Jiří RAIN - O kapele | Bandzone.cz

Jiří RAIN hard rock-metal / Pardubice (CZ)

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • SEBASTIEN - Závidím (2008)
    Nezařazeno
  • SEBASTIEN - Pláč bílých růží (2008)
    Nezařazeno
  • SEBASTIEN - Jdou (2008)
    Nezařazeno
  • RAIN/MAZÁNEK - Girl (2002)
    Nezařazeno
  • NAVAR - New Wave (2003)
    Nezařazeno
  • NAVAR - One Day Without You (2003)
    Nezařazeno
  • NAVAR - By My Way... (2003)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Blind Lover (2003)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Midnight Riding (2003)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Ztracený čas (2001)
    Nezařazeno
  • NAVAR - The Road (2001)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Trója (2004)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Tak hádej (2005)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Smutná královna (2005)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Valkýry (2005)
    Nezařazeno
  • NAVAR - 1621 (2005)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Křižáci (2005)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Ďábel mor (remaster 2008)
    Nezařazeno
  • NAVAR - Shine of Light (2002)
    Nezařazeno
  • CALYPSO - Ošklivej stín (1999)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Několik (set) slov o mém domovském SEBASTIENu... :-)

Prapočátky skupiny SEBASTIEN sahají do února roku 1999. V té době se poprvé scházejí kytarista a zpěvák Jiří Rain a bubeník Petr Mori a začínají se sehrávat na rockových klasikách 60. a 70. let. Do jejich repertoáru postupně pronikají ve stále větší míře Jirkovy vlastní skladby a přicházejí první sny o regulérní kapele…

 

          V září 1999 se přidává hráč na klávesy Andrej Kušnierik, kterého zanedlouho následuje Pavel Roleček, v té době obsluhující baskytaru a playlist nového seskupení je již téměř výhradně vlastní. Pavel se však brzy ujímá oblíbenější kytary a na post baskytaristy přichází Jan Farář. Andreje v prosinci nahrazuje Jakub Komárek a v této sestavě (Rain, Mori, Roleček, Farář, Komárek) pod názvem CALYPSO přicházejí první koncertní zkušenosti a natáčení pracovních demo nahrávek na čtyřstopý mixážní pult ve zkušebně. Skupina v tomto složení existuje do června 2000. Poté nastávají změny v podobě nového doprovodného kytaristy a basáka.

 

          Po krátkém hledání do kapely přichází kytarista a zpěvák Julián Záhorovský (pozdější finalista soutěže Česko hledá superstar) a baskytary se ujímá Miroslav Vozáb. Název seskupení se mění na FACES a v dubnu 2001 na NAVAR, celkově se přitvrzuje a v „DARK“ studiu Víti Mazánka vzniká první CD s rovnoměrným rozmístěním česky i anglicky zpívaných skladeb z tvůrčí dílny Jirky i Juliána (co kdo složí, to si také zpívá).

 

          Několik měsíců po natočení alba opouští skupinu Petr Mori, za bicí usedá Mirkův bratr Tomáš Vozáb a nastává období anglicky zpívaného repertoáru, častějšího koncertování, pořizování živých nahrávek, natáčení singlu "Shine of light" pro CD výběr regionálních kapel organizace „PACH“ a konečně realizace druhého CD "Commotion" (opět v „DARK“ studiu). V květnu 2003 NAVAR překonává krizi a začíná vznikat nový český repertoár…

 

V prosinci 2003 však dochází ke konečnému rozkolu v otázkách stylu a budoucího směřování kapely a ta se rozchází s Juliánem i s bratry Vozábovými. Do NAVARu přichází baskytarista a zpěvák Jan Bartoš, na postu druhého sólového kytaristy se představuje Ondřej Pecina a za bicí (po krátkém záskoku P. Moriho) usedá – tehdy třináctiletý – Radek Rain. "Nový NAVAR" se zaměřuje pouze na vlastní tvorbu, vycházející z klasického melodického metalu a od té doby jsou také všechny texty pouze v češtině.

 

V lednu 2004 kapela získává svého prvního manažera, jímž se stává Jaroslav Kramařík (zároveň manažer PROMILE). NAVAR v sestavě Rain, Bartoš, Komárek, Pecina, Rain tak začíná vystupovat na koncertech a dostává se do povědomí fanoušků v rámci východních Čech. V létě 2004 vzniká opět v pardubickém „DARK“ studiu Víti Mazánka první CD, představující novou podobu NAVARu! Jde o třískladbové EP "Proti všem". O kapele se píší články jak v místních novinách (Pardubické noviny, Faktapress), tak hudebních časopisech (MUSIC STORE), vedle toho se objevují kladné rezence na EP (časopis SPARK). NAVAR se představuje např. s kapelami DEBUSTROL, ASMODEUS, CODA, KRLEŠ, VOTCHI, FLASHBACK - ACCEPT revival, ... a připravuje se materiál na dlouhohrající desku.

 

V zimě 2004/2005 nastávají změny na postu manažera a kapela v následujícím půlroce téměř nevystupuje. V tomto období (na jaře 2005) je ve studiu „Music Hell“ v Hradci Králové natočeno album "1621".

 

V létě 2005 se managementu ujímá frontman Jiří Rain a kapele se daří koncertovat po celé ČR. V polovině září začíná vznikat nová podoba internetových stránek a probíhají přípravy vydání "1621" (práce na bookletu, hledání sponzorů, atd.).

 

V lednu 2006 z NAVARu odešel baskytarista Jan Bartoš, nahradil jej Zdeněk Blažek. V dubnu je pokřtěno vlastním nákladem vydané CD "1621", na které v následujících měsících vychází celá řada pozitivních recenzí (např. v časopisu SPARK, na webových zinech Metal Forever, Payo, Panda, Fobia Zine či Metal Man) a dostává se i na Slovensko, do Německa, Japonska (s pomocí Leviathan records), Holandska, Skotska, či Itálie. Skupina koncertuje na mnoha místech ČR (s kapelami TÖRR, MORRIOR, KRLEŠ, VIGO, DELIQUENT, atd.) a na podzim 2006 hraje coby předkapela na deseti koncertech kapely KOMUNÁLNÍ ODPAD.

 

První polovina roku 2007 je ve znamení koncertů např. se skupinami ARAKAIN, ALEŠ BRICHTA BAND, CITRON, RIMORTIS, či EPITAF. Po čtvrtroční pauze – způsobené vážnou nemocí bubeníka Radka Raina – začíná NAVAR na podzim opět koncertovat (např. se skupinami RIMORTIS, DOGA, DEBUSTROL, ARGEMA, ...) a současně vzniká materiál pro plánovaného nástupce debutu "1621". V roce 2008 skupina dokončuje práce na nových skladbách, hraje například opět s DOGOU, RIMORTIS, či ASMODEEM a účastní se soutěže rádia ROCKMAX (semifinálové kolo odehraje v Masters of Rock Café ve Zlíně).

 

To již ale klepou na dveře další změny – Jakub Komárek s muzikou končí a Zdeněk Blažek se chce nadále věnovat pouze své domovské kapele DEEM. Torzo NAVARu – Rain, Pecina, Rain přizve v listopadu 2008 mladého baskytaristu Petra Kovačku, mění název na SEBASTIEN a od klasického heavy metalu se odklání modernějším směrem. O skupině se píše mj. v Pardubických novinách a ve východočeském oběžníku Patriot. Jiří Rain se mezitím podílí na přípravách české metalové opery FRATERNITAS. Vzniká tří skladbové SP „Závidím“ (znovu ve studiu „Music Hell“), na něž vychází opět řada recenzí a finišují práce na albu „Pláč bílých růží“, které je plánováno (i v anglické verzi „Tears Of White Roses“) na rok 2009.

 

První polovina tohoto roku byla ve znamení studiové práce, koncertů (např. s PROXIMITY, ALEŠ BRICHTA BANDem, KOMUNÁLNÍm ODPADem, atd.) a příprav na výročí deseti let existence kapely… Přislíbená účast na vystoupení KEE MARCELLA (ex-kytaristy EUROPE) byla nakonec, kvůli přemístění akce z Poděbrad do Prahy pod jiným pořadatelem, bohužel zrušena.

 

 

  

Po výročním koncertě v KD Hronovická v Pardubicích se znovu zformovala stará sestava NAVARu (Jiří Rain, Julián Záhorovský, Miroslav Vozáb, Tomáš Vozáb) a na podzim plánuje samostatné koncerty! SEBASTIEN se zatím zúčastnil festivalu RockAttack (spolu s ARAKAINem, KREYSONem, ŠKWORem, ALKEHOLem, slovenskými DESmod a dalšími) a několika menších koncertů, na nichž se již představil nový člen kapely - hráč na klávesy Robert Vršanský (vedle SEBASTIENa působící v pardubických art-rockových BATTLE).  

 

 

 

V listopadu 2009 odjela kapela na Slovensko do studia Rolanda Grapowa (ve Zvolenské Slatině) nahrát dlouho slibované nové album (pod Grapowovým producentským dohledem). Práce se však protahují do roku následujícího (Rolandovo studio SEBASTIEN navštěvuje ještě v březnu a v květnu 2010). Na desce se, k naší velké radosti, objeví řada hostů zvučných jmen. Jsou jimi zpěváci Fabio Lione (RHAPSODY OF FIRE, VISION DIVINE), Mike DiMeo (ex-RIOT, ex-MASTERPLAN, …), Doogie White (ex-RAINBOW, ex-YNGWIE J. MALMSTEEN, CORNERSTONE), Apollo Papathanasio (FIREWIND) a zpěvačka Amanda Somerville (AVANTASIA, AINA, …), a dále pak kytarista Tore Moren (JORN) a sám Roland Grapow (MASTERPLAN, ex-HELLOWEEN). Díky této mezinárodní spolupráci byla myšlenka na českou verzi alba prozatím odsunuta – dochází také k prvním kontaktům se světovými vydavateli… Náš velký dík v tomto směru patří obzvláště Fabiovi a Rolandovi!

Dne 15. května 2010 je v Pardubickém divadle v Hronovické ulici veřejně představen mix alba a při této příležitosti je také odehrán krátký koncert, na němž Jiří Rain poprvé vystoupí jen coby sólový zpěvák…

Časopis Spark věnuje SEBASTIENu celou stranu v čísle 8/2010, kde informuje především o chystaném albu a jeho hostech. Přislíben je delší rozhovor po vydání CD (ten je realizován v čísle 12/2010)…

Souběžně s vydáním alba je také plánován videoklip ke skladbě „Dorian“ (na němž přislíbili účast Fabio Lione i Roland Grapow) a spuštění nových oficiálních webových stránek… Skupina v létě 2010 očekává nabídky od tří Evropských a dvou Japonských record labelů, modernizuje design myspace profilu a připravuje alternativní verzi jedné skladby se smyčcovým kvartetem… Na podzim dochází opět k personálním změnám - novým baskytaristou se stává Petr Skala (alias Petri Skalainen), za klávesy se staví dlouholetý přítel kapely, Victor Mazánek..

V říjnu 2010 SEBASTIEN podepisuje tříletou smlouvu s britskými Escape Music Ltd.! Datum evropského a japonského vydání alba „Tears Of White Roses“ je stanoveno na 19. listopad! Rozjíždí se propagace – Jiří Rain poskytuje interview pro český Spark Rock Magazine, portugalský Loud! Magazine, švédský Sweden Rock Magazine, německý Rock It! Magazine, britský Fireworks Magazine…

            Na album vycházejí velice kladné recenze v ČR, Francii, USA, Švédsku, Polsku, Itálii, Portugalsku, Německu, Finsku, Anglii, atd.

            Skupina se připravuje na turné, plánované na rok 2011…

 

 

 

 



 

 

Bio a historie

Jiří Rain

 

Motto:

"Tohle je ROCK´N´ROLL! A podstatou rocku je dělat to, co chceš ty, ne poslouchat, co ti říkají ostatní!" (Tobias Sammet - EDGUY, AVANTASIA) J

 

Datum a místo narození: 27. 3. 1984 (Benešov u Prahy)

 

Znamení: beran

 

Bydliště: v současné době Edinburgh /Skotsko/

 

Vzdělání:

Mgr. (Magistr historických věd, bakalářská práce: „Metalová hudba jako součást tuzemské rockové kultury“, diplomová práce: „Ženský element v rockové kultuře“)

 

Záliby:

hudba, historie, numismatika (se zaměřením na Čechy v období pražských grošů v letech 1300 - 1547, jinak celkově mincovnictví v Českých zemích od Keltů po rok 1918), bankovky (R-U, 1. republika, Protektorát), starožitnosti (staré tisky - 18. a 19. století), historický šerm - pasivně :)

 

Vybavení: 

(kytara George Dennis, aparát Laney, trsátka Jim Dunlop 0.88, mikrofony Shure)

 

Funkce v kapele SEBASTIEN: zpěv, skladatel, manažer

                            

Další aktivity:

lektor anglického jazyka (vyučoval jsem v Přelouči), učitel rockové hry na kytaru (dříve pro hudební školu Yamaha), účinkování v metalovém muzikálu FRATERNITAS (role kabaretiéra Igora; jde o projekt členů skupin CRUEL a RIMORTIS), dříve projekty POWERHEAD a SEPHIA, ex-NAVAR, ex-PROMILE, spolupráce se scénickou hudbou pro Východočeské divadlo a šermířskou skupinu Zubři, krátkodobě doprovodný kytarista Juliána Záhorovského, studiový muzikant, práce na skotských farmách (Muirton a Jordanstone u městečka Alyth, coby farm worker, berry picker a quality controller; McLaren Farm, Meigle, coby sběrač brokolice a třídič brambor), zahradník pro rodinu Marshallů a Walkerů, uklízení kanceláří v Perthu + dříve práce archeologické a zednické :), v současné době se začínám věnovat band scoutingu v Edinburghu...

 

Proč hraje rock/metal:

Někoho zláká plakát KISS, jiného zvuk AC/DC; u mě sehrálo nejdůležitější roli album BLACK SABBATH – Heaven and Hell! Koupil jsem si ho cca v 16ti letech (vlastně náhodou) a posadilo mě na zadek :) - metalový zvuk + má doživotní „láska“ (Ronnie James Dio) ve vrcholné formě!!! Všechno do sebe zapadlo a já poznal, že TOHLE je ta MOJE muzika! :)

 

Hudební vzory:

 

Kytara:

John Petrucci, Michael Romeo, Victor Smolski, Zakk Wylde, John Sykes, Steve Vai, Kee Marcello, Jörn Viggo Lofstad, Tore Moren, Thor Ostby, Vivian Campbell, Gus G., Alexi Laiho;

Jaroslav Bartoň, Miroslav Mach

 

Zpěv:

Jorn Lande, Russell Allen, Roy Khan, Tony Martin, David Coverdale, Ronnie James Dio, Joe Lynn Turner, Michael Kiske, James LaBrie, Steve Lee, Glenn Hughes, Zachary Stevens, Apolo Papathanasio;

Ladislav Křížek, Petr Kolář, Aleš Brichta

 

Oblíbené:

 

Místo:

skotské Highlands, české hrady a zámky; obecně příroda

 

Jídlo:

mé vlastní experimenty, české omáčky a knedlíky + britská, čínská a indická kuchyně

 

Pití (nealko): voda, Kofola, Earl grey s mlékem

 

Pití (alko): české pivo, bílé víno, cider, mandlová medovina

 

Sport:

cyklistika, turistika (…ale ne, že bych se přetrhl – nejlepší je ležing :) )

 

Literatura:

historická literatura (francouzská škola Annales, Carlo Ginzburg, čeští pozitivisté 19. a 1/2 20. století), theologická a duchovní literatura (př. Neale Donald Walsch), A. C. Doyle, R. Moody, Bible; časopisy SPARK, HARD ROCKER, EPOCHA, HISTORY revue

 

Film:

Tmavomodrý svět, Statečné srdce, Zamilovaný Shakespeare, Alžběta – Zlatý věk, Legenda o vášni, cokoliv s Vlastou Burianem, trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, The Beatles – Help!, Tenkrát na Východě, Amadeus, Ospalá Díra, Zkrocená hora, Čtyři pírka – zkouška cti, ... + seriály Přátelé, Hercule Poirot, Vraždy v Midsomeru, Kriminálka Miami/Los Angeles, Tudorovci, …

 

Herec:

Sean Connery, Mel Gibson, Colin Firth, Jackie Chan, Owen Wilson;

Vlasta Burian, Jan Werich, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Ivan Trojan

 

Divadlo: bezkonkurenčně Jára Cimrman!!!

 

Bavič: Šimek + Grossmann, V. Menšík, ...

 

Textař:

Jan Petričko, Aleš Brichta, Karel Kryl, Pavel Vrba; + texty skupin Dream Theater, Symphony X, Kamelot, Jorn, ...

 

Osobnost:

Ježíš, Elvis, John Lennon; T.G.M., Edvard Beneš

 

Hudba:

rock, AOR, hard rock, metal (heavy, power/speed, progress, thrash), středověká a relaxační hudba, skotský a irský folklór, Mozart, Händel, Bach, Beethoven, Vivaldi, C. Orff, …

 

Muzikál: francouzské zpracování "Roméo et Juliette"

 

Skupiny:

The Beatles, Bryan Adams, Europe, Whitesnake, Rainbow, Black Sabbath, Dio, Nickelback, Gotthard, Edguy, Kamelot, Ride The Sky, Masterplan, Jorn, Ark, Beyond Twilight, Symphony X, Conception, Dream Theater;

Kreyson, Arakain, Asmodeus, Daniel Landa, Karel Kryl

…a 1000 dalších ;-)

 

Album:

Millenium – Hourglass

Place Vendome - Place Vendome; Streets of Fire

Talisman - Talisman

Bob Catley - Legends; Immortal

Foreigner - Can't Slow Down

H.E.A.T. - H.E.A.T.; Freedom Rock

W.E.T. - W.E.T.

Serenity - Fallen Sanctuary

Jorn Lande – Starfire; Worldchanger; Out To Every Nation;

                        The  Duke; Lonely are the Brave

Allen/Lande - The Battle; The Revenge; The Showdown

Tony Martin - Back Where I Belong

Gotthard – Lipservice; Domino effect

Conception - Flew

Kamelot – The Fourth Legacy; Karma; Epica; The Black Halo;

                   Ghost Opera; Poetry For The Poisoned

Firewind - The Premonition

Masterplan - Masterplan; Aeronoutics; MK2; Time To Be King

Symphony X – The Divine Wings Of Tragedy; V.; The Odyssey;

                           Paradise Lost

Ark – Ark; Burn the Sun

Ayreon - 01011001

Dream Theater - Images and Words; Metropolis pt. 2

                            (Scenes From A Memory);

                             Six Degrees Of Inner Turbulence

Black Sabbath - Heaven and Hell; Seventh Star;

                            Headless Cross; Tyr; Cross Purposses

Dio – Holy Diver; The Last In Line; Sacred Heart;

           Dream Evil, Magica

Edguy – Hellfire Club;

                Rocket Ride; Tinnitus Sanctus

Avantasia - The Scarecrow

Dream Evil - DragonSlayer

Nickelback - All The Right Reasons; Dark Horse

Whitesnake – 1987; Slip Of The Tonque; Good To Be Bad

Alice Cooper - Trash; Hey Stoopid!

Deep Purple – Burn; Stormbringer; Slaves & Masters

Rainbow - Ritchie Blackmore´s Rainbow; Difficult to Cure;

                   Straight Between the Eyes

Helloween - Keeper of the Seven Keys 1,2; Master of the Rings;

                     Gambling With the Devil

Rhapsody - Down of Victory; Power of the Dragonflame

Skid Row – Skid Row; Slave to the Grind

Lita Ford – Lita, Stiletto; Dangerous Curves

Zakk Wylde - Pride and Glory

Europe – The Final Countdown; Out Of This World;

                 Prisoners In Paradise; Start from the Dark; Last Look At Eden

Bon Jovi - Slippery When Wett

Savatage - Edge Of Thorns

Bryan Adams - Reckless; Room Service

                          (+ soundtrack Spirit: Stallion Of The Cimarron)

Iron Maiden - Brave New World

Rage – Unity; Soundchaser

Beyond Twilight – The Devil´s Hall Of Fame

Nightwish - Wishmaster; Century Child; Once; Dark Passion Play

Within Temptation – Mother Earth; The Heart Of Everything

Testament - Low

Cradle of Filth - Bitter Suits to Succubi

Dimmu Borgir - Puritanical Euphoric Misanthropia

Children Of Bodom - Are You Dead Yet?

Michael Jackson - Off The Wall; Thriller; Bad; Dangerous

The Beatles – vše

John Lennon - Imagine

George Harrison - All Things Must Pass

ABBA – vše, kromě posledního alba The Visitors

Queen – vše

 

Karel Kryl - Bratříčku, zavírej vrátka

Daniel Landa - Pozdrav z fronty             

Citron – Radegast; Vypusťte psy!

Kreyson – vše (+ Ladislav Křížek - Zlatej chlapec)

Loretta - Loretta

Arakain – vše (novinka "Restart" je skvělá!!!)

Aleš Brichta - Růže pro Algernon; Ráno ve dveřích Armády spásy;

                         Hledač pokladů; Anděl posledního soudu

Asmodeus – Příjezd krále; Sabat v Carnegie Hall;

                        Řetěz kritických událostí

A+ - A+; A+2

Olympic – Ulice; Kanagom, Když ti svítí zelená; Ó je; Dávno;

                   Brejle; Karavana

Petr Novák – všechny singly do roku 1971

Karel Kahovec - Rub a líc

Navar – Commotion; Proti všem; 1621 (+ Sebastien – SP Závidím) :)

 

DVD:

Jorn – Live in America

Kamelot - One Cold Winter´s Night: Live

Whitesnake - Live In the Still of the Night

Black Sabbath – Cross Purposes live

Dream Theater - Metropolis 2000: Scenes From New York

Iron Maiden - Rock In Rio

 

Kreyson - Live, Třinec 2007

Arakain - XXV Eden

 

Videoklip:

Genesis - "Jesus he knows me" a "We can´t dance"  (zbožňuji Collinsovu image :) )

 

Koncertní zážitek:

…těch by bylo požehnaně J, ale nejvíc mě živě nadchl Bryan Adams (dokonalá atmosféra), Jorn Lande (i na živo naprosto nepřekonatelný zpěv), Tony Martin (velká „Sabbaťácká“ nostalgie), EDGUY (nejlepší rocková show jakou jsem kdy viděl! – šlo o tour k albu „Tinnitus Sanctus“) a SYMPHONY X (geniální hudba a muzikanti z jiné planety J)

… + skvělé bylo zahrát si před ARAKAINem, CITRONem, Alešem Brichtou, ARGEMOU, DOGOU, atd. a a hlavně na fesťáku s KREYSONem, kde jsem si popovídal s Láďou Křížkem J

 

Objev:

PLACE VENDOME - dokonalý AOR/hard rock s geniálním zpěvem Michaela Kiskeho!; skvělý boční projekt členů klatovského ASMODEA, A+; švédští H.E.A.T...

 

Zvláštní znamení :) :

Bedřich Smetana byl můj vzdálený praprapraprastrýc (vážně - jeho vnučka Jarmila se provdala za bratrance mého pradědečka)