O. P. S. O. - O kapele | Bandzone.cz

O. P. S. O. jazz / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Lousville Lou
    Nezařazeno
  • A Good Man Is Hard To Find
    Nezařazeno
  • Oh Sister! Ain't That Hot
    Nezařazeno
  • Swee Like This
    Nezařazeno
  • River, Stay Way From My Door
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Přední český profesionální soubor zaměřený na autentickou interpretaci raného amerického jazzu, blues a taneční hudby 20. let, považovaný mnohými znalci za stylově nejčistší a umělecky nejpřesvědčivější ansábl svého druhu na naší planetě.

 

V jeho unikátním repertoáru se dnes nalézá na 260 nejkrásnějších melodií období 1922-1931, z nichž většina je zcela zapomenuta a na současného posluchače působí jako pravá seance!

 

Díky použití dobových hudebních nástrojů, revolučnímu znovuoživení původních herních způsobů a rafinovaným aranžmá je zvuk orchestru jedinečně autentický a zároveň nezaměnitelně osobitý.

 

Orchestr disponuje širokou škálou hudebního výrazu od sladce něžné nostalgie přes neodolatelně nakažlivý optimismus až k nečekaně vehementní extatické dravosti.

 

S typickou elegancí hraje orchestr zejména CHARLESTON, FOXTROT, BLACK BOTTOM, SHIMMY, ONE STEP, BLUES A SLOW FOX.

 

Pozor!

 Orchestr hraje pouze v jemné a decentní zvukové hladině,

lahodící každému uchu.

S výjimkou lehkého přizvučení zpěvu zásadně nepoužívá mikrofony.

 

Koncerty • jazz kluby • kavárny • hotely • parníky

• rauty a večírky • firemní či soukromé oslavy

 

Bio a historie

ORIGINÁLNÍ PRAŽSKÝ SYNKOPICKÝ ORCHESTR se zrodil nejprve v hlavě svého zakladatele, kapelníka, trumpetisty, pianisty, aranžéra a muzikologa Pavla Klikara. Světlo světa spatřil pak na podzim roku 1974. Kvintet se třemi dechovými nástroji a typickou, pouze dvoučlennou rytmickou sekcí, tvořenou pianem a banjem, zněl od začátku až neuvěřitelně autenticky a záhy vyvolal mimořádný zájem posluchačů i hudebních kritiků. Základem jeho práce bylo zejména důkladné studium a analýza přímých zvukových pramenů a trpělivá snaha o rekonstrukci dobového hudebního myšlení a estetiky, spojená se znovuoživením zapomenutých herních technik a improvizačních dovedností. To vše s pro soubor typickou důsledností, dotaženou do posledních detailů včetně použití původních historických hudebních nástrojů.

 

V roce 1976 byl kvintet posílen o druhý saxofon a housle. Přibyl rovněž zpěvák – crooner Ondřej Havelka, který v orchestru působil dalších 19 let. Éra tohoto osmičlenného obsazení vyvrcholila triumfálním úspěchem na festivalu Starého jazzu v holandské Bredě v květnu 1978. Na podzim téhož roku byl orchestr dále rozšířen na dvanáctičlenné obsazení, typické pro většinu amerických tanečních orchestrů 20. let a vydal se na plně profesionální dráhu.

 

Originální pražský synkopický orchestr má za sebou přes tři tisíce vystoupení v České republice i většině evropských zemí, účast na řadě významných festivalů i množství samostatných pořadů pro televizní stanice v Německu, Francii, Švýcarsku a Velké Británii. Ve své vlasti se díky televizním, rozhlasovým a gramofonovým prezentacím stal jedním z nejpopulárnějších souborů.

 

V posledních letech se orchestr vrátil k menšímu, komornímu obsazení, v němž mimo jiné účinkuje na pravidelných promenádních koncertech na pražském Karlově mostě.