POTULNÝ DĚLNÍK 2014
16., 17. a 18. října 2014, začátky od 17.00
Klub Brooklyn, Brno, Bašty 6 (naproti vlakovému nádraží)
Vstupné: den CZK 100,- / tři dny dny 250,-
Festival poesie založil Jaroslav Erik Frič v roce 2000. Potulný dělník léta probíhal v nejrůznějších brněnských klubech a hospodách, některé ročníky se uskutečnily i současně v několika podnicíh. Skleněná louka, hospoda U Sucháča, Mandragora, Boro – tam všude Potulný dělník zanechal stopy. Letos premiérově v klubu Brooklyn jako čtrnáctý ročník.
Třetím rokem bez sponzorů a dotací.
Plakát v tiskové kvalitě ke stažení zde (A3/300DPI)
čtvrtek 16. října 2014 od 17.00
J. E. Frič: zahájení festivalu
Karel Vepřek
J. E. Frič: Křest knihy „Jsi orkneyské víno a jiné básně“
Záviš
Pavel Petr
Miroslav Holman
Pavel Zajíček
CHE (Radim Babák a Tomáš Vtípil)
Robert Rybicki
Petr Motýl
J. E. Frič čte z I. M. Jirouse
Jezerel
000 (Lamram, Radar, Oliv, Drax)
pátek 17. října 2014 od 17.00
Jakub Žid: projekce filmu Labyrint snů
Mongolovy městské sady
Hynek Ozzy Paseka: křest knihy
Lenka Hajdučková: křest Umu Pakultury
Marie Čmelíková: čtení a výstava
Ťovajz a spol.: Pekingský hematom (Zbyněk Havlíček)
Miroslav Václavek
P. Formš
Petr Čichoň
Tumpach kvoč
Roman Klígl
David Lázeňský
Fossil
sobota 18. října 2014 od 17.00
Potulný dělník 2013 (projekce ostravských momentů z loňska)
Tiché lodi
Ivan Motýl
Jan Šnéberger
Marek Pražák
Petr Hruška
Jaroslav Kovanda
Žen
Jan Lamram – Barové nokturno
Petr Pustoryj
Jakub Grombíř
Petr Odehnal
Vobruč band
Milan Libiger
Tomáš Lotocki
František Horka
Kapela Sobola II
K účinkujícícm:
Karel Vepřek – český písničkář narozený roku 1961. Vydává své vlastní písně a zhudebněné básně (Jiří Orten, Jan Zábrana, Bohuslav Reynek apod.).
J. E. Frič – křest knihy brněnského básníka J. E. Friče „Jsi orkneyské víno a jiné básně“ – Kompletní básnické dílo z let 1996 až 2010.
Záviš – lidový umělec ze Znojma, písničkář s undergroundovými kořeny, kníže pornofolku, stálice na brněnských pódiích, zejména na Potulném dělníkovi. Od dob temné normalizace putuje s kytarou po putykách a večírcích,
dnes vystupuje i v koncertních sálech. Autor celé řady desek a knížek veršů a mikropovídek – letos vyšla u Ears&Wind Records reedice jeho knižní prvotiny Oběšené Petr.
Pavel Petr – básník ze Zlína, narozen roku 1969. V polovině 90. let byl blízkým spolupracovníkem revue Box, v letech 1995-1997 byl redaktorem revue Host v Brně. Je zastoupen v mnoha českých a zahraničních antologiích
poezie. Pracuje jako knižní editor, v revue Prostor Zlín má na starosti literární část, kde publikuje současné české básníky.
Miroslav Holman – básník narozený v roce 1938. V mezidobí let 1973 až 1990 publikoval Holman v samizdatové edici nazvané Texty přátel, která byla do značné míry spojnicí olomouckého a brněnského samizdatu. Oficiálně začal publikovat až v roce 1996 v brněnském nakladatelství Vetus Via, které tři roky před tím založil Jaroslav Erik Frič.
Pavel Zajíček – český básník, textař a výtvarník, narozen v roce 1951. Jedna z nejvýznamnějších představitelů českého undergroundu a zakladatel kapely DG307.
000 – tři nuly. Zcela nové brněnské hudební uskupení vzniklé na základech rozpadnuvší se skupiny Les Yelles s kytarou Radka Nikla (Vibra Etherna, Katka Šarközi) a Jana Lamrama.
J. E. Frič čte z I. M. Jirouse – čtení ke 2. vydání sbírky Magorova Vanitas z roku 1999.
[che] – hardcoreový šanson. Kapela tvořená multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem a akordeonistou Radimem Babákem.
Jezerel – JEdnotka ZEsnulých REkreačních Letců. Kapela z Třebíče, hrající hardcore-experimental.
Jakub Žid: Labyrint snů – projekce filmu lídra kapely Skrytý půvab byrokracie.
Ťovajz a spol.: Pekningský hematom (Zbyněk Havlíček). Poslední velká báseň Zbyňka Havlíčka (1922 – 1969), kterou napsal roku 1966. Báseň přednese Radim Babák za hudebního doprovodu Vítězslava Holaty, který je rovněž autorem pásma, za doprovodu Martina Růžičky, případně dalších muzikantů.
Hynek Ozzy Paseka – brněnský básník narozený roku 1982. Na festivalu Potulný dělník bude pokřetěna jeho prvotina Skandál v pátém patře.
Lenka Hajdučková – básnířka a scénáristka z Banské Bystrice, v současné době žije převážně v Praze, narozena roku 1988.
Um pakultury – křest almanachu básnických autorských textů, tentokrát převážně s erotickou tematikou.
Marie Čmelíková – malířka a básnířka z Kyjova, narozena v roce 1988. Studovala malbu a grafiku ve Zlíně, v současné době bydlí v Brně a pracuje jako počítačový grafik. Letos chystá svoji prvitinu Kniha vášní.
Fossil – crossover-psychedelic z Havířova. Kapela vznikla v roce 1999 a tvoří ji pět členů, kteří jsou znalcům dobře známí z jejich dlouholetého působení za dob svobody i nesvobody v mnoha originálních punkových a alternativních souborech (např. Sliz, Středně Rychlé Šípy, Radegast, Klec, Red Horse, Temné Slunce, Malíkův Hnus A Dech, The Bone Collector, 3 tečky, T.D.H.R., Brachyblast, Nechte Nás Bejt!, Za Co?, Piráti Klidných Vod, Morální Tyfus, Personal). Nedílnou součástí skladeb jsou texty, které obstojí i samostatně jako hořce veselá inteligentní poezie. Loni vydali třetí album s názvem Pánský lékař.
Miroslav Václavek – básník, spisovatel a blogger ze Šumperka (narozen 1965). Letos mu vyšel válečný román Železné včely a chystá se sbírka S rybí kostí v krku.
Robert Rybicki – narozen r. 1976 v polském Rybniku, pracoval jako redaktor, věnoval se happeningům a organizování uměleckých, a to nejen literárních akcí. Je autorem pěti sbírek básní. České překlady jeho veršů vyšly v
Tvaru, Psím vínu a Protimluvu.
Petr Motýl – český básník, prozaik, autor divadelních her, umělecký kritik, vydavatel časopisů a internetových periodik, narozen roku 1964 v Klatovech. Překladatel Roberta Rybickiho.
Tumpach kvoč – brněnská kapela hrající osobitou směs rocku, punku a šramlu. Frontmanem kapely je zpěvák a akordeonista Ivoš Fafílk (dříve kapela Škroupova 12°).
P. Formš – spisovatel, výstřední grafik, fotograf, zakladatel, textař, zpěvák a vůdce někdejších undergroundových kapel Neslyšeli Zarathustru Orchestra (1993) a Ginnungagap (1998), uznávaný vitrážista a restaurátor historických vitráží. Vlastním jménem Petr Coufal, narozen roku 1967 v Praze. Letos vyšla v II. vydání kniha Noc Slavěnina, která bude na Potulném dělníkmovi pokřtěna.
Roman Klígl – básník z Kyjova, narozený roku 1984, známý z autorských vystoupení v Kyjově a na festivalu Beseda u bigbítu v Tasově.
David Lázeňský – pražský básník, narozen roku 1990 v Pardubicích, hraje v kapele „Von Plastic Factory“. Svojí tvorbou se snaží volně navázat na tradici básníků vzešlých z prostředí českého undergroundu.
Mongolovy městské sady – psychedelický sbor z Třebíče. Undergroundový fénix se šikmýma očima hrající více než 20 let.
Projekce ostravských momentů z loňského Potulného dělníka.
Tiché lodi – sólový projekt básníka, kytaristy a zpěváka kapely Hynkovy zámky, Reného Müllera. Zhudebňuje jak vlastní texty, tak i texty Miroslava Václavka či Oldřicha Janoty.
Ivan Motýl – ostravský básník, publicista, redaktor časopisu Týden, amatérský historik a historický amatér, piják piva a starý žvanil, narozený roku 1967.
Petr Hruška – ostravský básník, scenárista, literární historik a vědec, narozený roku 1964. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně, jeho badatelskou oblastí je česká poezie po roce 1945. Českou literaturu učí střídavě na Masarykově univerzitě v Brně a na Ostravské univerzitě. Je členem redakční rady časopisu Host a redaktorem časopisu Obrácená strana měsíce; Spoluorganizuje literární pořady, festivaly a výstavy.
Jaroslav Kovanda – český básník a publicista, narozený roku 1941, žije ve Zlíně. V letech 1997–2006 vydával a byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, v současnosti čestným redaktorem útulny poezie Herberk. Kromě literatury se věnuje malířství, sochařství a typografické práci.
Žen – Michael Bártek, narozen roku 1964 v Hodoníně, milovník Karla Kryla. S vlastní hudbou začal vystupovat na stará kolena, prvně v počátcích Vítrholce, poté v Obležení žen a letos, v padesáti, vydal sólový debut ŽEN
– Nafúknuté.
Jan Lamram – Barové nokturno – sólový projekt Jana Lamrama, narozeného roku 1981 a v současnosti žijícícho v Brně. Obvykle vystupuje sólově s kytarou či komputerem nebo s kapelami Massive Mustache, Ples v opeře, 000 a
jinými projekty.
Petr Pustoryj – olomoucký básník, typograf, redaktor, výtvarník, narozený roku 1964. Vlastním jménem Petr Palarčík, vydal básnickou sbírku Den a noc a publikuje v Herberku.
Jakub Grombíř – bzenecký básník, filmovědec, vinař a písničkář, narozen roku 1964. Jeho poslední sbírka se jmenuje Kráska a network, publikuje v Herberku.
Petr Odehnal – historik, literární kritik a básník, narozen roku 1975, žije ve Valašských Kloboukách. Doktor českého jazyka. Člen redakčních rad řady vlastivědných moravských časopisů, publikuje v
Herberku.
Vobruč band – želetavská kapela Vobruč band s charismatickým Vlastou za mikrofonem zhudebňující texty velikánů českého undergroundu, jako např. Egona Bondyho, Fandy Pánka a dalších.
Milan Libiger – básník, novinář a cestovatel, narozený roku 1975. Publikuje v Herberku a samnostatně vydalk dvě knížky básní: Jako polystyrén na hladině Indie a Na jedno u Šivů.
Tomáš Lotocki – básník a rybář, narozený roku 1977. Vydal sbírku Čeřeny, je redaktorem Herberku, publikuje v Umu pakultury a je častým a vítaným hostem Potulné akademie a dalších spřátelených
akcí.
František Horka – basník publikující v herberku, narozený roku 1961. bydlí v Halenkovicích, vydával s Jiřím Dynkou a Jiřím Moravským Brabcem internetový magazín Magazlin. Jeho básně dostaly první cenu na festivalu experimentální poezie Modernost v Rakovníku v roce 2002.
Kapela Sobola II – reinkarnace kapely kolem charismatického brněnského básníka, prozaika, hudebníka a moderátora Marka Soboly, narozeného v roce 1971. Ano – je to tady, těšte se až frontman kapely opráší svoji krvavě rudou košili…
www.spodniproudy.cz/akce/potulny-delnik-2014/