Emperor Penguin - O kapele | Bandzone.cz

Emperor Penguin pop-jazz / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • A Wish I Have (J.Mazura)
    Nezařazeno
  • Tuesday Morning (J.Mazura)
    Nezařazeno
  • Yellow and Blue (J.Mazura)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Pětice muzikantů (pno/kbds - sax - tb - bs - dms) se dala dohromady na půdě Konzervatoře Jaroslava Ježka na začátku roku 2008. Repertoár kapely tvoří výhradně skladby pianisty a bandleadera Jana Mazury. Ač se Emperor Penguin nikterak stylově nevymezují, lze jejich tvorbu označit jako moderní a melodický jazz. V současné době vystupují jako kvartet, přičemž trombonista Karel Eriksson, který studuje na akademii v Grazu, funguje jako příležitostný host.
Kapela dosud natočila dva demosnímky (2008 a 2009) a odehrála desítky koncertů jak v České republice, tak v zahraničí. V roce 2009 získala druhou cenu v mezinárodní soutěži mladých jazzových ansámblů Junior Jazz, v témže roce uspěla i v česko-německé soutěži jazzových talentů Jazz Prix, kde obsadila první místo v české části a celkové druhé místo.

Obsazení:

Jan Mazura - piano, keyboards (hmazura@post.cz)
Jan Kyncl - tenor sax (h.kyncl@seznam.cz)
Karel Hubáček - kontrabas
Tomáš Piala - bicí
Karel Eriksson - pozoun (jako host)

Home page: http://emperorpenguin.ic.cz/

Bio a historie

JAN MAZURA
piano, keyboards

Ačkoli životopis autora tučňáčího repertoáru neobsahuje fakta typu „v osmi letech s přehledem zvládal beethovenské sonáty a první profesionální koncert odehrál v devíti,“ vězte, že klavíru se opravdu věnuje již od dětství. Své „bigbeatové“ období prožil s gympláckou kapelou Colorhats, hrající vše od Ivana Hlase po Metallicu. V pubertě se pak začal zajímat o jazz, o kterém se během pěti šesti let dozvěděl více u Petra Volného na ZUŠ Štefánikova. Momentálně je studentem dvou hlavních oborů – klavíru (K. Kasíková, J. Neužil, O. Kabrna) a skladby (K. Růžička) - na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Kromě Emperor Penguin s jinou kapelou nehraje, ovšem pravidelně spolupracuje se studenty filmových škol na tvorbě muziky k jejich poloprofesionálním snímkům.

Své názory na hudební dění ventiluje v časopise Report a Lidových novinách.

 

JAN KYNCL
tenor saxofon

Jan, produkt doby, kdy socialismu teklo do bot, začal hrát na štěbenec ve svých dvanácti letech u profesora Bohumila Měšťana na žižkovské ZUŠ. Záhy se stal členem obávaného ansámblu Žižkovská smršť, kde zastával pozici prvního (a nejspíš navždy jediného) basklarinetisty. Za dob studií na dívčím gymnáziu založil s kamarádkami první jazzový soubor zvaný Majazzty, se kterým dva roky koncertoval po domovech důchodců. Zároveň působil ex offo, avšak ex animo a ex ante v kapele exaltovaného, excelentního a mírně extravagantního pianisty Petra Volného, jenž jej naučil základům jazzové věrouky.

V roce 2004 rozšířil svůj instrumentář o tenor saxofon. Netrvalo dlouho a byl draftován Základní uměleckou školou Prahy 5, kam počal docházet na hodiny jazzové improvizace k Martinu Plachému. Honzíkova cesta dále vedla na velice svérázný ústav s názvem Konzervatoř Jaroslava Ježka; nedávno zde završil druhý ročník studia a konečně už ví, co je to mrdanga. Mezi jeho rádce patří mj. Jiří Kulišev a Štěpán Markovič.

Kromě Emperor Penguin působí v kapelách Gojko Mítić Klan, Polyphony Cowboys, Lab Band KJJ a Faix / Kyncl duo.

Jan se zároveň věnuje i vysokoškolskému studiu, konkrétně oboru MKPR na IKSŽ při FSV UK, v budoucnu by rád vyzkoušel i ÚGS či ÚFaR při FF UK.

 

KAREL HUBÁČEK
kontrabas

Své hudební aktivity zahájil v první třídě hrou na housle. V devítce zkusil violu, ale o rok později ho uchvátil kontrabas. Veškeré základy na tento nástroj mu poskytl mladý, ale protřelý Jan Tengler, vyučující v ZUŠ Štefánikova. Tam také Karel přišel do styku s klavíristou  Petrem Volným, v jehož Peter Free Orchestra (PFO) několik let působil. Z toho tělesa si odnesl pozitivní vztah ke klasické hudbě a jazzu. Posléze prošel dvěma dalšími kapelami, žánrově poměrně odlišnými, avšak velice důležitými pro jeho následné hudební směřování.

V současnosti je studentem oboru Arts management Fakulty podnikohospodářské na VŠE v Praze.

 

Tomáš Piala
bicí

Informace o členovi brzy dodáme.

 

KAREL ERIKSSON (jako host)
pozoun

Ne, nemá nic společného s mobilními telefony. Narodil se v estonské Hapsale a když mu bylo osm let, přestěhoval se do Švédska. Na pozoun začal hrát o rok později. V letech 2004 až 2007 navštěvoval Sodra Latins School Of Music ve Stockholmu a bral lekce od zkušeného profesionála jménem Sven Larsson. Tehdy také získával první koncertní zkušenosti ve Swedish National Big Band For Young People a v kapele All The Way From.

Poté se přesunul do Prahy, na Konzervatoř Jaroslava Ježka. Zde pobyl dva roky, jeho profesory byli Svatopluk Košvanec a Přemek Tomšíček. Od roku 2009 studuje na prestižní jazzové akademii v rakouském Grazu a s Emperor Penguin tedy vystupuje pouze příležitostně.