Václavka - Blog | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Václavka Muž, 41 let / Brno

Playlist je prázdný :(

Fanoušek Václavka si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.


Blog

ÚLET O LESE

Les je klimaxovým ekosystémem našich mírných zeměpisných šířek. Jedná se o nejsložitější a nejorganizovanější stadium vývoje rostlinného krytu na zemi. Jedná se v podstatě o nejrozsáhlejší přirozená, nebo přírodě blízká společenstva v České Republice.

Přírodní rezervace představují právě ty nejzachovalejší části lesních ekosystémů. Ačkoli tlak na využívání krajiny a přírodních zdrojů je neúprosný, zůstávají stále na území Čech a Moravy drobná území víceméně nedotčených lesních společenstev, a to také díky vhledu a usilovné práci lesníků a vlastníků lesa.

Prales bychom mohli přirovnat ke knize. Ke knize která popisuje dějiny lidstva od jeho prvních nesmělých kroků, kdy v temném podrostu prapralidé překotně ve spěchu a obavách z dravých a dnes již vyhynulých masožravých monster nervózně sbírali lesní plody.

Mohli bychom v ní číst další kapitoly, třeba tu o získání ohně, o prvních nástrojích a chladných zbraních, které nám umožnily vydobýt si mnohem lepší postavení v potravním řetězci a někdy dokonce udržet predátory v bezpečné vzdálenosti. Zcela nesmazatelně se lidé zapsali do kroniky pralesa v dobách neolitických. V období ranného zemědělství musel les významně ustoupit potřebám průkopníků systematického obdělávání půdy. Umožnil tím výrazný nárůst jejich počtu a to se mu vrátilo v podobě mnohonásobně vyšší poptávky po palivovém dříví. Poté, z dob prvních kovotepců, můžeme číst kapitoly u prvotním průmyslu, prvních hutích a pecích. Ve středověku nabývá tento proces obrátek a první moudří evropští panovníci si uvědomují, že ani lesy nemusí být věčné a vydávají první pokyny k jejich ochraně. Za příklad nám mohou posloužit Francký král z konce prvního tisíciletí našeho letopočtu, nebo z českých luhů a hájů, král a císař Karel IV. Ti jako jedni z prvních nejen pochopili a kodifikovali, že les je třeba obnovovat, pokud jej chceme stále využívat, ale také svou mocí dokázali takovou ochranu alespoň částečně prosadit.

Z období průmyslové revoluce čteme o další exploataci lesů, naštěstí ale také o rozvoji věd lesnických. V dobách následujících také vidíme, že alespoň v rozvinutějších částech světa se dřevem, jakožto energetickou surovinou, už tolik neplýtvá. Stalé nová a nová odvětví ale žádají více a více dřevní suroviny. Poslední zápisy ale říkají, že lesa opět přibývá, alespoň na našem území a v zemích okolních. Doufejme že tento trend bude pokračovat, neboť jak praví jedna předpověď: až zmizí ze světa poslední strom, odejde s ním i poslední člověk… Ale toho se snad nedočkáme.

Nedočkáme se snad proto, že v poslední době se začíná měnit pohled člověka na funkce lesa. Poznání, že les není jen polem na kterém produkujeme a sklízíme celulózu, lignin, pryskyřice atd. se zřejmě začíná nezadržitelně šířit z vědeckých laboratoří ven do běžného světa politiků i jejich voličů. Že je to nekonečné klubko vztahů všemožných živých tvorů a neživé přírody. To, že les jsou nejen plíce planety země (přinejmenším alespoň jedna, nesmíme zapomínat na světový oceán), ale také její kosti by si měl i ve vlastním zájmu uvědomit každý a udělat něco pro jeho dobro. Vždyť fytomasa je nejen producentem kyslíku, ale i velice významným úložištěm atmosférického uhlíku. Činila tak od pravěku a ukládala skleníkový plyn hezky hluboko pod zem. A lidé když dnes tento uhlík s nadšením vykopávají a pálí, by si měli být vědomi, že vrací Zemi do pravěku, minimálně co se tepla týče. Masožravá desítky tun těžká monstra se asi oživit nepovede.

Každý dobře ví, že když někomu vyrazí dech a zpřeráží kosti, tak pokud nezavolá doktora, postižený patrně nemá velkou naději. Tato analogie samozřejmě platí i pro celou planetu. Těžko říkat „naší“ planetu. Nikdo ji nám lidem myslím nikdy slavnostně nepředal. Nemáme tedy žádné právo ji ničit.

Každý z nás může být doktorem. Máte za humny hektar lesa? Můžete v něm hospodařit tak, že připravíte spokojený život bezpočtu miniaturních živočichů i rostlin jen tím, že za každou cenu nespálíte poslední suchou větev. Máte kus zničeného a zanedbaného pole? Zasaďte tam břízy a nechte to být a les se tam brzy nastěhuje se vším co je třeba.

Existuje jedna krásná ekologicko – fyziologická úvaha, že všechno co na světě je, tam je, protože to tam chce být. Že hora chce být horou. Kdo by někdy nechtěl být tak pevný a majestátní, alespoň na chvíli? Že kámen je kamenem rád. Přemýšleli jste někdy proč jsou květiny tak krásné? Proč prostě nejsou všechny modré a velké tak a tak? Vždyť pro tu včelu by to bylo přeci mnohem snazší. Já myslím, že se nám prostě chtějí líbit! Sem je ale od borůvkového koláče, přes houbovou omáčku, kolem vánočního stromku k daňčímu guláši cesta poněkud svízelná. Neříkám, že bychom po ní neměli chodit, stačilo by si uvědomovat, kudy jdeme a přestali bychom dupat jako sloni.

A co vy? Jaký les máte nejradši? Pokud teda vůbec nějaký...

Ohlédnutí za jednou akcí. Praděda pláče.

Předně ještě jsem žádné takové zamyšlení nikdy netvořil, ale zdá se to tu být tak snadné, že to zkusím. Minulý týden jsem se zúčastnil báječné jihomoravské hudební akce PRADĚDAFEST. A to nejen jako divák, ale taky jako hráč, protože jsme vystoupili jako poslední, s naším uskupením BEZE STOPY, ve dvě ráno. Pro mě je takový festival ojedinělým zážitkem, na větší akce nechodím, spíš na malé koncerty dvou, tří kapel. Tady vystoupilo dvanáct kapel a já nejenže přežil, ale dokonce jsem se i skvěle bavil. Perfektně zvládnutá organizace na dvou pódiích, divadýlko, žonglér sice nemusel být tak často na scéně, protože se okouká, ale byl to borec. A hoši z flédy a jejich zvuk, prostě paráda. A teď konečně k věci. Vystupily tu kapely Sto zvířat, Mig 21, báječná cikánská kapela Bengas a spousta nadějných před a pokapel a diváci nikde. Navíc takový šok, jako když vystoupilo Čokovoko, zažijete patrně pouze když před vámi přejede tatra babičku od vedle. Za 250 kaček přitom takhle parádní akci horkotěžko pohledáte. Macháčkův výstup je jedno veliké divadlo a kdo neviděl neuvěří. Sto zvířat má šťávy, div, že jim neteče z pódia. Počasí bylo pěkné. Přišlo 350 lidí plusmínus, tedy asi půlka potřebných, průšvih. Zajímalo by mě, jestli je to jihomoravské specifikum. Možná je to jen pokračování trendu, úpadku zájmu o živou muziku živých muzikantů. Přeci i fléda přestala dělat prostředně velké koncerty poloznámých kapel a soustředí se jen na velká esa evropského formátu a rýžuje na tanečních akcích. Na druhou stranu možná je to jinak. Pořádáme s naší kapelou malý festiválek vždy vlétě, na malé vesnici s malými kapelami, co dobře hrají a monoho nepožadují. Měli jsme jen pár kapel a přišlo 180 platících a to je docela nepoměr. Takže je to tak, že tady na jih od Brna každý raději dojde na svou oblíbenou regionální kapelu? Že je tu víc anarchistů a pankáčů, kteří tenhle přeci jen poněkud střednější proud nechávají bez povšimnutí? Nebo už živá muzika nikoho nebaví? Máte na to nějaký názor? Klidně se o něj podělte!