Křesťanská hudební skupina Quo vadis vznikla na přelomu let 1995/96, stylem křesťanský folk-rock, v širokém zastoupení nástrojů - kytary, housle, viola, příčná flétna, baskytara, perkuse, bicí a především zpěv většiny členů této devítičlenné formace. V průběhu let došlo k několika drobným změnám v obsazení, ale hudební styl a hlavní cíl zůstává stejný. Po pětadvaceti letech působení máme v repertoáru cca 250 písní, odehráli jsme nespočet koncertů a pořád nás to baví. Nejčastěji nás můžete slyšet v kostele sv. Martina a Prokopa v Plzni, kde máme zázemí a pravidelně zde doprovázíme mše sv. Rádi ale zajedeme zahrát i jinam, ať už se jedná o koncert, doprovod mše sv., svatbu, křtiny nebo jinou příležitost. Nahráli jsme několik alb, vše potřebné můžete najít zde na našem bandzone profilu či na našem facebooku.
Obsazení:
Bohumír Smolka: akustická kytara, zpěv
Martin Smolka: viola, zpěv
Petr Smolka: basová kytara
Alena Růžičková: housle, zpěv
Alžběta Miková: zpěv, violoncello, housle
Kristýna Fialová: zpěv, příčná flétna, perkuse
Antonín Švehla: bicí, bongo, perkuse
Jana Gregorová: zpěv, perkuse
Pavel Říha: akustická kytara, elektrická kytara, příčná flétna, perkuse, zpěv
Hostující a zaskakující členové:
Jakub Švehla: bicí
Vojtěch Štván: trumpeta
Diana Smolková: zpěv
Stage plan (JPEG)
Křesťanská hudební skupina Quo vadis patří již dvacet pět let mezi stálice hudební scény plzeňské diecéze. Kapelu tvoří devět mladých hudebníků, repertoár přes 250 písní převážně ve stylu folk, rock a worship. Domovskou půdou Quo vadis je farnost sv. Martina a Prokopa v Plzni Lobzích, působiště plzeňských salesiánů.
Hudební začátky skupiny se datují už k roku 1992, kdy se téměř všichni členové velice útlého věku sešli v dětské scholičce salesiánského kostela, vedené Inkou Říhovou. Na přelomu let 1995 a 1996 se zformovalo jádro Quo vadis, sestávající z příslušníků tří rodin, které zůstalo do dnešní doby víceméně v nezměněné podobě. Inspirací pro tehdejší působení se staly zpěvníky Cantate, Hosana a také repertoár křesťanských kapel Giovanni, Nejsme sami, Sinaj a Učedníci. Několikahlasně zpívající a na nástroje hrající dětičky (v té době 6 – 12 let) pod vedením Míry Smolky začaly budit pozornost i mimo svoji domovskou farnost, kde doprovázely mše svaté. Postupně se jim začalo dostávat pozvání k muzicírování v různých koutech České republiky i mimo ni. Skupina například zahrála na setkání německého sdružení Renovabis ve Freisingu nebo absolvovala několik adventních koncertů v Rakousku.
Členové Quo vadis rostli, pracovali na nových písních, učili se lépe ovládat svoje hlasy a nástroje a statečně bojovali s předkoncertní trémou. Několik let také pravidelně doprovázeli nedělní večerní mše svaté ve strašnické farnosti v Praze. S radostí si mladí muzikanti zahráli na nespočetném množství svateb a rodinných slavností, s láskou na tradiční benefiční akci Večer pro klášter Chotěšov a taktéž na několika pohřbech. Velkým úspěchem pro kapelu byl i koncert na hlavním podiu v rámci Celostátního setkání mládeže v Táboře v roce 2007.
V rámci svého působení zavítala kapela Quo vadis několikrát i do nahrávacího studia. V roce 2000 vydává své první studiové album nazvané Já k vám přicházím, o dva roky později následuje CD Světlo. Obě desky odrážejí rané působení Quo vadis. Dospělejší fázi kapely reprezentují alba Kam kráčíš (2007), Radost dáváš nám (2009) a Jsem jen díky (2015). Všechny desky jsou pro zájemce stále k mání.
Quo vadis i v současné době stále svým zpěvem provází mše svaté v kostele sv. Martina a Prokopa, jejich hudba se stala i nedílnou součástí každoročního Setkání mládeže plzeňské diecéze s Otcem biskupem nebo taktéž každoročního svatoštěpánského koncertu pro Tříkrálovou sbírku. I v dospělosti zůstává hlavním smyslem existence skupiny chvála Boha, radost z hudby a vzájemné dlouholeté přátelství.