GOOD NIGHT WHITE PRIDE - Blog | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

GOOD NIGHT WHITE PRIDE www.gnwp.cz

Playlist je prázdný :(

Fanoušek GOOD NIGHT WHITE PRIDE si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.

Blog

May Day: Festival proti rasismu Praha 1. května

http://mayday-festival.cz/

Po úspěšném prvním ročníku Festivalu proti rasismu připravuje Antifašistická akce i pro tento rok prvomájový festival. Ten letošní proběhne pod lehce inovovaným názvem May Day - Festival proti rasismu. Idea celé akce zůstává stále stejná: dokázat, že zábavu lze spojit s kritickým a angažovaným přístupem k okolnímu světu a že lhostejnost a apatie ke svému okolí nejsou řešením.

I v letošním roce se nám podařilo získat ke spolupráci skvělé zástupce hudební scény, které jsou ve svém stylu absolutní špičkou. Již nyní se tak můžeme těšit na domácí hip hopové legendy PSH, japonské mágy Envy, kteří vystoupí v ČR poprvé za svou patnáctiletou kariéru, La Fraction z Francie a v neposlední řadě na legendární politickou hc/punk kapelu Propagandhi, která vystoupí jako headliner celého festivalu. Domácí scénu podpoří veteráni české antifašistické scény Edelweiss Piraten. Další jména budou následovat, tak buďte ve střehu!

Kromě hudby vás stejně jako loni čeká řada zajímavých stánků skupin a organizací, jejichž společným jmenovatelem je kritický přístup k současnému politicko-ekonomickému uspořádání a nabízení vlastních alternativ.

Aktuálním názvem May Day chceme navázat na prvotní tradici 1. máje, která je odkazem anarchistického hnutí konce 19. století dnešku. První máj je pro nás připomínkou toho, že v tomto světě dostanete máloco zadarmo a většinu dnes samozřejmých věcí bylo nutné v minulosti tvrdě vybojovat. Stále inspirativní je i idea svobodné a rovnoprávné společnosti.
Přestože byl 1. máj během minulého století devalvován různými pokusy o přivlastnění, ať už fašistickými či nacistickými režimy nebo katolickou církví, jeho tradice boje za sociální spravedlnost je nejen v západní Evropě stále živá. Čtyřicet let bolševické diktatury v Československu pochopitelně poznamenalo i 1. máj.
Je příznačné, že od devadesátých let se v Česku vede o toto datum další zápas. Nejhlasitěji se ho snaží přivlastnit neonacistické skupinky, kterým se po celých dvacet let (a nejen v tento den) staví na odpor právě ta část společnosti označovaná za anarchistickou. Z většiny jde o mladé lidi, kteří se staví aktivně k životu a odmítají být pouhým poslušným kolečkem v soukolí státněbyrokratického aparátu a ekonomického systému zvaného kapitalismus. Dnes, kdy pod tlakem hroutící se iluze neoliberálního ráje stále častěji zaznívá názor, že bezohledná honba za ekonomickým ziskem není zřejmě tou pravou a nezpochybnitelnou modlou, je inspirace anarchistickými idejemi více než na místě.
K odhodlání k pozitivním změnám společnosti by chtěl přispět i letošní festival May Day.

První máj je tak pro nás především svátkem všech svobodomyslných lidí. Akce je připravená podobně jako loni na dobrovolném základě, proto je vstup na festival zdarma.
Věříme, že i letos bude účast a podpora stejně silná jako před rokem.

NSBM made in Bohemia

Nacionálně socialistický Black metal představuje prolnutí neonacistické ideologie s black metalovou hudbou. Na serveru Antifa.cz vyšly dva zajímavé články o českém nazi black metalu. Texty se věnují jak zaniklým kapelám, tak novým „hvězdám“ na metalovém nebi.

NSBM Made in Bohemia part II

Nacionálně socialistický Black metal představuje prolnutí neonacistické ideologie s black metalovou hudbou. Tomuto tématu jsme se obsáhle věnovali v časopisu Akce č. 5 z roku 2002, kde jsme zevrubně popsali historii black metalové hudby a spojení její okrajové části s neonacismem.

Součástí původního materiálu byla i část věnující se českým black metalovým kapelám, které se hlásily k neonacistické ideologii (zejména šlo o kapely Ogmias a Inferno). Náš článek tehdy vzbudil velký ohlas a převzala jej řada dalších fanzinů a využila ho i oficiální média. Díky tomu se otevřela otázka pronikání neonacismu do black metalové scény a řada metalových kapel, hudebníků i fanoušků tento trend odsoudila, nebo se od něj alespoň distancovala. Ogmias (nejen na základě našeho článku) ukončila svou činnost, kapela Inferno zrušila své internetové stránky a stáhla se do podzemí a kapely, které s NSBM lehce koketovaly se od něj odtáhly. Postupem času se však na problematiku neonacismu v black metalové subkultuře pomalu zapomnělo a kritika některých názorů z řad samotných metalových fanoušků utichla. Díky tomu pomalu vyrostla druhá generace kapel ovlivněných neonacismem bez jakýchkoli problémů.

Pokračuj na článek NSBM Made in Bohemia part II.

Informace o kapele Ecce Mors

V sobotu totiž vystoupí v klatovském rockovém klubu U košile metalové kapely Ecce Mors, Bloody Lair, Interloud a Heren Istarion. Zajímavá je prvně jmenovaná. Kapela Ecce Mors vznikla v roce 2002 a prošla od té doby výraznými personálními proměnami. Již 1. srpna 2003 ale hrála na koncertě v Mladé Boleslavi s kapelami Agrese 95 (jedna z nejstarších českých neonacistických kapel) a Brigade M (neonacistická kapela z Holandska).

Pokračuj na článek o Ecce Mors.

Neonacisté jako Straight Edge

Hned dva články z našeho pera týkající se snahy nácků zprznit myšlenku SxE (Straight Edge) vyšly na portálu Antifa.cz. První článek informuje o pražském neonacistovi a jeho obchodních aktivitách Martin Franěk a Hate Core Shop. Druhý pak o jednom z největších propagátorů života bez drog na mezinárodní neonacistické scéně Robert Huber – nácek Straight Edge. Tyto články vyšly také v posledním čísle časopisu Firestorm (exMYA). Přejeme vám příjemné počtení.