Plevel - O kapele | Bandzone.cz

Plevel rock'n'roll-punk / Chotěboř, Kámen

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Pocity (zkouška 2005) ver.2
    Nezařazeno
  • Spadni (live 2008)
    Nezařazeno
  • Potopa (live 2008)
    Nezařazeno
  • Ideály (live 2008)
    Nezařazeno
  • Budoucnost (live 2008)
    Nezařazeno
  • Plakáty (live 2008)
    Nezařazeno
  • Letadlo (live 2000)
    Nezařazeno
  • Aspoň jednou (live 2000)
    Nezařazeno
  • Uzenej pásek (live 2000)
    Nezařazeno
  • Šediví lidé (zkouška 1993)
    Nezařazeno
  • Čáp na komíně (live 2008)
    Nezařazeno
  • Na co (live 2008)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

PLEVEL

kapela z Chotěboře a Kamene hrající vlastní tvorbu.

 

SESTAVA:
Kovin - zpěv, kytara, harmonika
Mifo - kytara, zpěv
Zeze - baskytara, zpěv
Novic - bicí, zpěv

KONTAKT:
plevel1@seznam.cz

http://bandzone.cz/plevel

Bio a historie

  

 

Skupina PLEVEL vznikla přesně 1.5.1990 ve VÚ 6184 v Táboře. Základní duo této formace tvořili kytarista Mifo (Chotěboř) a bubeník Novic (Tis), kteří si ve výše uvedeném místě odbývali svoji braneckou povinnost. Dalšími členy se stali zpěvák Martin "Punk" Havránek (Blansko) a baskytarista Petr Matějíček (Jindřichův Hradec). Matějíček však ihned po vzniku odchází. Na jeho místo nastupuje příslušník maďarské menšiny na Slovensku Laco Stergeritz z Dunajské Stredy. Ani on však nestačí tempu kapely a spolu s ním odchází i Havránek, který se později ke skupině ještě krátce připojí.

Mezitím dvojice Mifo s Novicem produkují v rychlém tempu stále další nové skladby, které tvoří jakési monotematické celky. Po základním velkolepém dvoualbu „Morální výpadek I.“ a „Morální výpadek II.“ následuje razantní stylová proměna. V rychlém čase vzniká velmi tvrdý, textově i hudebně promyšlený, hardcorový opus „Hladovej mnich“, který bohužel nikdy nebyl celý zvukově zaznamenán. Současně skupina skládá první písně pro plánovanou punkovou operu „Chudý Plechovka ... aneb ze života malého města“. K mikrofonu se mezitím postaví hostující zpěvák z moravské skupiny Slepá bába Dušan Janulík a PLEVEL dále jen s hostujícími baskytaristy (za zmínku stojí Petr "Káďa z baterky" Kadlec, který je slyšet na prvních nahrávkách; krátce se basy chopí i zvukový technik Martin "Magic" Veyr) pracují na svém originálním stylu, který sami nazývají "chaos rock". Přímočarým tvrdým rockovým atakem, směsicí punku a divoké excentricity, si velmi rychle získávají početný zástup příznivců. V té době se kolem souboru objevuje všeuměl Jan Stříbrský zvaný Tříprsťák, doprovodný zpěvák, baskytarista a jakýsi ideový vůdce. Jeho duch, myšlenky a charisma jakoby se nad kapelou vznášely dodnes.

Přeskočme o nějaký čas dále. Na chotěbořské rockové scéně se pomalu rozkoukávají Mifo s Novicem a plánují obnovení PLEVELu. Novicovi však v té době hází lano zavedený taneční orchestr IRIS a ten lákavé nabídce neodolá. Osamocený Mifo hledá spoluhráče. Ti se vzápětí přihlásí sami, a tak v polovině roku 1991 v garáži poblíž místa zvaného U nádržky začíná zkoušet bezejmenný celek ve složení : Jiří "Dzindzi" Čermák - kytara, Milan Netolický - zpěv, Munis - bicí, Bača - basa + Mifo - kytara. Z počátku se pokračuje v nastoleném trendu Dzindziho, tj. v převzatých věcech. Místo Netolického však záhy nastupuje ďábelský a démonický bohém, volnomyšlenkářský Kovin. Z do té doby velkého folkového příznivce a kotlíkářského pidižvíka, se stává vůdce smečky zvané PLEVEL. Kovin odhazuje trampské rekvizity a ze svého těla rve zelené svršky, aby záhy vystoupil na rockové nebe. Proměna v rebelujícího rockera je okamžitá. Je pochopitelné, že v tomto stadiu opouští formaci komerčně smýšlející Dzindzi.Kapela se rychle rozjíždí, každé vystoupení má neopakovatelnou atmosféru. Charismatický frontman Kovin, nespoutaný živel přiletivší na tento svět snad až odkudsi z pekel, rozehrává pokaždé na pódiu svoji typickou směsici romantické vulgarity, erotična a totální rockové extáze, zatímco ostatní spoluhráči se spíše drží zpět. 

Skupina v této době vystupuje např. s NAŠROT, PRIESSNITZ, N.V.Ú. atd. a prožívá zřejmě svůj umělecký vrchol. Mimo jiné je pravidelným účastníkem prvních ročníků významného místního festivalu Rock Session v Sobíňově. Pro rozbroje odchází Bača. Na jeho místo naskakuje ihned Ficek. Svůj debut si odbývá nikoliv během zkoušky, ale (po pouhém předchozím poslechu nahrávky) rovnou na prknech pódia v Nové Vsi u Světlé n./S. Ačkoliv Ficek zřejmě nedosahoval hráčské virtuozity a přirozenosti Bači, do souboru okamžitě zapadl a odehrál i památné vystoupení se spřízněnou kapelou DEEP STALE v Liberci. Mifo v této době několikrát neúspěšně usiluje o návrat zakládajícího člena bubeníka Novice za bicí soupravu Plevelu. S příchodem baskytaristy Ficka se sound kapely zjemňuje. Kovin ke zpěvu a foukací harmonice přibírá kytaru a přes experimenty se syntezátorem se zvuk Plevelu dostává až někam na druhou stranu kanálu směrem k anglickým kytarovým spolkům. Nezmizela razance projevu, ubylo však výstředností a přibyla pohoda. Vzápětí Kovin mizí na čas kamsi do Turecka a Ficek odjíždí na dva měsíce do Anglie. Po návratu Kovina PLEVEL odehrává své slavné vystoupení v Pávově u Jihlavy pouze ve třech (Kovin s Miifem se střídají u basy a kytary - chvíli se o tomto řešení nahlas uvažuje), aby byl vzápětí vzat na milost alkoholem zdecimovaný Bača.

Situace ve skupině je však i nadále patová, rozbroje narůstají, Kovinova neustálá nespokojenost, přílišná náročnost, jakož i pasivita Munise s Bačou, vyúsťují v rozpad v srpnu 1993. Kovin zakládá s Munisem a se svým bratrem celek Zpocená jahoda (později Ein Kessel Buntes), Mifo stojí u zrodu skupiny DISGUST, Bača utápí svůj talent s bezejmennou dechovkovou formací a Ficek po svém návratu z Anglie a marném pokusu o založení nějakého hudebního tělesa, prodává baskytaru a s aktivním hraním končí. V dubnu 1994 při náhodném jam sessionu si ještě Plevel s Fickem u baskytary zahraje na jakémsi bezvýznamném festivalu a ačkoliv nikdo neohlásil oficiální rozpad, vše se zdá být jasné.

O to více překvapí na začátku léta 1995 plakáty zvoucí na velký koncert 1.7.1995 ve Svinném - PLEVEL 5 LET, konající se u příležitosti 5.výročí založení souboru. Sen mnoha fanoušků se stává skutečností, a tak vedle sebe na jednom pódiu opět stanou hrdinové doby minulé: Kovin - zpěv, harmonika, Mifo - kytara, Bača - baskytara, Munis - bicí. Úspěch a hlad po muzice Plevelu se zdá být převeliký. Na podzim tedy kapela připravuje v přátelské atmosféře zbrusu nový, bluesem ošlehnutý materiál, ze kterého je cítit především obrovský nadhled a pohoda. Atmosféra v kapele se zdá být výborná. Cesta pro triumfální návrat je doširoka otevřená. Bohužel koncem roku 1995 Mifo loď nabírající vítr do plachet opouští a ta, jako už mnohokrát předtím, přiráží ke břehům přístavu zanechavší za sebou dravé a rozbouřené rockové moře...

Vše vypadalo, že historie souboru se tímto definitivně uzavřela a nic nenaznačovalo, že by tomu mohlo být jinak. PLEVEL se však nečekaně dává opět po dlouhých pěti letech dohromady, aby se uskutečnily další velmi úspěšné koncerty, a to 28.10.2000: PLEVEL 10 LET v Chotěboři v KD Junior (host: kapela Stinki Queen) a 30.3.2001: festival v Nové Vsi u Chotěboře (+ kapely Czech Frogs, Artery, Street Machine ...). Po tomto malém připomenutí je činnost skupiny opět nadlouho utlumena.

V jarních měsících roku 2005 se staří přátelé Mifo s Kovinem spolu začínají znovu scházet a v poklidné atmosféře společně plánují obnovení skupiny. Ani zbylí spoluhráči Munis s Bačou nejsou proti. Připravují se zbrusu nové skladby, v soundu kapely se objevují prvky jazzu, které přináší hudebně vyzrálý aranžér Kovin. Ještě než se však skupina stačí zavřít do zkušebny, přichází v polovině května 2005 nutná změna v sestavě. Namísto problémového Bači je rychle povolán zručný baskytarista Zeze. Začíná se zkoušet ve složení - Kovin, Mifo, Zeze, Munia. Vzápětí však přichází další těžká rána, kdy zcela nečekaně oznamuje odchod z kapely zpěvák Kovin.

V této prekérní situaci se však objevuje nečekané východisko, kdy se do skupiny po dlouhých čtrnácti letech vrací původní hráč na bicí, zakládající člen a spoluautor většiny hitů kapely Novic. Kapelu po vzájemné dohodě opouští dlouholetá opora bubeník Munis. Nějakou dobu skupina zkouší ve třech, oprašuje starý repertoár z „Morálních výpadků I., II.“ a nesměle shání nového zpěváka. To však nakonec není nutné, protože se do kapely vrací frontman Kovin. Nová sestava usilovně zkouší, trpělivě přearanžovává staré skladby pro potřeby dvou kytar, vznikají nové písně. Ze všech těchto těžkostí a problémů nakonec vychází kapela morálně i hráčsky značně posílena a znovuzrozený Plevel odehrává vydařená vystoupení na festivalech v Krucemburku (22.10.2005) a v Libici nad Doubravou (17.11.2006). Komplikovaný a krkolomný návrat na pódia se nakonec podařil, přestože v to již zřejmě nikdo nedoufal včetně samotných členů kapely.

V roce 2007 vyhlásila kapela přestávku, neboť Kovin se naplno věnuje svému působení ve formaci Jazzibaba. Celý rok PLEVEL tvrdošíjně odmítá koncertní nabídky, až nakonec přijímá v září vystoupení na akci "Ples Rádia Brod č.2" v Termesivech. Bohužel zaneprázdněný Kovačka nenalezl volný termín ve svém kalendáři. Kapela se proto uchyluje k provizornímu řešení a vystupuje v tříčlenné sestavě, kdy hlavní vokál a foukací harmoniku obstaral Mifo. 

Rok 2008 byl dalším z mnoha návratů Kovina do kapely. PLEVEL odehrál v plné sestavě solidní vystoupení ve vyhlášeném v klubu Effect v Havlíčkově Brodě (29.3.2008) a dále vystoupil na festivalu Back to the Underground v Michalovicích (6.9.2008).

V roce 2009 ve své 19-té sezóně přijímá PLEVEL pozvání zahrát v klubu Effect v Havlíčkově Brodě  spolu s legendárními soubory Našrot a Kejvavý koně na akci nazvané "Starý psi se zase slezou"  (24.4.2009) ...