HROZNĚ - alternativní rock ovlivněný minimalismem, folkem a mnoha dalšími vlivy, existující s přestávkami v různých podobách od roku 1982.
složení: Martin Kozlovský - metalofon, zpěv, Pavel Straka - akordeon, Jaromír Řehoř - baskytara, bicí střídavě - Mira Mato Novo, Pavel Magnusek nebo Roman Motyčka.
HROZNĚ založilo v září 1982 trio MARTIN KOZLOVSKÝ, PAVEL STRAKA a JAROMÍR ŘEHOŘ, a v této původní sestavě, doplňované dalšími hudebníky, existuje s několika pauzami dodnes. Vznikla jako folkové trio, aby se ve druhé polovině osmdesátých let
transformovala v experimentální rockovou kapelu syntetizující ve své hudbě prvky rocku s folkem, minimalismem, vlivy lidové hudby a mnohými jinými.
V osmdesátých letech patřila k tzv. "brněnské alternativní scéně", v současnosti je většinou řazena mezi rockovou alternativu nebo underground, jemuž se ale hudebně značně vymyká. Typické je pro ni pro rock nestandartní nástrojové obsazení - metalofon
střídaný s kalimbou, originálně pojatý akordeon a nápadně melodická bezpražcová baskytara. Od roku 1990 hraje převážně s bicími, v současné době s PAVLEM MAGNUSKEM.
Stručná historie kapely HROZNĚ:
I. inkarnace
1982 září - Martin (tehdy kytara) a Pavel (akordeon) hledají přes inzerát třetího člena na založení folkové kapely. najde se Jarek (baskytara). 29.10.1982 má kapela
premiéru v recitačním pořadu Mirka Kováříka ve studiu Horizont.
1983 září - Pavel a Martin odcházejí na 2 roky vojenské služby. Jarek experimentuje s Vojtěchem Saxem, kytaristou, který hraje hlavně na indický sitár.
1985 říjen - po návratu Pavla a Martina z vojny se kapela obnovuje a začíná opět zkoušet a koncertovat.
1987 únor - začíná hostovat kytarista Karel Růžička.
1987 duben - Martin přechází z kytary na metalofon a kapela získává svůj typický alternativně rockový zvuk.
1987 září - Karel Růžička odchází na vojnu a nahrazuje ho Vojtěch Sax.
1988 - kapela se stává "talentem rocku" na festivalu ROCKFEST 88.
1989 únor - kapele se dostává prestižního ocenění odborných kritiků, je jmenována mezi "TIPY NA BÍLOU VRÁNU 1988".
1990 září - přibývá bubeník Roman Motyčka a kapela se transformuje do podoby kompletního rockového bandu.
1991 květen - po vzájemné dohodě se kapela rozchází na neurčito.
II. inkarnace
1993 až 1996 Jarek a Pavel spolu s novým členem Dušanem Kadavým občasně experimentují ve zkušebně a hledají nový styl a repertoár.
1997 - kapela se plně obnovuje ve změněné sestavě: Martin Kozlovský (metalofon, zpěv), Pavel Straka (akordeon), Jaromír Řehoř (kytara), Dušan Kadavý (baskytara),
Pavel Bříza (bicí).
1999 jaro - po několika úspěšných koncertech a svépomocném natočení dema v letech 1997 a 1998 se kapela opět dohodla na rozchodu.
III. inkarnace
2007 leden - kapela se obnovila v původní komorní sestavě: Martin (metalofon, zpěv), Pavel (akordeon), Jarek (baskytara), a kromě nových věcí se snaží vybrat to nejlepší ze svých
předcházejících období.
2010 duben - opět se k nám přidává Roman Motyčka (bicí).
2013 – u vydavatelství Ears&Wind Records vychází první regulérně vylisované CD s názvem „Už není čas“ a kapela se převážně s repertoárem z tohoto CD toulá po klubech a sálech po celé ČR.
od 2015 - vzhledem k časovému vytížení bubeníka Romana Motyčky s námi střídavě vystupují také další dva brněnští bicisté: Mira Mato Novo nebo Pavel Magnusek.
2018 - bubeníci se nám přestali střídat a jsme moc rádi, že s námi už pravidelně hraje Pavel Magnusek.
2019 - u Indies Happy Trails jsme realizovali naše další CD "Ticho", opět mix úplně starých a úplně nových písniček.
Vydržíme?
Vznik názvu kapely HROZNĚ:
Na jednu z prvních zkoušek nově vznikající kapely, tehdy ještě folkrockového tria, v září 1982, přišel Martin s tím, že by jsme se měli nějak pojmenovat, a že navrhuje název "Hrozeň". Mně se to samo o sobě nezdálo špatné, nakonec vztah k vínu už jsem měl tehdy velmi láskyplný, ale vadila mi podobnost toho jazykového vtípku s názvem tehdy hodně populární skupiny "Jablkoň". A tak říkám: "A co kdyby jsme to trošku přesmýkli, ne Hrozeň, ale Hrozně, aspoň to bude mít víc významů." A bylo to.