Trochu Historie / i pro nepamětníky/ - QUERCUS - Jak to začalo...hráli...nehráli..a stejně vyhráli...
Dobrý den, jmenuji se Zdenek Svoboda a chtěl bych s vámi udělat menši rozhovor o kapele QUERCUS pro hudební internetový servr http://www.rockpalace.cz/
QUERCUS z Duban, hrajicí od roku 1981 jako soubor vokálně instrumentální, což znamenalo? - Nám řekne kytarista JIŘÍ „DUB“ DUBANSKÝ………
Vokálně- instrumentální skupina souboru lidových hudebníků, se jmenovala v bolševickém pravěku každá kapela, která chtěla hrát na veřejných produkcích. Další podmínkou byl zřizovatel skupiny - SSM / Socialistický Svaz Mládeže/, nebo jiná organizace /Myslivci či Zahrádkáři / Kapela musela vykonat před příslušnou komisí a to zástupců ONV /Okresní národní výbor/ OKS/Okresní kulturní střediska/ takzvané přehrávky. To pro nás obnášelo zahrát čtyři skladby ze svého, tehdy ještě výhradně českého repertoáru. Porotě jsme se dost líbili a dostali jsme hodnocení 50%, což byl velký úspěch, to jen tak někdo na poprvé nedostal… a taky se řádně oslavil.
Původní sestava Quercus prosinec 1980: Petr „Fredy“ Navrátil - zpěv +kytara , Jaroslav „Šerif“ Rozsíval - basa +zpěv , Jaromír Drtil - bicí + zpěv , Jiří „Dub“ Dubanský - kytara+ zpěv /moje maličkost / , Pavel „Picaso“ Spáčil - zvuk
OTÁZKA : Quercus, to byl na tu dobu dost nezvyklý název?
Radovan Hajn , osvětlovač , jeden z naší party navštěvoval Zahradnickou střední školu/dle názvu chodil většinou jen ve středuJ/. Jednou tak u piva , kde jsme řešili název, říká, „ mám nápad!!! Quercus je latinsky Dub“. Mě říkali Dube a většina z nás byla z Duban, tak nakonec byli všichni pro/ já se zdrželJ/ a název byl na světě. Rád bych ještě zmínil , že naše první rockové kroky byly spojené s dubanskou sokolovnou , kde jsme zkoušeli i hráli a kde nás chodil správně hecovat a motivovat náš „rockový otec“ Jirka Čmel.
OTÁZKA: I přes nesouhlas Okresního kulturního střediska v Prostějově jste hráli songy, ve kterých se údajně vyskytovaly náznaky nihilistických životních postojů, obdivu k alkoholismu a absurdních výrazových prostředků. To zní dost odvážně vysvětli nám to, také mne dost překvapil tenhle názor: kapela vyhraněným hudebním žánrem a nadměrnou hlučností fanatizovala své příznivce na veřejných produkcích natolik, že se akce s naší kapelou staly pořadatelsky neúměrně náročné a společensky nežádoucí. Jaká vůbec byla účast na vašich akcich?
České texty, se staly hlavním předpokladem pro to hrát zahraniční skladby, to, co jsme moc chtěli. Zdenek „Gustav“ Černohouz, - /textař a písničkář/ nám toto splnil, nicméně texty asi , no, asi určitě nesplňovaly morální kodex budovatele socialismu. Textů bylo hodně, matně vzpomínám………..
No třeba ve stěžejní hodně oblíbené věci, Koncert začne koncert Quercus bude hrát , /Judast Priest-Living After Midnight….. ……/kterou hrajeme do dnes , bylo například /
Tam někde pod podiem leží kluk takhle, takhle Snad trochu přebral je to fuk takhle, takhle………
Další textař, bubeník Jaromír Drtil převzal štafetu, no, taky se to komančům nelíbilo, ale lidem ano a moc,
Včera takhle navečer, přišla ke mně příšera povídám ji jen pojď dál, flašku rumu rozdělám, ať máme blíž do pekla Iron Maiden -. ale na odboru kultury při pohovoru nás setřeli a zakázali .
Výběr převzatých skladeb od již zmíněných Judast Priest , AC/DC, Iron Maiden, Accept, Black Sabbath, Deep Purple a jiných zahraničních kapel, ale i Náhrobní kámen - Petr Novák, „Ovečka“ , Popelky – Karel Černoch a dalších i českých evrgrínů předurčoval velký zájem o Quercus u mlaďasů - rockerů a rockerek .
Olomouc i Prostějov jezdil za námi - třeba na Kosíř /Hanácká „velehora“ u Slatinek/ nebyl problém 800 až 1500 účastníků „místní taneční zábavky“.
Rok už nevím ale bylo to 21.8. tam za námi přijeli i příslušníci VB se psovody a úplně bezdůvodně nás rozehnali slzákem…..zrovna když jsme hráli nevinnou píseň „máš má ovečko dávno spát“ Sály sokoloven a kulturáků byly natřískaný ! Pořadatelé se předháněli si nás objednat i na další rok či dva dopředu. Olšany u PV – taky super oblíbené akce, v 21hod zavřeli sál a buď zůstaň , nebo běž ven, ale dovnitř už ne! Občas se ukázali taky naši „fanoušci“ z STB v saku nápadní a tím lehce identifikovatelní , My tehdy zrovna „jeli“ AC/DC a to byl odvaz, jak my - tak lidi , ihned spojka od vstupného informovala a šup, hráli jsme dlouhou sadu „ploužáků“……
Bohužel, mocná ruka BOLŠEVIKA nás usměrňovala…….
OTÁZKA: Co se jim nelíbilo mimo to co jsi již citoval?
Prý jsme hráli v pracovních pláštích /i když bílé a čisté/, v saku pod kterými jsme neměli nic! Anglické texty ! - ono se špatně textuje a pak zpívá česky vypjatý zpěv AC/DC a když text byl, tak se jim nezdál?! Měli jsme i angažované texty -, „Ameriko přestaň“/ období studené války/- na skladbu od Motor Head. A přesto jsme soudruhy nepřesvědčili . Přispělo i těch moc,moc lidiček na zábavkách,asi měli strach z kontrarevoluce... :-)
Prostě na koho lidi nechodili, mohl hrát pořád a v pohodě a bylo jich tehdy dost. Jinak na nás byli soudruzi „hodní“ , jen 4krát zákaz činnosti od dvou měsíců do jednoho roku a nepodmíněně! Pokud jsme chtěli hrát zábavky , museli jsme na přehrávkové zkoušky změnit název na ROTOR , vlastně až do „sametovky“, předělat texty, vyřadit některé skladby a zahrát i lidovky. Přibrali jsme klávesy Mirka Vysloužila /zdravím ho tam nahoru… / a trochu zjemnili styl. Ošoupané džíny , bílé pláště a kožené bundy nechali doma.
OTÁZKA : V roce 1987 jste se úspěšně zúčastnily rockfestu .
Jo Rockfest Prostějov 1987, Tam jsme hráli vlastní věci, Reggae a Hrát jen Heavy Metal a ta třetí? Už nevím. Skončili jsme druzí a postoupili do druhého kola do Kroměříže, kde jme se „pouze“ zúčastnili. Ocenění z Kroměříže?! - Na WC, kde mi močící kolega /z poroty/ říká „ Hoši dobře vám to hraje , výborný zpěv a máš taky super zvuk kytary“ …….. Možná taky vlivná ruka bolševika ovlivnila výsledky??? Měli jsme tehdy nastartováno na víc, než na prkna co znamenají okruh 100km………
OTÁZKA: Poté ale přišla změna názvu,
jak jste přišli na název Rotor? S takovým jménem znám z tý doby minimalně 3 kapely.
Název Rotor vnikl s toho, že jsem pracoval v Sigmě Lutín , jako konstruktér čerpadel a hnací silou čerpadla i motoru je rotor a tak jsme si řekli, že by se to hodilo. To, že existuje Pavel Rot a skupina Rotor, jsme
zjistili později , pochopitelně jsme tento žánr neposlouchali a nesledovali.
OTÁZKA: Z čeho se v tý době skládal váš repertoár ?
Převzatých skladeb za celou éru jsme nacvičili a obměnili přes 700, a kolem 60 vlastních. Měli jsme velkou výhodu, našeho zpěváka - Peťa „Fredy“ zazpíval od Katapultů, kterými jsme začínali zkoušet hrát už v roce 1978 ve Vrbátkách v budově „jednapadesátky“ /dnes už holka zbouraná/…………… přes Nazareth, Queen, Europe, Scorpions, Van Halen, Bryan Adems , ZZ Top, Judas Priest, Foreigner, Asia, Saga, Slade, Deep Purple,Uriah Heep, Metallica, Nirvana, Bon Jovi,Status Quo, Kiss, AC/DC , uf ….uf, až po hafol českejch interpretů jako, Turbo,Citron, Alkehol, ZPS, Kabát a další / je toho daleko víc, opravdu dlouhej výčet, jednou si s tím dám práci/. Prostě , Peťa „Fredy“ zazpíval každého interpreta hodně věrohodně a tím jsme byli a vlastně jsme 39 let revival a prej dost dobrej, všech těchto kapel i těch nejmenovaných.
OTÁZKA: Hráli jste doteď, nebo byla nějaká přestávka?
Za těch 39 let se vyměnilo dost hráčů , ale Peťa „Fredy“ nepřetržitě a já téměř nepřetržitě jsme tím hnacím motorem kapely na těch 950 akcích, které jsme až do teď odehráli i přes všechny možné zákazy . Doufám že tu tisícovku v pohodě pokoříme!
Jedno období k příležitosti koncertu k našim patnáctým narozeninám jsme měli dvě sestavy Quercusu , jak jsem tehdy říkal v pátek jsme hráli my MLADÍ / Peťa „Fredy“ , já a novější sestava /. No a v sobotu hlavní večer oslav „patnáctky“ jsme hráli my STAŘÍ /Peťa „Fredy“ , já a zbytek zakládající sestavy/.
OTÁZKA: Současná sestava ?
V roce 2015 vykrystalizovala sestava, která hraje dodnes: Petr „Fredy“ Navrátil - zpěv Jaroslav „Sěrif“ Rozsíval basa + zpěv , Zahradníček Roman ml. - Bicí Standa Holinka - kytara , J iří „ Dub“ Dubanský - kytara + zpěv
OTÁZKA: Jak jste na tom po 39 letech s nahrávkami ?
Teď se vrátím kousek zpátky. V roce 1997 jsme vydali první a zatím poslední CD s příznačný názvem HECY- KECY - byla to samostudiová nahrávka, taky díky bývalému basákovi /Petr „Pitris“ Danyi - tímto ho taky zdravím tam nahoru…/. CD jsme pojali i reprospektivně , jsou tam vlastní věci od roku 1987 až po tehdejší současnost.
Live nahrávek , videí i fotek je moc moc moc, postupně to sázím na Face Book - kapela Quercus . Ty starší pod názvem PRAVĚK - Quercus . Byl jsem překvapenej, že některé příspěvky dokonce někdo zhlédl….
OTÁZKA: Můžou se těšit vaši fanoušci letos na nějaké překvapení ?
No překvapení, to nosím pořád nějaký v hlavě……., nejlíp se vše připravuje a plánuje v „nějakým tom pivu“, to je slyšet pořád „my musime“ „my musime“ no a pak na druhej den, to stím alkoholem jaksi nějak vyprchá…….. :-) Uvidíme, pokud udržíme moč a meč /což jsou pro nás nástroje /tak se třeba něčeho dočkáme….. moje heslo - Dum Spiro Spero………
Jo… a dík za rozhovor…….