KISS Czech Company - O kapele | Bandzone.cz

KISS Czech Company hard rock-rock / Opatov

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Sestřih Decade of KISSin´
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Kapelu KISS Czech Company lze rovněž nalézt na stránkách www.kissczechcompany.cz, stejně na facebooku http://www.facebook.com/#!/pages/KISS-czech-company/59351614525?ref=ts.

V této sekci je použit text sepsaný Soňkou "ŽUŽU" Formanovou. Skupina KISS Czech Company vystupuje v následujícím obsazení:

 

 

Martin Malík alias Paul Stanley

 

Role zpěváka a doprovodného kytaristy se chopil jeden ze zakládajících členů Martin Malík. Dnes třiadvacetiletý student Vysoké školy polytechnické v Jihlavě zastává funkci leadera a kapelníka skupiny. Kromě revivalu KISS působil v roce 2007 v jihlavské hardcorové kapele a v dnešní době pracuje na vlastním projektu společně s baskytaristou Vlastislavem Malým a bubeníkem Davidem Brychcou.

 

Radek Kabelka alias Gene Simmons

 

Do původní sestavy přišel Radek jako poslední a na basovou kytaru se začal učit až díky KISS revivalu. V dřívější době se věnoval hře na akordeon. Po získání výučního listu v oboru rytectví pokračoval v oboru tesařství, v dnešní době je zaměstnaný ve firmě Mann-filter v Přibyslavicích. Od března 2008 se věnuje činnosti i v další  kapele NOISE, ve které účinkuje i Martin Pašek.

 

David Brychca alias Eric Carr

           

Bubeník z Pelhřimova se do kapely dostává v roce 2004 jako náhrada za Ondřeje. Bývalý bubeník pelhřimovské thrashmetalové kapely Antheom svojí svižnou a rytmickou hrou kapelu dostává na vyšší úroveň. David se v dnešní době věnuje jak práci v oboru ekologie a kromě revivalu pracuje na novém projektu společně s Martinem Malíkem.

 

Martin Pašek alias Ace Frehley

           

Jak věkově, tak služebně nejmladší člen revivalu. Bývalý student Gymnázia Třebíč a současný student Masarykovy university v Brně se kromě KISS Czech Company věnuje dvěma dalším kapelám: NOISE a Možná přijdem.  V roce 2006 dostal nabídku hostovat v nejvýznamnějším evropském KISS revivalu, v maďarských KISS Forever Band.

Bio a historie

I v této sekci vycházíme z textu zpracového ŽUŽU:

Historie opatovského revivalu

 

Na startovní čáře

 

V době, kdy se první cifra letopočtu přetočila na dvojku, v době, kdy se moderní technika nemohla vyrovnat s příchodem nového tisíciletí, v době, kdy nejedna kartářka předpověděla konec světa, se zrodilo cosi nového. Necelé dva měsíce po příchodu roku 2000 vznikla v Opatově, malé obci v okrese Třebíč, nová hudební formace.

 

Původní myšlenka pochází již z konce předchozího roku, kdy dva začínající kytaristé Martin Malík (14) a Tomáš Paulas (14) sní o své první kapele. Podle jejich představ by se měla skládat ze 4 muzikantů: dvou kytaristů, baskytaristy a bubeníka. Začínají tedy společně shánět nové kolegy.

 

„Nejprve bylo třeba sehnat bubeníka. Tehdy jsem se jednoduše zeptal svého nejlepšího kamaráda Ondry Vacka, jestli by se nechtěl začít učit hrát na bicí a nešel do toho s námi. On přikývl.“ (Martin M.)

 

O bubeníka bylo tedy postaráno. Ondrovi bylo, když přišel do kapely, pouhých 12 let a staré „amátky“ se jim s mírnými obtížemi podařilo sehnat od postaršího manželského páru.

 

Poslední volné místo v kapele určené pro  baskytaristu zanedlouho obsadil Radek Kabelka.

 

„Na basu jsem nikdy před tím nehrál, ale to mě nijak neodradilo. S nástrojem to nebylo tak těžké, protože můj otec věděl, po čem toužím a pro svůj vlastní klid mi pořídil tu kočku, která se mnou trávila všechny víkendy.“ (Radek)

 

Oficiální vznik kapely byl stanoven na datum 18. 3. 2000.

      

Nejprve bylo třeba najít zkušebnu, která by vyhovovala všem muzikantským potřebám. Kluci nehledali jen místo pro své hudební vyžití, ale také „zašívárnu“ – místo, kde by mohli denně strávit i několik hodin. Do doby, než se takový „flek“ naskytl, jim sloužila jako provizorní zkušebna garáž, propůjčená od Martinova otce. Bylo to ideální prozatímní řešení, které nestálo žádné peníze.

 

      Hrály se písně od nejrůznějších autorů, ovšem největším vzorem kapely se již na počátku stali newyorští KISS, kteří je oslovili nejen svojí nevšední image, ale především přímočarou, chytlavou a zpěvnou muzikou. Tato rocková legenda inspirovala mladé hudebníky natolik, že se nakonec rozhodli kromě několika písní převzít i celkovou vizáž, včetně černobílého make-upu.

 

„Díky KISS jsme začali poslouchat rockovou muziku. Díky KISS jsme se začali zajímat o hudbu a učit se hrát na nástroje. KISS je jedinečná kapela, která na sebe váže tisíce fanoušků na celém světě všech věkových kategorií. A nás to vcuclo taky.“ (Martin M.)

 

      Pracovní nasazení kapely bylo více než horlivé. Zkoušky někdy probíhaly i 4x týdně, a tak si oba nováčci velmi rychle osvojili hru na své nástroje.  Tato tvrdá práce i celková příprava celé show měla své opodstatnění - na počátku dubna se mělo konat první vystoupení.

 

 „Kissáci“ přichází

 

První koncert mladých muzikantů se uskutečnil 9. 4. 2000 na dětském karnevalu v Předíně, kde kapela hrála na závěr programu. Koncepcí celé show si kluci prozatím nebyli jisti. Kostýmy byly ve stádiu embrya, podomácku vyrobené z věcí, co byly po ruce. Hvězdy, třásně, ale i boty omotané alobalem. Masky si kapela rozdělila bez problémů. Ondra si ze dvou bubeníků zvolil catmena Petera Crisse, Radek si na obličej nalíčil démona Gena Simmonse, Martin se vydával za starchilda Paula Stanleyho a Ace Frehleyho představoval Tomáš. Zpočátku jim s líčením pomáhali Ondrův táta a strýc, později to zvládali sami (Obr. 11). Martinův otec František Malík měl zase na starosti celkovou organizaci a dopravu. Později se stal manažerem KISS revivalu.

 

V repertoáru měly tehdy členové pouze dvě písničky od KISS, ke kterým složili Radek s Martinem český text. Zbytek tvořily převzaté písně od různých českých interpretů, kromě kapely Chinaski a Katapult si pár písní vypůjčili od kapely S.W.O.CH. (1999-2003) z Opatova a jedna byla vlastní.

 

„Vlastních věcí bylo opravdu málo. Touhle cestou jsme se prozatím ubírat nechtěli. Plán byl jiný, vyhrát se na převzatých písních a pak se postupně propracovat k vlastní muzice.“ (Radek)

 

Toto vystoupení pomohlo kapele ujasnit si vlastní cíl a směr, kterými se budou ubírat. Kluci se mezi sebou domluví, že kapela se od této doby bude zaměřovat jenom na repertoár kapely KISS. To znamenalo nacvičit více písní z „kissrepertoáru“, vylepšit maskování a hlavně najít lepší a stálou zkušebnu.

 

„Tady jsme všichni pochopili, že jediná cesta vede ke KISS, kterým jsme naprosto podlehli.“ (Radek)

 

„Během našeho prvního vystoupení nás sledovalo jen zhruba 30 lidí, ale všem se nám nervozitou třásly kolena. Nejvíc nás znervózňoval fakt, že nás sledují opravdoví muzikanti.“ (Martin M.)

 

Této akce se zúčastnili i dva členové kapely Morava Fany (František Petričko) a Api (Jiří Novotný),  kteří později čtveřici nabídli pár společných vystoupení.

 

 První úspěchy

 

Podzim roku 2000 je obdobím, kdy mladíci hrají společně s kapelou Morava. Pojmenují se KISS revival. Velkým přínosem je i stálá zkušebna ve staré požární zbrojnici, která slouží jako hudební útočiště. Během této doby potkají Sama (Milana Chromého), se kterým chtějí natočit „amatérské“ album. Nahrávání pak probíhá v Samově domácím studiu. Na desce je osm písní, které jsou zpívány česky. Album bylo pokřtěno na Silvestra.

 

„Když si dnes toto album poslechnu, musím se smát textům, které jsme jako čtrnáctiletí kluci zpívali s klidnou tváří. Navíc je slyšet nedokonalost vokálů, nahrávali jsme totiž u Sama přímo v pokoji a hlasitý zpěv pobuřoval ostatní členy jeho rodiny. “ (Martin M.)

 

Začátek roku 2001 odstartuje častější spolupráci s kapelou Morava. Obě skupiny projíždějí místa, jako jsou Čáslavice, Okříšky, Loket, Kardašova Řečice. K lepší propagaci si nechávají vytvořit webové stránky, jejichž autorem je Sam. Jelikož nabídka po KISS revivalu narůstá, rozhodnou se nechat si na počátku roku 2001 ušít nové obleky, kopie z roku 1977. Zároveň s nimi si nechají ve Znojmě vyrobit i přesné kopie „kissáckých“ kytar. Zlomovým vystoupením se stává Svatovavřinecká noc v Košeticích. Skupina ukazuje svoji novou image, která zaujme frontmana kapely Markýz John Vladimíra Růžka. Ten poté přichází do šatny KISS a nabízí společné vystoupení v některém z pražských klubů. Mimo jiné se mladí KISS revival objevili i v Přibyslavicích jako předkapela Janka Ledeckého.

 

V polovině léta se kapela rozhodla vylepšit svoji image, nechávají si vyrobit kozačky s patnácticentimetrovou podrážkou. O pár měsíců později upouštějí od českých textů a začínají zpívat texty v angličtině. Do své show zařazují i pyrotechnické efekty a Genovo chrlení krve a plivání ohně. O jejich vystoupení se začíná zajímat tisk.

  

Síň slávy

 

Následující rok KISS revival absolvovali několik desítek koncertů a poskytli několik rozhovorů do tisku. Na počátku roku 2003 se dostávají do třebíčského studia Skála, kde nahrávají píseň Shout It Out Loud. Důvodem je soutěž o nejlepší začínající skupinu rádia Vysočina. Bohužel nejsou později zařazeni, protože píseň není vlastní. V létě téhož roku se umístí na 3. místě v soutěži Skupina roku v kategorii Revivaly. Více hlasů získali Faith No More revival a Cranberries revival.

 

KISS revival se opět dostávají do kontaktu s Vladimírem Růžkem a skupinou Markýz John. Růžek plní slib a domlouvá společné akce po celé České republice. Šňůra koncertů začíná v pražském klubu Kain, kde mladí muzikanti sklízejí nemalý úspěch. Mimo jiné se dostali i do Kutné Hory, Havlíčkova Brodu, Kolína, Plzně, Tábora a jiných větších měst. Díky pravidelnému koncertování na nejrůznějších místech se kapela dostává do povědomí rockových nadšenců.

 

Stále více fanoušků se zajímalo, jestli skupina natočila nějaké CD. Proto se během koncertování rozhodnou, že natočí propagační disk se třemi písněmi - Shout It Out Loud, Do You Love Me a Rock And Roll All Nite. Nahrávání probíhalo na konci roku 2003 ve studiu RAM v Králově Dvoře u Berouna. Tři dny trvalo samotné natáčení a čtvrtý den byl zasvěcen masteringu. Veškeré výdaje včetně ubytování byly hrazeny sponzorem.

 

“V písničce Rock And Roll All Nite jsme potřebovali do refrénu pořádnou “kupu” hlasů, tak jsme před mikrofón postavili všechny, co ve studiu byli. Nakonec nás to zpívalo osm.”  (Martin M.)

 

Následující rok 2004 KISS revival odehrají desítky koncertů. Večerů s Markýz John ubývá, místo toho se hrnou nabídky na koncerty v klubech, na festivalech a od jiných skupin. V létě opět získávají ocenění v soutěži Skupina roku, tentokrát se umístí na 2. místě. 

 

Jelikož se na domácí scéně objevuje třetí KISS revival a názvy všech tří kapel jsou si velmi podobné, jsou fanoušci často zmatení, koho vlastně uvidí. Proto si KISS záhy mění název. Horkým kandidátem je KISS Black Diamond, ale nakonec vítězí KISS Czech Company.

 

Po třech letech odehraných vystoupení jsou kissácké obleky opotřebované a je třeba ušít nové. Tentokrát revival volí verzi, kterou KISS používali pro turné Psycho Circus v roce 1998. Bohužel už tehdy se začaly objevovat první rozpory mezi členy v kapele. Obleky se nakonec využily až později, v nové sestavě.

  

Velká změna

 

Četná hraní a vytíženost kapely způsobila „ponorkovou nemoc“, která zapříčinila rozpad čtveřice na dva tábory, Martina s Radkem a Tomáše s Ondrou. Kapela už netáhla za jeden provaz a vnitřní rozpolcení se začalo projevovat i navenek. Řešením měly být dvě schůzky, kde se měly vyřešit všechny vnitřní problémy, ale čas ukázal, že tímto se problém nevyřešil. Proto dochází na nejkrajnější řešení, Tomáš a Ondra odchází z kapely a tímto ukončují svoji hudební aktivitu. Zbylá dvojice však neztrácí čas a během 14 dnů si sežene nového bubeníka. Po pár telefonátech a zkoušce Martinovi do telefonu kývne David Brychca z Pelhřimova. Jednadvacetiletý fanoušek KISS a výtečný bubeník, který se do nového projektu pustil s velikou chutí. 

 

„S klukama jsem se znal už déle, protože jsme se potkali na pár koncertech. V květnu 2004 se mi ozval Martin, jestli bych nezaskočil na dva koncerty za jejich stávajícího bubeníka. Po rozpadu bývalé sestavy jsme se dohodli, že zůstanu nastálo.“  (David)

 

Vzniklému triu zůstaly závazky z minulých časů, nový kytarista však nebyl k nalezení. Proto se trojice obrátila na spřátelený revival ze Znojma a vypůjčila si kytaristu Milana Šťávu, který více než půl roku plnil roli Ace Frehleyho. V březnu roku 2005 se po několika inzerátech uchází o místo v kapele tehdy 16letý „třebíčák“ Martin Pašek. Hned od začátku byly na Martina kladeny velké požadavky, a to naučit se během dvou týdnů přes 20 písniček, které do té doby nikdy nehrál.

 

“Když mi Martin Malík na první zkoušce stručně oznámil, o co by šlo, ukázal mi fotky a pustil mi pár písniček, něco jsme si i brnkli. Vzápětí přišel jeho tatínek, manažer, a mluvil se mnou o vysokých botách a o holkách. „Máš holku?“ zeptal se. „Nemám,“ odvětil jsem. „Nevadí, budeš jich mít plno. Budou stát pod pódiem a když tam budeš zpívat, budou natahovat ruce, aby si mohly šáhnout na tvý boty.“ (Martin P.)

 

 V novém kabátě

 

Tímto se KISS Czech Company znovu postavili na vlastní a ještě pevnější nohy.  Ze skříně se konečně vytáhly nepoužité obleky, Davidovi se nechal ušít kostým Erica Carra, kterého představoval. Netrvalo dlouho a kapela se nejen vrátila do stejných kolejí, ale vystoupala na vyšší úroveň. Začala se více věnovat nejen vizáži, ale i hudební produkci a vokálům. Pro novou sestavu KISS bylo třeba předělat webové stránky. Těch se ujímá sám Martin Pašek a vytváří je zcela nové, přehledné, plné aktuálních informací, fotek a video záznamů.

 

“ To jsme takhle seděli na večeři před koncertem v Nových Dvorech. Začali jsme se bavit o vytvoření nových webových stránek. A padlo to na mě.” (Martin P.)

 

Nová sestava se začala prosazovat na větších akcích, festivalech a motorkářských srazech, např. na Rockfestu Rádia Hey (Obr. 10), na Poutníkfestu, v klubu Kain, Queens aj. V soutěži Skupina roku 2005 se v kategorii Revival KISS Czech Company suverénně umístili na 1. místě. Tato kategorie byla tento rok vyhlášena naposledy.

 

V roce 2006 projevilo zájem o opatovský revival Rádio Hej. Radim Koziel si je pozval do svého pořadu Metalhey s cílem seznámit je s posluchači.

 

„Řekli nám, že se máme dostavit v osm hodin do Rádia Hej. Vstávali jsme brzy, abychom přijeli včas. Ale tam nám oznámili, že Metalhey se natáčí v osm večer.“  (Martin M.)

 

V pořadu se objevili Martin M. s Radkem, kteří odpovídali na moderátorovy dotazy o vzniku a úspěších kapely. Stále větší zájem však měl i tisk. Vycházely články s akcemi, kde KISS Czech Company vystupovali, ale také o kapele obecně. Často se ozývali reportéři z novin s žádostí o interview.

 

Od roku 2007 se objevilo několik nabídek na vystoupení v zahraničí. Dvakrát si čtveřice zahrála na Slovensku a dokonce dostala pozvání i do Holandska (Obr. 16). V květnu 2008 se objevili v Německu na Kirchheimer Musicnacht.

 

“Hrálo tam 62 skupin na 43 pódiích, rozprostřených po celém Kirchheimu. Skupiny hrající všechno od irských lidovek po “převzatiny” od Queen. Malovali jsme se v prostorách klubu, kde v roce 1967 vystupovali Black Sabbath. To by bylo spíš potřeba vidět, těžko se to popisuje. Byla to nádhera.” (David)

 

V březnu 2009 oslaví KISS Czech Company deváté výročí založení. V tomto roce mají v plánu nechat si ušít nové kostýmy,  napodobeniny KISS obleků z roku 1982, dále odehrát několik koncertů mimo tuzemsko a navíc přes léto uspořádat „miniturné“ s kapelou NOISE z Rokytnice nad Rokytnou.