Gazdina Roba - O kapele | Bandzone.cz

Gazdina Roba rock / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Jet Lag II.
    První poslední
  • Jet Lag I.
    První poslední
  • Nehtem hladí
    První poslední
  • Hrom do Kytice
    První poslední
  • Deset let jsme se neviděli
    Deset let jsme se neviděli
  • Měkoň
    Nezařazeno
  • Mým národům
    Nezařazeno
  • Svět spánku
    Nezařazeno
  • Omylem
    Nezařazeno
  • Grázl a lump
    Nezařazeno
  • Dušičky
    Nezařazeno
  • Mlýn
    Nezařazeno
  • Prizmatická
    Nezařazeno
  • Rozhovory
    Nezařazeno
  • Modlitba
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Na křižovatce lidí i stylů aneb neveselé písničky z přelomu tisíciletí.

Bio a historie

Brněnská kapela Gazdina roba fungovala přibližně od roku 2003 jako studiový projekt s pouze sporadickou pódiovou prezentací. Z tohoto období existují dema Počátek románu (2003), Akvárium bez rybiček (2006) a Demontage (2011). Základ současné sestavy, který sama kapela označuje jako „partu starých přátel“, se však potkával již od 90. let v brněnských regionálních kapelách.

V roce 2013 se mezi staré přátele vrací bubeník Zbyněk Raušer (dnes Portless, Tibet, Animé), aby se současně ujal produkce debutového alba Deset let jsme se neviděli a dal tak kapele zásadní impuls k faktickému restartu. Spojení tvůrčího elánu kapely a Zbyňkových profesionálních zkušeností, zdá se, zafungovalo.

Debutové album (2014) s příznačným názvem je především jakýmsi ohlédnutím za historií kapely a obsahuje písničky, které vznikaly v rozpětí více než deseti let. Producentský vklad tak spočíval především v „utřídění“ všech vlivů, které se v písničkách odrazily.

O dalším vývoji v podstatě rozhodlo příznivé přijetí publika už na tour k debutové desce a Gazdina roba se z původně plánovaných „pár koncertů ročně“ proměnila v „normálně“ fungující kapelu.

Další zlom následuje v roce 2015, kdy se kapele po desítkách odehraných koncertů v klubech i na menších festivalech podařilo prosadit na legendární festival Českéhrady.cz a vejít tak do širšího povědomí publika i pořadatelů.

Na podzim roku 2015 následoval úspěch singlu Jet Lag, který sedmkrát po sobě vyhrál televizní Czechparádu a současně naznačil, jakým směrem se bude ubírat sound kapely.

Pro léto roku 2016 připravila kapela duet Nehtem hladí, ve kterém zpěvačku kapely Petru Jonášovou doplňuje zpěvák Petr Bende. Duet hrála po celé léto řada soukromých rádií, zazněl i na hlavní stanici veřejnoprávního rozhlasu a opět na celé šnůře festivalu České hrady CZ. Písnička se mimo jiné 387 dní držela v hitparádě Československá TOP20.

Současně s úspěšným singlem začala kapela připravovat novou desku, která po více než dvou letech příprav vyšla v září roku 2017 pod názvem První poslední. Album avizoval výpravný klip k singlu Hrom do Kytice, který si pak po několik měsíců například držel pozici jedné ze tří nejoblíbenějších českých písniček posluchačů Rádia Krokodýl.

Zatímco debut Deset let… je převážně nostalgickým ohlédnutím, První poslední přináší kompletně nový materiál, na kterém se tentokrát v daleko větší míře autorsky podíleli všichni členové kapely. Jako producent stojí za deskou opět Zbyněk Raušer, který byl kapelou postaven před úkol ukázat, že Gazdina roba umí nejen hořkosladce vzpomínat, ale že má co říct i dnes.

Druhé album je bezesporu přímočarejší a „rockovější“, na druhou stranu ony publikem oceňované lyrické polohy se nevytrácejí, pouze jsou vyjádřeny jinými prostředky. Nejvýraznějším prvkem druhého alba je využití dvacetičlenného živého orchestru, který neplní jen onu „trpnou“ roli doprovodu, ale dostává v propracovaných kompozicích vlastní prostor.

Na druhou stranu zůstává kapela s celým aktuálním repertoárem nadále oním setkáním „na křižovatce lidí a stylů“ produkujícím stále ty „neveselé písně z přelomu tisíciletí“, onu „hudbu pro dospělé“, protože bez toho by Gazdina nebyla Gazdinou.

Krom hudební barevnosti oceňuje publikum i kritici texty, postavené zejména na mnohovrstvé hře s češtinou, v níž se příběhy temnějších stránek lidského bytí, odkazující k názvu kapely, snoubí se sarkasmem, ironií a sebeironií. Inu, „kde chybí talent, tam by snaha byla Marná“, jak se zpívá ve stejnojmenné skladbě. 

Pro léta 2017 a 2018 počítá kapela s moravskou a českou částí tour k nové desce, těšit se údajně můžeme na nové videoklipy a koneckonců sám název desky První poslední prý odkazuje k tomu, že poslední slovo Gazdina roba ještě neřekla, ani se říct nechystá.