Počátky existence Smradlavých hraček lze vystopovat někdy v létě 1992, kdy spolu začali hrát Dáda Česák (kytara) s Lukášem Kopalem (bicí). Pod dojmy z koncertů skupiny Starý Hadry dospěli k přesvědčení, že chtějí hrát podobnou muziku, a to bigbít. Zkušebnu zprvu měli ve sklepě pana Košťáka, který je tam nechal zkoušet za to, že mu pomohli ten sklep vyklidit. V této zkušebně vznikly první dvě písně Tůdle nůdle a Ona mi stejně dá. Na krátkou dobu s nimi začal hrát Tomáš Rampas (baskytara), ale asi po pěti zkouškách přerušil spolupráci. Skupina ještě tehdy neměla název. Některé varianty názvu byly vskutku kuriózní např. Přiflusnutý šišky či Gagarinův skafandr. Nakonec byl přijat název Smradlavý hračky, jako jediná možná alternativa. Spolupráci tehdy přislíbil současný saxofonista Tomáš Kozel se slovy: "Až budete něco umět, tak přijďte." Přehráváním oněch dvou písniček skončila prozatím veškerá jejich společná aktivita koncem roku 1992.
Po prvním vystoupení skupiny našich přátel Jičínský smrky v září 1993 na hvězdárně byl do kapely přibrán na basu nadějný Zdenda Sajdl. Součástí performance byly tehdy nebývalé světelné efekty stávající ze světelného hada a zpomalujícího se majáku ze sanitky. Tyto efekty spolu se zvukovou aparaturou reprezentované gramofonem a několika reproduktory z dráťáku nás přesvědčilo že Zdenda musí být náš. Jičínský smrky zkoušely na jičínské hvězdárně se svolením vedoucího místního katolického oddílu junáka Martina Paška. Netrvalo dlouho a Smradlavý Hračky se přisomrovaly do zkušebny Jičínských smrků. Byla to nejlepší zkušebna na světě.
Po intenzivním zkoušení už se saxofonistou Tomášem Kozlem se podařilo nazkoušet k dvěma existujícím další nové písničky. Byla to Ivanka pak Rohlík, Hadrák a Tradádada. S tímto repertoárem došlo na jičínské hvězdárně 30.9.1994 k historicky prvnímu veřejnému vystoupení skupiny Smradlavý hračky. Následovalo plodné období vyplněné skládáním nových písniček a častým koncertováním. Do skupiny navíc přistoupil na druhou kytaru Vláďa Vondráček. V této fázi vznikla většina písniček, které v současnosti stále hrajeme. Tento stav trval do 25.10.1997, kdy odešel Tomáš Kozel a následně i kytarista Dáda Česák. Vzniklá situace se v podstatě rovnala rozpadu kapely. Navíc jsme byli vystěhováni ze zkušebny na jičínské hvězdárně, která opět začala sloužit svému původnímu účelu. Během vystěhování došlo k vyhození všech našich plakátů, čímž byly ztraceny veškeré historické doklady o koncertech Smradlavých hraček a jsou tudíž kapelou bez historie.
Odešlé hráče se po čase podařilo nahradit a to kytaristou Matějem Pospíšilem a saxofonistou Vlastíkem Kovářem. Skupina nakrátko přešla k méně výraznému názvu Hračky. Novou zkušebnu nám laskavě poskytl Jaromír Gottlieb, ředitel Okresního muzea a galerie v Jičíně ve sklepení jičínského zámku. Zde vznikly některé nové písně jako Vítr, Smrťák, Čáp a Vláček. V obsazení Sajdl Kopal Vondráček Kovář Pospíšil Hračky odehrály čtyři koncerty. V souvislosti s přestěhováním Vláďi Vondráčka na severní Moravu se rozhodli spolupráci ukončit i Matěj Pospíšil a nakonec i Vlasta Kovář.
Během několika sezení v restauraci Batalion se Sajdl a Kopal dohodli, že se na to nevykašlou, ale že se pokusí dát to znova nějak dohromady, zkoušet, hrát a dělat písničky. Následovalo období hledání vhodného kytaristy, které se však zvrtlo v jeden nekončící experiment, kde největším problémem byla neschopnost zkoušených kytaristů najít si čas, cokoliv se naučit nebo vytvořit něco nového. Problém zvaný kytaristi jsme chtěli řešit masivní dechovou sekcí, ale ani tento nápad se nepodařilo zrealizovat. V závěru pokusného období se do kapely vrátil saxofonista Tomáš Kozel.
Po návratu Dády Česáka došlo k restauraci původního složení Smradlavých hraček a povedlo se, že jsme začali zase normálně fungovat. Dalším pozitivním impulsem byl příchod Petry Novotné do kapely coby zpěvačky. V repertoáru se objevily po delší době novinky Mandolína, Zdá se… a Dobrodruh všechny z pera Dády Česáka. Po ročním působení D. Česák v květnu 2003 znovu odchází a na krátké období na kytaru zaskakuje pro změnu Vláďa Vondráček, s nímž kapela absolvuje turné Turnov - Chutnovka tour.
V letech 2004 a 2005 se skupinou na kytaru vystupuje Ondřej Kobrle s nímž skupina odehraje devět koncertů. Vznikají novinky Sádlo, Mahula Hulibej, Děvčata a Večery pod lampou. Následuje první návštěva Smradlavých hraček ve studiu. Ve dnech 5.-9.7.2005 se podařilo ve studiu Tritón Horní Černůtky Pepy Zámečníka natočit 6 písní. Byly to: Tradádada, Děvčata, Měsíc, Žena blažená, Mandolína a Sádlo. V září 2005 Ondřej Kobrle ve skupině končí. Téměř okamžitě nastupují noví hráči Jarda Brykner a Ondřej Janouch.
Smradlavý hračky po nazkoušení repertoáru odehrály 5 koncertů a při šestém koncertu, u Tížků na praseti, spolu s alternující skupinou Prasečí rypáčky do časných ranních hodin ladí formu na další návštěvu ve studiu Tritón ve dnech 7.-10.9. a 3.10.2006. Zde je k nahlédnutí několik fotografií ze studia. Podařilo se nahrát starší písničky jako Ivanka, Zdá se ..., Krvák a Žhaví drát, tak i novější jako Mahula Hulibej, Dobrodruh, Večery pod lampou a znovu písničku Sádlo v úpravě s akordeónem. Po vylisování CD a tisku bookletu (náhled) bylo CD 25.12. 2006 pokřtěno v jičínském podniku Tančící dům. Bohužel to proběhlo bez některých našich skalních fanoušků, kteří nebyli vpuštěni dovnitř, prý z kapacitních důvodů, což celou akci do jisté míry poznamenalo. Nicméně CD bylo pokřtěno a lze jej nyní zakoupit. Na výrobu CD přispělo, kromě Smradlavých hraček, město Jičín a firma TPC, s.r.o z Jičína. Mediální propagaci zajišťovaly Nové noviny.
V druhé polovině roku 2008 nás opoustili Jarda Brykner a Petra Novotná. Netrvalo to však dlouho a kapela se omladila o nové členy Lídu Drškovou a Pavla Dršku. Jardovi to však nedalo a v roce 2011 se naplno vrátil. Po necelých dvou letech však odchází Ondra Janouch a tak kapela opět stojí na dvou kytarách.
V těchto letech kapela zažívá velmi aktivní období jak po tvůrčí, tak koncertní stránce. Vznikly nové písničky jako Astma, Zimní pneu, Fekal song, Dopis, Mohelnice Blues, Točím se, Vlaky a mnoho dalších. Koncertní výpady do čím dál vzdálenějších míst vyvrcholily pravidelnými návštěvami Prahy. Energie, kterou kapela nabírala od skalních fanoušků, byla nakonec přetavena v nové album Waterproof, které se natáčelo ve studiu WonderLost Petra Lose v České Lípe v květnu 2014. Ve studiu již byl, i když zatím jen prenatálně, přítomen i Lídin první potomek.
Album jako takové však nikdy nespatřilo světlo světa. Již během masteringu alba z kapely odchází její zakládající člen Lukáš Kopal a kapele začalo období hledání. Nejprve se hledal logicky bubeník. Zhruba rok tak s kapelou bubnoval Luboš Mydlář, v jehož klubu Tango kapela nejen koncertovala, ale také zkoušela.
Současně kapela hledala také nové texty, jelikož ty své původní si s sebou odnesl Lukáš. Této role se však hbitě ujmuli Zdenda a Pavel. Mnohé písně tak dostaly i nové názvy. Z Waterproof je tak Kickerproof, z Mohelnice Blues Electric Blues. Místo Zimního pneu teď oslavujeme Pivní pěnu, čistou má kapela nyní sázku místo lásky a například z Pracovně-právní se stala první a jediná sportovní píseň kapely - Cyklistická.
Leč bubnování s Lubošem netrvalo příliš dlouho a opět se hledalo, kdo by tloukl do bicích. Do kapely se tak dostává Jiří Havelka. V tu dobu se však zpěvačka Lída rozhodla rozšiřovat rodinu a kapela měla opět co hledat. Zpěvačku však objevila rychle. Stala se jí žena Pavla, Světlana. Kapela tak má své členy-manžele nyní se společným jménem Bartošovi.
Situace kapely se začala opět stabilizovat. Díky působení Zdendy v Brně se hračkám dokonce podařilo prorazit až na Moravu a v roce 2018 se tak uskutečnil nejvzdálenější koncept v dějinách kapely. Vznikají nové písně jako Červánky a Jazyky a další čekají v šuplících na své aranže. Přes zaneprázdnění členů se další udržet kapelu v herní kondici.
Ve hračkách ale platí, že jediná stabilní věc je změna. A proto se kapela rozšiřuje o dalšího člena. Právě z brněnských končin Zdendova pracovního působení přichází do kapely Pavel Horňák a chápe se role třetího kytaristy. Kapela opět zavítala do Brna a pod vlivem dvou domácích koní Zdendy a Pavla téměř boří klenby ArtBaru Druhý pád a láme rekord v počtu fanoušků s kapelním tričkem v hledišti.
Oživena novou energií chystá kapela koncert v Praze, plánuje tradiční velikonoční koncert v Jičíně, připravuje letní účinkování na festivalech, pracuje na nových písních, začíná přemýšlet o další návštěvě nahrávacího studia WunderLost a také vyhlíží, jak všechny tyto plány skloubí těhotná Světlana... Rozhodně to ale bude jízda, jak je v hračkách zvykem.