Bobby and his Houdaphone - O kapele | Bandzone.cz

Bobby and his Houdaphone r&b-rock / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Bobby Houda Man In Love
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

“Bobby & his Houdaphone”

 

Představujeme Vám kapelu, ve které se Bobby Houda spojil s mladými hudebníky, aby tak spolu rozjeli  projekt, který pokrývá široké pole tradičního i moderního Rhythm and Blues, Country/Rocku, Rockabilly a vlastní tvorby.

     Energetické, hluboce procítěné emotivní podání jednotlivých písní jsou značkou této dynamické formace. Vlastní tvorbou, nebo interpretací převzatých skladeb si “Bobby & his Houdaphone” udržují svůj nezaměnitelný styl a tím rozšiřují nové dimenze hudebního žánru, kterému říkají “Blues Nuevo”.

     

Bobby Houda

     Tento hudebník začal veřejně vystupovat na přelomu 60. Let a v té době patřil  k nejosobitějším  rhythm & bluesovým zpěvákům  v Československu. V roce 1975 však byla slibná umělecká dráha této osobnosti ukončena proslulým rekvalifikačním procesem. A tak raději než přizpůsobit svůj styl „politickým realitám“ doby, Bobby se rozhodl odejít do zahraničí.

     Jeho první zastavení začalo v Beneluxu,  kde se seznámil s legendárním americkým zpěvákem Arthurem Conley, a stal se jeho soulovým pokrevním bratrem.  Po  ročním  působení  v doprovodné kapele této R&B hvězdy, se Bobby rozhodl odejít do USA a tak přímou zdroje načerpat potřebné zkušenosti.

      Během svého pobytu  ve Spojených státech  vystudoval  na známé Berklee College Of Music a toto vzdělání mu umožnilo získat potřebný nadhled nad hudbou, kterou začal tvořit. Vzhledem k tomu, že svá „americká léta“ také obohatil zkušenostmi na pódiích universitních klubů, Bobby dnes může nabídnout velice osobitou muziku ztvárněnou profesionální dokonalostí.

      Po svém návratu do Čech se rozhodl navázat na přerušenou nitˇ a začal s kladně přijatými alby „Wanderer“ a „Hlas básníků“. V současné době uvádí na trh další CD nazvané -„Blue Mood“, které se vyznačuje rozmanitostí hudebních stylů s jedním společným jmenovatelem - autorův osobitý projev.  Přičteme-li k tomu tvrdé životní poznatky věčného tuláka, výsledkem by měl být neobvyklý hudební zážitek.

      Bobby Houda a jeho symbióza slovanské melodiky s americkým bluesovým cítěním vytváří nový progresivní styl blues/rockové hudby.

 

Členové doprovodné skupiny:

 

Bobby Houda: Vocal, Guitar, Harp

Miloš Rábl: Bass Guitar, Contrabass

Miroslav J. Turek:  Drums

Viťa Beneš / Jaroslav Šolc: Keybords

Hosté: Guitar, Horns, Percussions, Back Up Vocalists

 

 

 

 

 

 

Významná vystoupení:

Úřad Vlády České republiky,

za účasti pořádajícího Předsedy vlády ČR Ing.Jana Fischera, ministra zahraničí PhDr. Jana Kohouta, ministra kultury Ing. Václava Riedlbaucha, bývalých členů vlády Karla Schwarzenberga,  Alexandra Vondry a daších významných osobností politického a kulturního života.

Úřad presidenta republiky,

za účasti pořádajícího Presidenta ČR Václava Klause a daších významných osobností politického a kulturního života.

Parlament ČR,

za účasti pořádajícího Předsedy ODS Mirka Topolánka a daších členů parlamentu ČR.

Volební kampaně,

Hnutí Starostové a nezávislí, DEU/ODA, ODS, Dohoda pro Ústecký kraj, Top09.

Festivaly,

10th Blues Festival, Darmstadt NSR 2009

MDR Rundfunk und Television Stage, Dampfschiff Festival Dresden 2009

 

 

 

 

 

Bio a historie

BOBBY HOUDA  STORY

 

Narozen 29.7.1945 v Kladně.Od mládí muzicíroval, housle, klarinet, od 13 let kytaru. Roku 1962 zakládá v Litvínově jednu z prvních beatových skupin na severu. Skupinu nazval “ŠVITORKA“ dle známé stejnojmenné dechovky (jako fór). Kapela také působila na půdě “Docela malého divadla, kde pod vedením Mirka Kovaříka doprovázela večery americké poezie vlastní  a převzatou hudbou ve stylu Beatles, Rolling Stones, Pretty Things etc. Švitorku provázelo mnoho zákazů činnosti, neboť svým divokým projevem a skladbami jako: „Červené kalhotky“, provokovala publikum k demolicím sálů. Nástup na vojnu včetně jejího člena Leška Semelky ukončil činnost této průkopnické kapely.

 

V roce 1966 několik týdnů po návratu z vojny se Bobby  na chomutovském nádraží seznamuje s Karlem Baštářem, vedoucím chebských Skittles. Následuje stěhování do Chebu a pod názvem “NEW SKITTLES“ skupina v obsazení : kytara, basa, bicí začala intenzivní práci na repertoáru ve stylu pozdějších Cream. Kapela byla na svou dobu velice progresivní, ale pro naprosté nervové zhroucení jejich členů se po roce rozpadla.

 

Bobby se shodou náhod dostal na Liberecko a  v Železném Brodu zakládá skupinu “BOHEMIA“, se kterou se zůčastnil 1. Beatového Festivalu v Praze, kde vzbudil pozornost odborné kritiky.

Na Silvestra roku 1968 se Bobby setká se svým kamarádem z Litvínova a ten ho tu samou noc veze do Prahy, ubytuje v garáži a tak začíná pražská sága Bobbyho hudební kariéry.

 

V loutkovém divadle na Vinohradech se přidává k mladým nadšencům černého R&B a vzniká skupina “BOBBY AND HIS NEW SOCIETY“. Svým originálním pojetím „Shout Blues“ zaujala kritiky i diváky 2. Beatového festivalu v Praze. Tam si kapely všiml legendární impresário Evžen Fiala a zve ji na společné turné s jeho Primitives Group. Záhy přišla od této skupiny nabídka ke spolupráci, ale přišel Srpen 68, Fiala a další členové Primitives odjeli do zahraničí a Bobby se na krátko vrátil na sever Čech, kde se s bývalými spoluhráči s Bohemie a New Society snažili jako barová kapela o výjezd do zahraničí.

 

V lednu 69 Bobby dostává od Pavla Pešty (Primitives) pozvání do Švýcarska. Tam do roku 71 spolu působí v česko-švýcarské “BLUES COMPANY“, ale drogy a neshody v této kapele ho donutily se vrátit do Čech.

 

V Praze se dostává do kapely “BENEVOLENT ORCHESTRA“, která se přes různé změny ustálila jako trio. Bobby - kytara/zpěv, Martin Mičienka – basa, Tolja Kohout – bicí. Tento projekt byl pro Bobbyho velice inspirativní, ale moc pochopení pro své dlouhé improvizace u českého publika nenašel. Proto se její členové rozhodli najmout zpívajícího varhaníka Zdenka Kašpara a jako quartet odjeli na 2 leté turné po NDR.

 

V roce 73 se Bobby oženil a pro nesouhlas s komercializací kapely z NDR odjíždí a stěhuje se do Brna. Tam učí na hudební škole a za doprovodu známých místních muzikantů jako Pavel Kopřiva-housle, Zdeněk Blažek -basa, Ríša Lašek –perkuse,

rozjel akustický folk-rockový projekt. Bohužel, Bobbymu i přes úspěch u brněnského publika byla místními orgány zakázána činnost a tak se rozhodl v roce 1975 znovu odejít do exilu.

 

 

 

 

V Beneluxu se seznámí  s legendární hvězdou americké soul music Arthurem Conley a ten mu nabídl místo ve své doprovodné kapele. Bobby projíždí západní Evropou a učí se. Tento úvod do skutečného světa showbusinesu ho inspiruje k odjezdu do USA.

 

Na podzim 75 přistává v New Yorku a je ohromen. Na ulicích, v metru a parcích hrají dvojníci všech slavných hvězd a tak se  Bobby přes práce na farmách v Nebrasce, kšeft zpívajícího číšníka v Texasu a pod. dostává do Bostonu, kde studuje na prestižní hudební škole Berklee College Of Music. Po 4letém studiu zakládá s absolventy této školy  7člennou Jazz –funkovou kapelu, ale pro mnohé kluby byli moc barevný (multirasový). Navíc honoráře téměř žádné a tak odjíždí do Atlantic City, stává se členem americké unie hudebníků a čeká na povolení k práci. Mezitím si slušně vydělává jako nosič kufrů a tak zakládá produkční firmu Houdaphone, píše a aranžuje pro mladé talenty a vede nahrávací projekty. Stává se vydavatelem, zkrachuje a po sametové revoluci se vrací do Čech. Asi 6 měsíců zpívá v Andrštově Blues bandu, produkuje několik kapel, ale poté se rozhodne pro sólovou dráhu a začne  pracovat na svém prvním CD „Wanderer“. Na projektu se podílí i členové Mišíkova  Etc. Bobby začíná ve velkém stylu, recenze jsou velice příznivé, ale o akustický blues projekt ala E.Clapton  „Unplugged“ není v Čechách zájem. Spoluhráči pomalu mizí, ale Bobby zatím jako učitel připravuje mládež ke studiu na konzervatořích. Mezitím s Gumou Kulhánkem, starým kamarádem z časů  New Society  a dalšími mladými talenty dokončí album s písněmi, které napsal v 70

letech a „Hlas básníků“ je na trhu.V současnosti vydává CD Blue Mood, které se pohybuje na pomezí Jazz-popu,  R&B a současné ethno taneční hudby. Bobby zatím křižuje Evropou, občas se zastaví na důležitém domácím festivalu a sní o tom, že se mu podaří sehnat sponzora, aby mohl s lidmi jako Guma Kulhánek a mladými talenty jako harmonikář „Ropeman“ pobavit znuděné obecenstvo na západě a rozvířit stojaté vody v Čechách.