švýcarské autory 20. století. Proslavil se zejména jako písničkář; napsal více než 80 písní, v nichž pomocí prostých obrazů, přesného jazyka a vtipu znázorňuje absurditu, nahodilost a tragiku lidské existence. Mistrně si přitom posloužil bernským nářečím.
Trvalý vliv, kterému se ve své vlasti těší, podtrhla úspěšná výstava, kterou v roce 2011 k jeho nedožitým 75. narozeninám uspořádalo švýcarské národní muzeum. Potvrzuje ho ale také rekordní prodej jeho desek a neutuchající obliba u nových generací i více než 40 let po jeho tragické smrti.
Rozhovor o albu (německy s českými titulky).