Transgalaktický řezník - O kapele | Bandzone.cz

Transgalaktický řezník black-metal / Domanín

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Kamna
    Nezařazeno
  • Barva kosmu
    Nezařazeno
  • Transgalakticky reznik
    Nezařazeno
  • Usi Radia Beat - Franta Storm (12.9.2012)
    Nezařazeno
  • 01. Typograf
    Nezařazeno
  • 02. Domanin
    Nezařazeno
  • 03. Az Ja Budu V Hrobe Hniti...
    Nezařazeno
  • 04. Certi
    Nezařazeno
  • 05. Bodhi
    Nezařazeno
  • 06. Cervene Blato
    Nezařazeno
  • 07. Tympan
    Nezařazeno
  • 08. Vrana
    Nezařazeno
  • 09. Propesko
    Nezařazeno
  • 10. Fantasie
    Nezařazeno
  • 11. Ganesha Mantra
    Nezařazeno
  • 12. Jama Pekel
    Nezařazeno
  • 13. Epitaf
    Nezařazeno
  • Hlava modernistova
    Nezařazeno
  • cards do not lie (Klavierstück)
    Nezařazeno
  • satrapold (Klavierstück)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

MASTER´S HAMMER: MH je už jenom firma (rozhovor se Silenthellem)


Byly to desítky kazet, které kolovaly sem a tam. Komu jsem co rozpůjčoval a co si zase odjinud přines, už nespočítám. Asi jako každý, kdo se v osmdesátých letech o muziku nějak aktivněji zajímal. O jedné kazetě vím jistě, že ji ještě doma mám. Na burze za stovku jsem koupil devadesátiminutovou "Sonku" a na ní nahrané demo Krabatoru "Totální destrukce". Na druhé straně kazety mě pak čekalo peklo, které jsem tehdy do roku 1988 v českých končinách neznal. Pražská black metalová formace MASTER'S HAMMER a jejich demo "Finished". Výlet do jiných světů, ze kterých se mi dodnes těžko navrací. Jsem už o nějaký ten pátek starší, ale na chvíli, kdy jsem si ono dílo poslechl doma prvně na tehdejším, pochybném walkmanu Levis, na to se nezapomíná. Ani to už není dobře možné vysvětlit těm, co tu dobu nezažili. Master's Hammer jsou kult. Dlouhé bylo mlčení kolem kapely od druhé půle devadesátých let. Franta Štorm o návratu tehdy neuvažoval, Necrocock se věnoval svým projektům a o ostatních z tehdejší sestavy téhle legendární sebranky taky příliš slyšet nebylo. Až se v roce 2009, jak už dnes každý ví, objevuje na světě deska "Mantras" a Master's Hammer jsou zpět. Franta sem tam poskytne médiím rozhovor, Tomáš Kohout je taky různými hudebními webziny vyhledávanou osobností a jediný, kdo v sestavě Mistrova kladiva, jak jsem se domníval, figuruje stále, pamatuje doby dávno sešedlé prachem a zřejmě dodnes nikde v samostatném rozhovoru o svém působení v kapele nepromluvil, je Jan Přibyl, v sestavě zvaný pod pseudonymem Silenthell. Ten od nápadu k realizaci tohoto rozhovoru oplývá jistým tajemnem, jako téměř vše kolem Master's Hammer. Je pro mě ctí, že můžem v následujících řádcích přijít na kloub bezesporu zajímavým věcem.


* * *

Když jsem se kouknul na booklet letošího alba "Formulae", tvé jméno jsem tam, Honzo, nenašel. Můžeme o tobě tedy jestě hovořit jako o členu sestavy Master's Hammer, tak jako dřív?
NE. O vydání tohoto alba mě nikdo nekontaktoval, ani neoslovil. Dozvěděl jsem se až od úplně jiných známých, že vychází a tuto otázku slýchávám hodně často. Já sám se za člena Master's Hammer nepovažuji již hodně dlouhou dobu. Po pokusu znovuožití Master's Hammer a "Mantras", to vypadalo, že se Master's Hammer znovu narodil. Ale jako kapela poté opět rychle zemřel... Zvítězily ryze osobní zájmy, což sestavu úplně rozložilo. Po nejasnosti dalšího osudu a celkové vize vázla komunikace. Vztahy se neúprosně zhoršovaly a rostla nedůvěra. Po "Mantrasu", jsem již neobdržel žádný honorář a když jsem potřeboval trička pro známé, tak jsem si je musel koupit. Po rozhovoru s Frantou mi bylo řečeno, že se mu to nevyplatí a vlastně, co bych taky chtěl. No, nechci tady pomlouvat, možná by bylo dobré dát také prostor jiným "členům". Ať si každý udělá svůj úsudek. Franta má samozřejmě na Master's Hammer licenci, muziku a texty dělá on. Je jenom škoda, že Master's Hammer je už jenom firma a co bylo v začátcích, s tím už nemá nic společného.


Slyšel jsi zmíněnou letošní desku a co na ni říkáš?
No, samozřejmě mě to překvapilo, když vyšla a Franta mě k ní nepřizval. Víš, připadal jsem si tak nějak divně. To se mezi kámošema nedělá... Ale nakonec na mě Franta přece jenom nezapomněl. Poslal mi CD vlastoručně podepsané. Přesně tak, jako pro fanoušky. Tak jsem to všechno pochopil. Já mám svoje zásady a nehodlám se před nikým hrbit a ponižovat. To bych se musel stydět sám před sebou. Škoda.


Asi se nedá zapomenout, i když je to dávno, jak jsi se vůbec k Master's Hammer dostal. Můzeš čtenářům prozradit, jak se to všechno tenkrát seběhlo? Opravdu tě objevili v hostinci "U svatýho"?
Jasně. To je pravda. "U svatýho", to byl kult. Chodilo tam za bolševika spousty kapel a i tak vznikaly. Bylo to takový epicentrum. Chodili tam např. Törr, Kryptor, Leprocide, později Alkehol... A taky samozřejmě lidi z jiných kapel. Hodně to tam žilo. Takže se tam upeklo i tohle.


Už před tvým nástupem jsi někde na tympány hrával, nebo ses pro tento, v metalu poměrně netradiční, nástroj rozhodl až s nástupem do kapely?
Nehrál. Obsadil jsem místo po mém předchůdci Oldovi Liškovi, který v Master's Hammer přede mnou hrával. Já jsem před tím hrál pouze na trubku.


Ztotožňoval ses koncem těch osmdesátek nějak blíže s tehdejší filozofií kapely? Přece jen po textové stránce v ní nebylo ještě tolik nadhledu jako nyní a šlo se přímo na dřeň. Jak vidíš všechno to okultní strašení s odstupem času dnes?
Ano. Bylo to všechno přímočaré, tvrdé, úderné a bez nějakých kudrlinek. Prostě spontánní ala Bathory.


Natočili jste začátkem devadesátých let dva klipy k písním "Géniové" a "Černá svatozář". Když se tak na ně po letech opět dívám a vzpomínám na tu dobu, ve studiu musela být docela legrace.
To si piš. Bylo to bezprostřední. A hlavně jsme byli ještě tenkrát parta. Taky hodně zážitků a velká sranda. Kalilo se o 106!!!


Moc toho není známo o tvých hudebních aktivitách mimo Master's Hammer. Můžeš některé z nich prozradit?
Měli jsme nedávno vystoupení ve Futurum klubu v Praze na Smíchově s projektem 20:11 na Prague Death Mass lll - Sold Out. To jsou kluci z Cult Of Fire. Musím říct, že to bylo super. Znova po 24 letech na jevišti!!! Nářez, dost lidí a výborná atmosféra a taky profi přístup. Bylo tam hodně kapel z ciziny (skoro všechny). Pořád jsme se fotili a lidi vychvalovali zejména LP "Ritual".


Jedna ze zásadních otázek, která se často všemožně řeší, je, zda Master's Hammer vystoupí ještě někdy živě. Myslíš, že se tak někdy stane? Šel bys do toho?
Já jsem byl vždycky protagonistou zahrát koncert. Ale bohužel situace se zásadně změnila a po pravdě řečeno si to ani nedokážu představit.


Na závěr bych ti rád popřál klidný zbytek roku 2016. Je něco, co bys chtěl na závěr tohoto rozhovoru sdělit a zapomněli jsme na to?
Děkuji. Já Ti taktéž přeji klidný a pohodový zbytek roku. Určitě chci pozdravit všechny fanoušky, taky jim popřát pěkný zbytek roku i ten další, samozřejmě! Black Metal Forever! H.

 

Magua

https://hardmusicbase.cz/index.php?stranka=rozhovor_vypis&id=2446&m=2

Bio a historie

MASTER´S HAMMER: Návrat legendy

Každému fanouškovi metalu je určitě známá legendární kapela Master’s Hammer.
Pro někoho je to kult, pro jiné zase banda neumětelů, kteří zpívají něco o
satanovi a drhnou si jednoduché riffy. Kdo by však čekal, že po dlouhých
14 letech ohlásí nové album?! Proteklo mnoho piva a spálilo se ještě víc
trávy a na světě je „Mantras“. Mnohem víc však prozradí leader a zpěvák Franta Štorm.

 

Začnu zcela jednoduše. Jaké to je, být po takové dlouhé době zase na scéně s Master’s Hammer?
Na scéně doslova ne, spíš ve studiu a u piva. V pocitech převládá změna. Několik let jsem učil na VŠUP, pohyboval se mezi různými umělci, pracoval se studenty, řídil schůze katedry, vyplňoval formuláře, hádal se s idiotem kvestorem, až mě to přestalo bavit. Návrat do blackmetalových kořenů byl osvěžující a velmi srdečný. Vůbec jsem netušil, že mě to na starý kolena ještě dokáže bavit.


Když jsme u toho návratu. Jak dlouho jste si pohrávali s tím, že oživíte kapelu a dokonce natočíte nové album? Co bylo tím hlavním impulzem?
Na jaře Vlasta říkal "kdy uděláme nějakej blekmetál" a já mu odpověděl (taky ožratý): "teď". Tak jsme začali skicovat nějaký základy, a koncem září 09 jsem měl dobrou úrodu bylinek, tak jsem napsal během několika dní většinu textů (kromě Bodhi, to je text z února 2008, když jsem se toulal po Biháru v Indii). Hulili jsme jako čerti a v půlce října byl materiál na světě.


Nakonec jste se rozhodli pro natočení alba. Jak vznikal materiál? Byly nějaké riffy staršího data, nebo jste začali jak se říká od začátku?
Nebyl žádnej starej materiál. 16. října 2009 jsme předstoupili před zbytek kapely (bez Valenty, ten je prej mimo ČR), a pustili jim demo. Každej dostal CD a texty a za domácí úkol nacvičit svoje party, což se povedlo.


Jaké to vůbec bylo, po takové době skládat a natáčet s Master’s Hammer? Sešli jste se jako stará dobrá parta kamarádů. Jaké si prožíval pocity, zasáhla tě vlna nostalgie?
Nostalgie je pro mladý, já jsem starej praktik. Nechávám se unést inspirací, to jo, ale emoce nezažívám. Nejsem ženská.


Novou desku „Mantras“ jste vydali vlastním nákladem. Proč nepadla volba na nějaký label? Myslím, že by se nabídky jenom hrnuly...
Chceme mít absolutně všechno pod kontrolou. Udělali jsme si takovej miniaturní průzkum, položili jsme si otázku: ve kterým údobí jsme byli 100% spokojený s naším vkladem a výsledným efektem? Na škole jsem si to pojmenoval návrat energie vložené do studentů, to je dost podobný. Takže nejvíc potěšení plynulo z demáčů - syrový, bezprostřední, pak na nás nastoupil Kočandrle v Monitoru, Dodo ve studiu Citron a štáb na Kavčích horách (klip Géniové) - všechno profíci, perfektní služby. Jenomže už to nebyl ten náš chlív. Pak jsme zjistili že třeba Hervé z Osmose si myslel, že si může s našima nahrávkama dělat co ho napadne a to se nám nelíbilo. Po létech, když jsem teď nedávno upravoval stránku s demáčema mě, starýmu blbovi došlo, že i ty chyby a nedokonalej zvuk jsou prvky identity týhle podivný kapely. Návrat k tomu prvotnímu soundu by mě moc bavil, v době kdy všechny druholigový kapely maj špičkovej zvuk o kterým se nám ani nezdálo, ale jejich zvuk je stejnej jako zvuk jakýkoli jiný kapely v branži, nikam nevybočuje. A my hrozně rádi vybočujem. Při dnešním stavu technologie si můžeme dovolit už svoje studio, svojí produkci a e-shop. Nikoho nepotřebujeme a nikdo nám do ničeho nekecá.


Vaše album se honosí zajímavým obalem. Autorem těchto obrazů ja Martin Vrana, kterému jste také věnovali skladbu „Vrana“. Je to trochu neobvyklé zvolit zrovna tuto formu obalu. Ikdyž nějaké kapely mají také podobný art work desek. Kdo přišel s tímto nápadem, spojit Vaší hudbu s obrazy Vrany?
Já vím, podobnej motiv je na deskách občas vidět, ale v Martinově produkci je to obraz výjimečnej, on ho taky někde viděl, maloval to podle předlohy z internetu, ale to provedení má v sobě hroznou energii. Já to plátno mám ve světnici, je to 100/100 cm, a úplně to změnilo atmosféru v místnosti. Hned vedle je jeho skupinový portrét MH, jeho další obrazy je možné vidět na www.typomonolog.cz. Vrana je regulerním členem MH, jsme asi první blackmetalovaá kapela co má malíře v týmu, ale samozřejmě to není poprvé - podívej se na Cabaret Voltaire s grafikem Neville Brodym, nebo na Jasnou páku s Karlem Halounem coby nehrajícím členem.


Když se dostaneme ke složce textové. Můžeš trochu poodhalit a odkrýt Vaše texty. Jaké věci hrály velkou roli ve psaní textů? Co tě nějvíce zaujalo, že si to musel přenést na papír?
Texty jsou jasný, jednoduchý a čitelný a nebudu je vykládat ani překládat. Každej si je může přečíst na www.mastershammer.com. Snad jen malou poznámku na okraj - kdysi nám podsouvali, že máme filozofický texty, tak jsem to chtěl vyvrátit věcma jako "papež plave v klystýru, šlauch už míří na díru..." atd.


Jako název desky padla volba na slovo „Mantras“. Proč zrovna na tento název? Vyjadřuje nějak obsah tohoto alba?
To je plurál slova Mantra - což je v mnoha východních náboženstvích "slovo pravdy". Jsou to pravdivé písničky, šlágry, častušky, hymny, odrhovačky, cokoli. Příběhy, který se mi opravdu přihodily. O Ganéšovi i o Ganze.

 

Ještě bych se rád zeptal, jestli novinku spojuje nějaký koncept, nebo se jedná o jednotlivé příběhy?
Jsou to jednotlivé příběhy, ale všechny se odehrávají na venkově, v Jižních Čechách a v Indii.


S novým albem jsou spojená také velká očekávání z řad fanoušků, které budou u někoho naplněna a u někoho nikoliv. Přemýšleli jste nad tím, nebo jste se prostě rozhodli natočit album, které se bude hlavně líbí vám a reakce fanoušků jsou druhořadé?
Správná otázka. V první řadě jsme chtěli potěšit sami sebe. V říjnu jsem svolal kapelu a řekl jsem jim, že buďto uděláme něco, co se nám všem bude líbit, nebo si dáme pár piv a půjdeme zase svojí cestou. Že to mimoděk vyhovuje vkusu fanoušků je milé, ale vedlejší.


Na internet jste vypustily samply jednotlivých skladeb. Podle poslechu je slyšet, že se do jisté míry vracíte ke kořenům. Ikdyž zde můžeme narazit na prvky, které v hudbě Master’s Hammer nebylo možno slyšet. Byl to úmysl hned od začátku? Nechtěli jste se pouštět do nějakých extra experimentů? Šlo vám hlavně o poctivý black metal?
Nešlo nám vůbec o nic. Jak už jsem zdůraznil, nepadla žádná objednávka zvenčí, žádná firma nám nic neradila, jen jsme se nudili a tak jsem uspořádal dlouhej mejdan ve studiu u rybníka a vobčas někdo zmáčknul tlačítko nahrávání. Takhle to fakt bylo. Zeptej se koho chceš. Ani hudebně nás nikdo nemůže podezírat z promyšlenosti. Je o nás známo, že neumíme noty, teda s výjimkou Vlasty, kterej ovšem má tolik Kinderstube, že to při práci nijak nedává najevo.


Texty jsou v češtině. Nepřemýšlel si zpívat v angličtině? Přeci jen, když chce kapela jít za hranice, tak je to jakási povinnost. Tím nechci samozřejmě říct, že se nějak ženete za hranice.
Lidi si zvyknou na všechno. Já poslouchám indickou popmusic v hindi a paňdžabi a dovedu si představit, o čem se tam zpívá, a lidi co poslouchaj nás už si to taky asi dovedou představit, až na výjimky totálních exotickejch cvoků, který si při satanským obřadu pustí třeba mojí písničku o zácpě a průjmu, což mě taky baví. Anglicky se sice domluvim, ale na stará kolena nebudu měnit zobák jenom proto, abych se "někam dostal", to nemám zapotřebí.


Na desce se také objevil remake legendární skladby „Jáma pekel“. Skladba prošla částečnou úpravou. Proč padla volba zrovna na tuto skladbu?
Dal jsem v duetu roli žabám, mým milým sousedkám, když se začátkem léta tak měly k světu. Jáma pekel je u MH to, co Ace of Spades u Motörhead. Ten remake si vyžádal Vlasta, je to jeho oblíbená.


Návrat se však koná pouze studiově. Máte v plánu také nějak desku koncertně podpořit, natočit nějaký klip? Nebo nahráním desky vše končí a zase zmizíte ze scény?
Ano máme plány, zatím však aeroplány na zimu do teplých krajin. Ozveme se na jaře. Koncerty: NE.


Vaše album „Ritual“ se stalo jakousi biblí českého black metalu. Cover Vaší skladby přehráli také dnes populární polští Behemoth. V čem myslíš ty osobně, že spočívá její kouzlo?
Jednoduchost a syrovost, která čiší z celýho dema Finished - Milan Fibiger na basu tehdy spoluvytvářel takovej ten přímočarej temnej tlak, zatímco já jsem po jeho odchodu ulítával do operet. Čistej underground je ale na desce Ritual už trochu setřenej studiovým perfekcionismem. V těch mizernej poměrech byla neskutečná síla, dnes si mladý kapely neuměj představit jaký těžkosti jsme my, a jiný tehdejší kapely, museli překonávat, a to je všechno z těch kazet slyšet. Hudba která bolí - to je moje definice undergroundu, kterou si asi nechám patentovat.


Mnoho členů kapely se různě realizuje v jiných kapelách. Ty například v Airbrusher. Co můžeme nového očekávat od této kapely?
Před třemi lety jsem postavil studio a potřebovalo vyzkoušet - vznikl Airbrusher. V podstatě jsem pracoval jen s tím co jsem měl k dispozici, synťáky, mikrofon a kytary. Šlo o to, naučit se pracovat s mixem, ekvalizéry, kompresory a masteringem, v tom mi dost pomoh Vlasta, ostřílený studiový matador. Všechny skladby z Airbrushera jdou jistě udělat i blackmetalově, ale tehdy to byl jinej druh úchylky. Airbrusher je opojení vulgaritou, až se zase opojím, bude pokračování, teď mám všeho po krk. Koupil jsem si Les Paula od Gibsona, to je moje nová hračka...


Já ti děkuji za rozhovor a doufám, že se Master’s Hammer ještě přihlásí o slovo.
Jo, asi jo.

 

Kuba

https://hardmusicbase.cz/index.php?stranka=rozhovor_vypis&id=2446&m=1